انواع لیستین

انواع لیستین

انواع لیستین

انواع لیستین

انواع لسیتین در این مقاله آورده شده است.

لسیتین توسط موریس گوبلی، شیمیدان فرانسوی کشف شد. وی ماده ای را که از زرده تخم مرغ استخراج کرده بود به نام کلمه یونانی زرده تخم مرغ، “لکیتوس” نامید. بیش از یک قرن است که مورد استفاده تجاری است، اما از آنجا که روند استخراج از زرده تخم مرغ برای برخی از برنامه های خاص هزینه بر است، لسیتین امروزه نه تنها از تخم مرغ (لسیتین تخم مرغ) استخراج می شود، بلکه از سویا (لسیتین سویا) و منابع دیگر مانند آفتابگردان، کلزا و ذرت نیز بدست می آید.

لسیتین آلی

لسیتین یک تثبیت کننده و امولسیفایر طبیعی است. بهترین چیز در مورد لسیتین این است که یک تثبیت کننده و امولسیون کننده بسیار کارآمد است و برای هر سلول بدن چربی مهمی است.  لسیتین آلی از مواد اولیه مانند سویا یا دانه آفتابگردان تولید می شود که به طور ژنتیکی اصلاح نشده اند. برای لسیتین آلی مواد اولیه باید بدون  تراریختهGMO)) بوده و بدون استفاده از کودهای مصنوعی یا سموم دفع شود. همچنین باید بدون نیاز به پردازش شیمیایی یا کمک های استخراج مانند هگزان یا سفید کننده فرآوری شود. فقط فن آوری پردازش فیزیکی و مکانیکی ممکن است برای لسیتین آلی مورد استفاده قرار گیرد. لسیتین آفتابگردان آلی، لسیتین برتر در بین انواع لسیتین موجود در بازار است. منبع عالی فسفولیپید است. فسفولیپیدها بخشی از غشای سلولی هستند و نقش مهمی در متابولیسم چربی دارند. این همان چیزی است که لسیتین برای آن وجود دارد، به طوری که مهمتر از همه سلول های مغزی می توانند رشد و تقویت شوند. لسیتین آفتابگردان آلی برای همه کسانی که به سلامتی خود اهمیت می دهند ایده آل است. لسیتین برای مراقبت از بدن از کولین و فسفر استفاده می کند و در تقویت چندین کارکرد در بدن نقش دارد: ثابت شده است که عملکرد قلب ، کبد و سیستم ایمنی هنگام مصرف لسیتین آفتابگردان آلی بهبود می یابد. همچنین به کاهش مشکلات گردش خون، غلظت و حافظه کمک می کند. لسیتین در کمک به آن در از بین بردن چربیها از کبد حمایت می کند. در مغز، لسیتین آفتابگردان آلی باعث تقویت انگیزه های عصبی می شود زیرا آکسون های عصبی را عایق می کند. در نتیجه بیماران زوال عقل نیز می توانند از لسیتین نیز بهره مند شوند.

لسیتین کانولا

یکی از انواع لسیتین،کانولا لسیتین است که یک گیاه مایع قهوه ای مایل به زرد، شفاف و مایع چسبناک است که عمدتاً به عنوان امولسیفایر، مرطوب کننده، تثبیت کننده، ماده مؤثر، عامل ترشح کننده، روان کننده، آنتی اکسیدان و استفاده می شود. لسیتین کلزا با استخراج دانه های کانولا برای تولید روغن کلزا خام به دست می آید، روغن کانولا برای تولید لسیتین کلزا مایع بیشتر پردازش می شود. کلزا لسیتین را می توان در طیف گسترده ای از برنامه های غذایی مانند شکلات و شیرینی پزی، نانوایی و غذاهای راحت استفاده کرد. این لسیتین بدون آلرژن است. فقط یک جایگزین طبیعی برای لسیتین سویا نیست. عملکرد مغز و متابولیسم چربی را پشتیبانی می کند. لسیتین کانولا ارگانیک در بین انواع لسیتین موجود در بازار ممتاز است.  می توان  آن را به صورت مایع یا شربت خریداری کرد و منبع عالی فسفولیپید است. فسفولیپیدها بخشی از غشای سلولی هستند و نقش مهمی در متابولیسم چربی دارند. این همان چیزی است که لسیتین برای آن وجود دارد، به طوری که مهمتر از همه سلول های مغزی می توانند رشد و تقویت شوند. با این حال لسیتین تأثیر مثبتی بر عملکرد قلب و کبد دارد. کانولا لسیتین برای همه کسانی که به سلامتی خود اهمیت می دهند ایده آل است. ثابت شده است که عملکرد قلب، کبد و سیستم ایمنی هنگام مصرف کانولا لسیتین بهبود می یابد. همچنین به کاهش مشکلات گردش خون، غلظت و حافظه کمک می کند. به بین بردن چربی ها از کبد حمایت می کند. در مغز، شربت کانولا لسیتین باعث تقویت انگیزه های عصبی می شود، زیرا آکسون های عصبی را عایق می کند. در نتیجه بیماران زوال عقل می توانند از لسیتین بهره مند شوند. تقاضا برای مواد غذایی مقرون به صرفه و مناسب برای برچسب ایجاد بازار برای استفاده از کلزا لسیتین در صنایع غذایی است. 

لسیتین برنج

لسیتین بخشی جدایی ناپذیر از غشای سلولی است و کاملاً متابولیزه می شود، بنابراین تقریباً برای انسان سمی نیست. لسیتین برنج با جوانه زدن روغن استخراج شده دانه های روغن بدست می آید. ترکیبی از فسفولیپیدهای مختلف است و ترکیبات آن به منشأ لسیتین بستگی دارد. به طور عمده به عنوان یک امولسیفایر در محصولات مورد استفاده قرار می گیرد و به انتقال مواد مغذی در بدن کمک می کند. سبوس برنج لسیتین ممکن است منبع جذابی برای کسانی باشد که لسیتین های غیر ژنتیکی اصلاح شده  را ترجیح می دهند. از پتانسیل بالایی برای مواد غذایی و کاربردهای صنعتی برخوردار است، اما توجه کافی به آن نشده است. ترکیبی عالی از اسیدهای چرب متعادل، ریز مغذی ها و آنتی اکسیدان های طبیعی است. محصولی برجسته است و می تواند به عنوان جایگزینی برای سویا وآفتابگردان عمل کند. این لسیتین برای مواد غذایی و کاربردهای صنعتی استفاده می شود. آماده سازی لسیتین از لیپیدهای سبوس برنج حاوی ۲۰-۲۵٪ فسفاتیدیل کولین است .لسیتین امولسیفایر طبیعی گران است، زیرا جدا کردن لسیتین از روغن سویا کار ساده ای نیست. عصاره سبوس برنج به عنوان جایگزین لسیتین ارائه می شود. روغن سبوس برنج حاوی مواد فسفوتید، پروتئین، کربوهیدرات ها و رزین ها به عنوان موادی چسبنده است که باعث بوی رنگ روغن می شود. با این حال فسفوتیدها ماده اصلی آدامس هستند که باعث افزایش تلفات پالایش، ایجاد مشکل کف و ایجاد رنگ بیشتر می شوند. روغن سبوس برنج استخراج شده نسبت به آماده سازی برای جوانه زنی از آب نمک زدایی می شود. در فرآیند جوانه زنی از بعضی از مواد دمنوش برای بازیافت روغن از روغن سبوس برنج دم شده استفاده می شود. روغن سبوس برنج خام با درجه بالا و زیر نظر متخصصان بسیار ماهر فرآوری می شود. روغن سبوس برنج به دلیل طعم و مزه غنی، ارزش غذایی دارد. 

گرانول لسیتین سویا

گرانول لسیتین سویا یک فرم دانه ای خالص از لسیتین است که از ۱۰۰٪ عصاره سویا طبیعی تولید می شود. این گرانول های لسیتین خالص منبع طبیعی کولین و اینوزیتول هستند. دو ماده مغذی مهم مرتبط با ویتامین های گروه B ، که در متابولیسم چربی نقش دارند. لسیتین که توسط کبد و یک مؤلفه مهم لایه مخاطی در روده های بزرگ تولید می شود، از سه نوع مولکول محلول در چربی به نام فسفولیپیدها تشکیل شده است. این مولکول ها بلوک های اصلی ساختاری برای غشای سلولی هستند و در کنار کلسترول و تری گلیسیرید به تسهیل ارتباط سلولی و جلوگیری از چسبیدن سلول ها به یکدیگر کمک می کنند. سویا سرشار از لسیتین است و از دانه های لسیتین سویا استفاده می شود، یک ترکیب طبیعی شامل تمام عناصر موجود در غشاهای سلولی است. مواد لازم در گرانول سویای لسیتین برای عملکرد اعصاب و ماهیچه ها از جمله قلب ضروری است و در غلاف موجود است که هر سلول عصبی و ماهیچه ای بدن را در بر می گیرد. لسیتین یک ماده امولسیون کننده است که کلسترول و سایر چربی ها را تجزیه می کند و باعث از بین رفتن آنها از بدن می شود. این امر از ایجاد دیواره های شریان جلوگیری می کند، از سلامت قلب و عروق و پیشگیری از تصلب شرایین جلوگیری می کند. مصرف روزانه لسیتین سویا به طور قابل توجهی کلسترول کل را کاهش داده و ترشح اسید چرب را با مقادیر زیادی کلسترول در مقایسه با رژیم های غذایی بدون لسیتین تحریک می کند. وقتی دانه های لسیتین یا سویا لسیتین مصرف می کنید، قبل از ورود به غشاهای سلولی، درون کولین مواد مغذی شکسته می شود. کولین در ساخت استیل کولین، یک ماده شیمیایی عصبی برای عملکرد مناسب مغز مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ کیسه صفرا در کیسه صفرا است که صفرا در روده شما ذخیره شده و برای کمک به هضم غذا آزاد می شود. کلسترول بیش از حد می تواند سنگ را متبلورکند. لسیتین یکی از اجزای اصلی صفرا است و به شما اجازه می دهد تا چربی را با مخلوط کردن آب از بین ببرید و از بین بردن سریع آن از بدن اطمینان حاصل شود. 

لسیتین ذرت

از انواع لسیتین، به لسیتین ذرت می توان اشاره کرد. اگرچه بخش لیپیدی جوانه ذرت سرشار از لسیتین است، اما این ماده معمولاً در طی فرآیندهای استخراج روغن ذرت صنعتی با خمیر باقیمانده از بین می رود. محتوای فسفولیپید و فسفاتیدیل کولین در لسیتین ذرت به ترتیب ۹۶/۹۵ و ۳۷/۷۸ درصد است. اسید لینولئیک (۴۵٫۹۹٪) و اولئیک اسید (۲۲٫۳۱٪) اصلی ترین اسیدهای چرب اشباع نشده هستند و نسبت n-6 اسیدهای چرب اشباع نشده پلی (PUFA) به nP3 PUFA (یعنی n ‐۶ / n ‐۳) از ۶٫۰۰ مطابق با توصیه های سازمان بهداشت جهانی است. لسیتین ذرت برای تزریق امولسیون پایدارتری نسبت به لسیتین زرده تخم مرغ درجه تزریق ایجاد می کند.

لسیتین ذرت به عنوان امولسیون کننده برای امولسیون های تزریقی مورد استفاده قرارمی گیرد. لسیتین ذرت برای تزریق پتانسیل بسیار خوبی برای استفاده به عنوان یک امولسیون کننده طبیعی در صنایع دارویی، غذایی و آرایشی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *