درمان ساده تبخال ، با آسکوربیک اسید

تبخال خود را با آسکوربیک اسید به راحتی درمان کنید 

تبخال گروهی از تاول‌های ریز و دردناک است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‌شود. به این زخم‌ها، تاول‌های تب یا هرپس سیمپلکس لبیالیس نیز می‌گویند. بیش از ۹۰٪ از مردم در سراسر جهان حداقل یک نوع HSV دارند. این علائم اصولاً در اولین باری که رخ می‌دهد، بسیار شدید است. تبخال برای اولین بار می‌تواند کودکان را به شدت بیمار کند. پس از اولین شیوع، بدن شما باید آنتی‌بادی بسازد و ممکن است بعد از آن هرگز عفونت نمایان دیگری نداشته باشید. 

بهبود روند درمان تبخال با اسید آسکوربیک 

در حالی که ویتأمین C نمی‌تواند تبخال را درمان کند، ممکن است به روند بهبودی آن کمک کند. ویتأمین C یا اسید اسکوربیک یک آنتی اکسیدان است که از سیستم ایمنی و بهبود زخم پشتیبانی می‌کند. غذا‌های غنی از ویتأمین C شامل بیشتر انواع توت‌ها، گوجه فرنگی، فلفل، کیوی، کلم بروکلی و اسفناج است. 

تبخال خود را با آسکوربیک اسید به راحتی درمان کنید

چگونه از شر تبخال خلاص شویم؟ 

اگر تا به حال تبخال داشته‌اید، احتمالاً با علائم آن آشنا هستید. تبخال با گزگز شروع می‌شود، سپس لبه لب یا گوشه دهان شما شروع به سوزش می‌کند. چند روز بعد باز می‌شود و پوسته می‌شود. تبخال باید در عرض ۲-۴ هفته،  ناپدید شود. خوب است بدانید این تاول‌ها توسط یک ویروس ایجاد می‌شوند و هیچ درمان صد در صدی ندارند. 

در اینچنین مواقع احتمالاً نیازی به پزشک ندارید. روش‌های خانگی متعددی برای تسکین درد تبخال و بهبود آن وجود دارد. از استفاده از یخ و آلوئه‌ورا گرفته تا استفاده از داروهای شیمیایی. استفاده از اسید آسکوربیک هم یکی از راه‌حل‌های درمان این بیماری است. 

چگونه تبخال را درمان کنیم؟ 

روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید در خانه برای تسکین تبخال انجام دهید، مانند: 

یخ: اگر از کمپرس سرد روی زخم استفاده کنید، می‌توانید درد را بی‌حس کنید. یخ را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید – این کار می‌تواند به پوست شما آسیب برساند. 

مسکن‌ها: وقتی تبخال درد زیادی دارد، می‌توانید درد آن را با مسکن‌های بدون نسخه مانند استأمینوفن آرام کنید. 

تبخال خود را با آسکوربیک اسید به راحتی درمان کنید

کرم‌های بدون نسخه: محصولاتی در داروخانه موجود است که می‌تواند به کاهش درد تبخال کمک کند. تبخال خود را با کرم‌های ویتامینه نرم نگه دارید تا بهبود سریع‌تر انجام شود. 

دارو‌های تجویزی: از آنجایی که تبخال توسط یک ویروس ایجاد می‌شود، پزشکان ممکن است یک داروی ضد ویروسی را برای کمک به بهبود سریعتر پیشنهاد کنند. دارو‌های ضد ویروسی مورد استفاده برای درمان تبخال عبارتند از: آسیکلوویر (زویراکس)، والاسیکلوویر (والترکس)، فامسیکلوویر (فامویر) و پنسیکلوویر (دناویر). 

ضد آفتاب: استفاده از کرم ضد آفتاب زمانی که زیر نور خورشید هستید بر کاهش تبخال تاثیر می‌گذارد. 

ژل آلوئه ورا: همان ژلی که برای آفتاب سوختگی استفاده می‌شود ممکن است به بهبود تبخال کمک کند. تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده است که این ژل ممکن است به مبارزه با ویروس‌ها از جمله هرپس سیمپلکس کمک کند. 

لیزین: این مکمل ممکن است گاهی اوقات برای درمان تبخال استفاده شود. به صورت کرم یا کپسول عرضه می‌شود. 

ویتأمین C و ویتأمین E: هر دوی این ویتأمین‌ها با تبخال مبارزه می‌کنند. مطالعات نشان داده است که ویتأمین C می‌تواند ویروس هرپس سیمپلکس را غیرفعال کند، ویروسی که باعث تبخال می‌شود. تحقیقات دیگر نشان داده است که ویتأمین E نیز می‌تواند به بهبود تبخال کمک کند. 

کاهش استرس: انجام اقداماتی برای کاهش سطح استرس ممکن است باعث شود تبخال زودتر درمان شود. 

نتیجه‌گیری 

یک مطالعه قدیمی منبع معتبر، در سال ۱۹۹۵، نشان داد که آغشته کردن زخم با اسید آسکوربیک رقیق – نوعی ویتأمین C که به طور طبیعی در غذا یافت می‌شود – به جلوگیری از بدتر شدن علائم تبخال کمک می‌کند. تحقیقات دیگر نشان داده است که این ویتأمین ممکن است با ویروس‌های مختلف تبخال مبارزه کند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.