انواع کربوکسی متیل سلولز

انواع کربوکسی متیل سلولز

کربوکسی متیل سلولز چیست؟

کربوکسی متیل سلولز یکی از مشتقات سلولز است که از مونومرهای گلوکوپیرانوز و گروه های هیدروکسیل آنها که به گروه های کربوکسی متیل متصل می شوند، تشکیل شده است. این ماده در محصولات غذایی به عنوان اصلاح کننده ویسکوزیته یا ماده غلیظ کننده و امولسیون کننده اضافه می شود. این ماده همچنین یکی از رایج ترین پلیمرهای چسبناک است که در اشک های مصنوعی استفاده می شود و نشان داده است که در درمان علائم خشکی چشم با کمبود اشک چشم موثر است. خواص چسبناک و مخاطی و همچنین بار آنیونی آن اجازه می دهد زمان ماندگاری طولانی در سطح چشمی داشته باشد. کربوکسی متیل سلولز سدیم متداول ترین نمک است.

انواع کربوکسی متیل سلولز

خرید و فروش کربوکسی متیل سلولز

پویا ویژن تامین کننده مطمئن انواع کربوکسی متیل سلولز ایرانی می باشد. جهت استعلام قیمت کربوکسی متیل سلولز با کارشناسان فروش کربوکسی متیل سلولز ما تماس حاصل بفرمایید.

انواع کربوکسی متیل سلولز و کاربرد های آن

کربوکسی متیل سلولز، CMC یا سلولزگام یک گرد سفیدرنگ و بی بود است که امروزه در دو گرید خوراکی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. کربوکسی متیل سلولز از مشتقات سلولز است که در آن به جای برخی از گروه های هیدکروکسیل (-OH) گروه کربوکسی متیل (-CH2-COOH) جایگزین شده است. این ماده یک پلیمر آنیونی است. این ماده ویژگی هایی دارد که آنرا برای استفاده در کابردهای مختلف بسیار مناسب می کند. در ادامه برخی از انواع کربوکسی متیل سلولز و کاربرد های آن را برایتان آورده ایم:

صنعت ساخت و ساز

کربوکسی متیل سلولز در بیشتر ترکیبات سیمان و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا به عنوان یک ماده تثبیت کننده عمل می کند. باعث پراکندگی شن و ماسه در سیمان می شود و عملکرد چسبندگی آن را تشدید می کند. در روفرشی نیز از آن به عنوان چسب استفاده می شود.

مواد شوینده

صنعت شوینده بزرگترین مصرف کننده CMC است. ترکیبات CMC درجه فنی اغلب برای صابون ها و مواد شوینده استفاده می شود. CMC بعد از اینکه توسط مواد شوینده برداشته شد، به عنوان یک بازدارنده از قرارگیری مجدد چربی در پارچه عمل می کند.

صنعت کاغذ سازی

پوشش CMC باعث کاهش مصرف موم در کاغذ و مقوا شده و نفوذ کمتر موم به کاغذ می شود. بعلاوه، به دلیل صاف بودن سطح، CMC باعث مقاومت بیشتر کاغذ در برابر چربی و بهبود اتصال بین الیاف می شود، در نتیجه باعث بهبود رنگ کاغذ می شود. این ماده همچنین به عنوان ماده پراکنده کننده در اکستروژن الیاف از خمیر کاغذ و جلوگیری از لخته شدن آنها استفاده می شود.

لوازم آرایشی

کربوکسی متیل سلولز در مواد دندانپزشکی و خمیر دندان و ژل استفاده می شود. این محلول در آب به عنوان غلیظ کننده، تثبیت کننده، عامل تعلیق و مواد اولیه موجود در کرم ها، لوسیون ها یا شامپوها عمل می کند و به طور گسترده ای در محصولات مراقبت از مو استفاده می شود.

پلاستیک

کاربرد اصلی CMC در صنعت پلاستیک کمک به افزایش ویسکوزیته پلاستیک هایی مانند لاتکس است.

قبل از مصرف کربوکسی متیل سلولز، چه چیزی باید به پزشک خود بگویم؟

اگر به کربوکسی متیل سلولز حساسیت دارید؛ هر بخشی از کربوکسی متیل سلولز؛ یا سایر داروها، غذاها یا مواد دیگر. در مورد آلرژی و علائمی که دارید به پزشک خود بگویید.

این دارو ممکن است با سایر داروها یا مشکلات سلامتی تداخل داشته باشد.

در مورد تمام داروهای خود (تجویز شده یا OTC، محصولات طبیعی، ویتامین ها) و مشکلات سلامتی به پزشک و داروساز خود بگویید. شما باید مطمئن شوید که مصرف کربوکسی متیل سلولز با تمام داروهای شما و مشکلات سلامتی برای شما بی خطر است. بدون مشورت با پزشک دوز دارو را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

هنگام مصرف کربوکسی متیل سلولز چه مواردی باید بدانیم؟

  • به تمام ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود بگویید که کربوکسی متیل سلولز مصرف می کنید. این شامل پزشکان، پرستاران، داروسازان و دندانپزشکان است.
  • کربوکسی متیل سلولز را از راه دهان مصرف نکنید. اگر کربوکسی متیل سلولز در دهان گذاشته یا بلعیده شود، بلافاصله با پزشک یا مرکز اورژانس تماس بگیرید.
  • اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید. شما باید در مورد مزایا و خطرات استفاده از کربوکسی متیل سلولز در دوران بارداری صحبت کنید.
  • در صورت شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید. شما باید در مورد هر گونه خطری برای کودک خود صحبت کنید.

برخی از عوارض جانبی کربوکسی متیل سلولز چیست؟

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. با این حال، بسیاری از افراد هیچ عارضه جانبی ندارند یا فقط عوارض جانبی جزئی دارند. در صورت بروز عوارض جانبی که شما را آزار می دهد یا از بین نمی رود، با پزشک خود تماس بگیرید یا از کمک پزشکی استفاده کنید.

اینها همه عوارض جانبی کربوکسی متیل سلولز نیستند. اگر در مورد عوارض جانبی سوالی دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.