نقش لسیتین در بهبود حافظه و کارآیی مغز افراد اوتیستیک

نقش لسیتین در بهبود حافظه و کارآیی مغز افراد اوتیستیک

نقش لسیتین در بهبود حافظه و کارآیی مغز افراد اوتیستیک

آیا در به خاطر سپردن چهره ها، واقعیت ها، تاریخ ها یا اعداد مشکل دارید؟ آیا وقتی ذهن شما خالی است، دچار فراموشی می شوید؟ می توان علت آن را کمبود تغذیه دانست.

مغز افراد اوتیستیک مثل سایر ارگان‌های بدن آنها نیاز به مجموعه‌ای خاص از مواد غذایی به‌منظور عملکرد بهتر دارد. در حال حاضر نقش اسید‌های چرب ضروری مانند روغن ماهی در بهبود عملکرد مغز به‌خصوص در کودکانADHD و مبتلا به اوتیسم روشن شده است.

خصوصاً در کودکانی که با ADD ،ADHD،  نارساخوانی و دیس پراکسی مشکلاتی دارند. یک اسید چرب مهم دیگر – لسیتین – وجود دارد که به بدن در هضم و استفاده از چربی ها و روغن هایی که برای حفظ عملکرد کارآمد مغز و اعصاب حیاتی هستند، کمک می کند.

فعال کردن ذهن تنبل با لیستین

شاید بزرگترین کشف اخیر استفاده از لسیتین برای فعال کردن ذهن تنبل و بهبود حافظه از طریق تأمین مواد لازم برای تولید استیل کولین انتقال دهنده عصبی حیاتی به بدن باشد.

این انتقال دهنده عصبی است که مسئول ذخیره و بازیابی حافظه و اثربخشی سیگنال های عصبی در بسیاری از مناطق مغز است. اگر مغز شما خشک و تجزیه و تحلیل شود، ترکیبی از ۳۰٪ لسیتین را نشان می دهد.

نقش لسیتین در بهبود حافظه و کارآیی مغز افراد اوتیستیک

لسیتین برای سلامت غشا بسیار مهم است و همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان نقش دارد. لسیتین هم به کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی و هم به جلوگیری از زوال عقل و بیماری آلزایمر کمک می کند.

تا چه حد با لسیتین آشنا هستید؟

لسیتین ماده ای چربی مانند است که به فسفولیپید معروف است و منبع بسیار خوبی از ویتامین های گروه B کولین و اینوزیتول است. غشاهای سلولی، که باعث می شود مواد مغذی بتوانند از سلول خارج شوند یا وارد سلول شوند، عمدتا از لسیتین تشکیل شده است.

این ماده در تخم مرغ و دانه های سویا یافت می شود و به دلیل خصوصیات شبه صابونی که دارد، با امولسیون سازی چربی ها و ویتامین های مهم حاوی چربی به آنها کمک می کند (به قطعات کوچک تبدیل می شوند) تا بتوانند از آنها برای هر سلول استفاده کنند.

آزمایش علمی لسیتین

یک آزمایش علمی سرگرم کننده که می توانید انجام دهید و توانایی منحصر به فرد در حل چربی لسیتین را نشان می دهد، پاشیدن یک قاشق غذاخوری گرانول لسیتین بر روی مایع خنک شده بر روی گوشت گاو است.

خواهید دید که چربی در اثر امولسیون لسیتین به بسیاری از ذرات ریز شکسته شده است. به دلیل هزینه لسیتین مشتق شده از زرده تخم مرغ، تقریباً در ۲۰ سال گذشته از دانه های سویا به عنوان منبع تقریباً انحصاری لسیتین استفاده شده است.

این توسط پزشکان به طور موثر برای کاهش کلسترول، فشار خون و جلوگیری از تشکیل سنگ صفرا در افراد حساس استفاده شده است. مطالعه موفقیت آمیز در سال ۱۹۷۵ نشان داد که تهیه روزانه لسیتین “فعالیت شیمیایی مغز را بهبود می بخشد”.

تاثیر بر فعالیت مغزی

به طور خاص، آنها دریافتند که لسیتین بر فعالیت های مغزی مانند یادگیری، حافظه، هماهنگی حرکتی، بازخورد حسی و الگوهای خواب تأثیر می گذارد. ما می توانیم با استفاده از این یافته ها نتیجه گیری کنیم که لسیتین باعث بهبود حافظه، گفتار و مشکلات حرکتی می شود که بر تعادل و حرکت تأثیر می گذارد.

دکتر لوینسون، متخصص مغز و اعصاب از نیویورک، در کتاب خود به نام غلظت کامل اظهار داشت که او مرتباً از لسیتین برای کمک به توجه و یادگیری در بیماران جوان خود استفاده می کند.

مشکلات پردازش شنوایی در کودکان

بسیاری از کودکانی که دچار عفونت های متعدد گوش شده اند از استفاده منظم لسیتین بهره مند می شوند. مژکهای گوش در هنگام بروز بسیاری از عفونت های گوش، اغلب آسیب می بینند. شناخته شده است که بیشترین غلظت ویتامین A در کل بدن در مژک های گوش است.

لسیتین میزان جذب این ویتامین حیاتی در بدن را به طرز چشمگیری افزایش می دهد، بنابراین برای نواحی موجود در ساختار گوش و مغز که بر عملکرد پردازش شنوایی موثر تأثیر می گذارد، بسیار بهبود می یابد.

مطالعه MIT

مطالعه MIT در سال ۱۹۷۵ نشان داد که با آزمایش افراد بزرگسال در یادگیری و کارهای حافظه، مشخص شد افرادی که روزانه از لسیتین استفاده می کردند، “بهبود تفکر و هوش” را نشان دادند.

از آنجا که می دانیم نیمکره چپ مغز مسئول ذخیره شنوایی است و ما اغلب از آن به عنوان “نیمکره تفکر” یاد می کنیم، می توانیم ببینیم که چگونه هر ماده ای که پردازش شنوایی را بهبود بخشد بر توانایی تفکر مغز نیز تأثیر می گذارد. مطالعه MIT همچنین به بهبود قابل توجهی در ناحیه گفتار اشاره دارد (این عملکرد عمدتا از عملکرد چپ مغز است).

نتیجه گیری

با توجه به تحقیقات محققان مشخص شد که لسیتین بر عملکرد مغز، حافظه و افراد اوتیستیک تاثیری مثبتی دارد. برخی از پزشکان اروپا برای مراجعان خود لسیتین تجویز می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *