انواع سوربیتول موجود

انواع سوربیتول موجود

انواع سوربیتول موجود

شناخت کامل هر کالایی از جمله موارد مهم در راستای مصرف آن کالا است. به همین علت ما باید قبل از استفاده از هر چیزی درباره آن اطلاعات کافی کسب نماییم تا در مصرف و استفاده از آن با مشکلات جدی مواجه نباشیم؛ زیرا که بدون آشنایی با هر نوع مواد، کالا یا هر نوع وسیله ای دردسری گاه جبران ناپذیر برای ما به وجود می آید. اکنون در این مقاله می خواهیم شما را با انواع سوربیتول موجود آشنا کنیم تا برای انتخاب های خود در این زمینه دچار مشکل نشوید. البته بهتر است که با پویا همراه باشید تا از هر نوع اطلاعات جدید در این حوزه ها با خبر شوید و به بهترین و با کیفیت ترین مطالب دست پیدا کنید.

انواع سوربیتول موجود

سوربیتول

سوربیتول یا گلوسیتول یک الکل قندی است که در بدن انسان به آهستگی متابولیزه می‌شود. سوربیتول به صورت پودر به عنوان ملین استفاده می‌شود. سوربیتول از احیای گلوکز حاصل می‌شود، با جانشینی گروه هیدروکسیل به جای گروه آلدهید. سوربیتول در آلو سیاه، سیب، گلابی و هلو وجود دارد.

  • معرفی سوربیتول

حتما تا کنون بر روی محصولاتی که خریداری کرده اید با برچسب بدون قند مواجه گشته اید. این محصولات معمولا دارای شیرین کننده هایی مانند سوربیتول می باشند که به عنوان جایگزین شکر در این محصولات مورد استفاده قرار می گیرند و کاربرد زیادی در صنایع غذایی دارد.این ماده نسبت به شکر کالری کمتری داشته و عوارض سلامتی پایینتری دارد.محصول فوق به دو صورت پودری و مایع در بازار وجود دارد و فرم مایع در مقایسه با فرم پودری کاربردی بیشتری دارد.

این ماده بعنوان شیرین کننده، نگهدارنده رطوبت، بهبود دهنده، بافت ساز، نگهدارنده، عامل کلوخه نشدن در صنایع غذایی کاربرد دارد. همچنین این ماده به عنوان یک جایگزین برای شکر در تعدادی از غذاها، از جمله غذاهای کم کالری و بدون قند، و همچنین محصولات دارویی و بهداشت دهان و دندان، مانند خمیر دندان و آدامس استفاده می‌شود.

هر گاه کلمه «بدون شکر» یا «دیابتی» را در برچسب غذایی بنویسند، ممکن است ماده غذایی حاوی این افزودنی غذایی باشد. لیست مواد حاوی آب نبات بدون قند، شکلات دیابتی، آدامس یا قهوه بدون قند، بستنی‌های بدون قند و سایر محصولات مشابه را بررسی کنید. اگر کلمات سوربیتول، ایزومالت یا مالتیتول را مشاهده کردید، بدانید که این غذا حاوی سوربیتول یا سایر مواد مشابه است که می‌تواند سوربیتول را آزاد کند.

خواص و ویژگی های سوربیتول

    سوربیتول نوعی کربوهیدرات با نام الکل قند Sugar alcohol و یا پلی ال می باشد.

    مقدار کالری این ماده حدود یک سوم شکر است اما چیزی حدود ۶۰ درصد خاصیت شیرین سازی ای بیشتر از شکر دارد.

    در محصولاتی نظیر سیب و توت ها می توان این ترکیب را به صورت طبیعی یافت.

    در صورت مصرف بیش از حد از این ماده شاهد ناراحتی های گوارشی خواهیم بود.

    خواص شیرین کنندگی آن باعث میشود تا از این ترکیب به عنوان شیرین کننده کم کالری، به خصوص در محلول های دارویی استفاده شود.

    استفاده به عنوان ملین.

تهیه و تولید سوربیتول

سوربیتول در حال حاضر در مقیاس صنعتی توسط هیدروژناسیون دکستروز تولید می شود. تولید صنعتی سوربیتول براساس هیدروژناسیون گلوکز در فشارkpa 4040 تا kpa  5040 و در دمای C 140ْ تا C 150ْ در خصوص کاتالیزور نیکل بوده و سپس مراحل تصفیه شامل کروماتوگرافی تبادل کننده یونی را طی می کند . سوربیتول همچنین می تواند توسط میکروار گانیسم ها تولید شود. سوربیتول پودر شده بخاطر ایجاد حرارت منفی در محلول به مقدار -۱۱۰ Kj/gr سرما ایجاد می کند . یک گرم سوربیتول حدوداً در ۰/۴۵ml آب حل شده و در الکل ، متانل و اسید استیک تقریباً حل می شد D-sorbitol به طور عمده ازفروکتوز توسط سلولهای Zymomonas mobilis نفوذ پذیر شده تهیه شده و سپس توسط سلولهای گلوکونو باکترساب اکسیدان به L-sorbose برگردانده می شود .

انواع سوربیتول

سوربیتول به دو صورت مایع و پودری در بازار یافت می شود که فرم مایع خواستاران بیشتری دارد.

  • سوربیتول پودری

بصورت پودر سفید کریستالی است که طعمی شیرین داشته و جایگزین ساکاروز است. این نوع را میتوانن به عنوان ملین به کار برد. پودر سوربیتول سفید رنگ، به صورت گرانولی یا تکه های کوچک ، دارای مزه شیرین ، فرم معمولی آن در ۹۶ درجه سانتی گراد ذوب می شود. میزان شیرینی این پودر ،۵۰ تا ۶۰ درجه است و نسبت به میزان شیرینی ساکارز (۱۰۰درجه ) کمتر می باشد..

پس از جذب سوربیتول از طریق بدن، تبدیل به فروکتوز می شود که حالت مایع شدن و شکل گیری بسیار بالایی دارد.خاصیت چسبندگی و رطوبت رسانی و دارا بودن ویتامین های B۱۲  ، B۱ و C باعث شده تا از آن در صنعت تولید شیرینی استفاده شود. به راحتی در آب حل شده ولی در الکی ، متانول و استیک اسید به سختی حل می شود. سوربیتول پرمصرف ترین قندالکلی بوده و یکی از مشتقات گلیکوز می باشد.

  • سوربیتول مایع

این نوع بدون بو و بدون طعم خاصی بوده و شیرین مزه می باشد و به جای شربت گلوگز مورد استفاده قرار میگیرد. شربت آن کریستالیزه نمی گردد و غلظت ۷۰%  ماده خشک را داراست. وزن مخصوص آن کمتر از ۲۸۵/۱ می باشد. در دمای ویسکوزیته آن mpa.s180 است و به‌صورت شربت‌های فاقد کریستال ، ویسکوزیته حداکثر mpa.s220 را دارا است .

به‌واسطه ماهیت این ماده و فقدان حضور واقعی قندهای احیاء کننده شربت سوربیتول را می‌توان به‌صورت ماده خشک‌شده غلیظی بدون تغییر رنگ تغلیظ کرد ، هنگامی‌که رطوبت محیط به‌صورت کنترل‌شده‌ای افزایش یابد یا پایین بیاید. شربت‌های پلی اول تمایل کمتری به گرفتن یا از دست دادن آب در مقایسه با جاذب‌ رطوبت‌های دیگر از جمله گلیسرول دارند در نتیجه به‌طور کندتری به رطوبت نسبی تعادلی (ERH) می‌رسند.

نتیجه

با انواع سوربیتول موجود آشنا شدیم و شناختی ابتدایی به آنها پیدا کردیم. اگر برای حرفه شما ضرورت دارد که اطلاعات عمیق تر و دقیق تری نسبت به سوربیتول پیدا کنید؛ بهترین پیشنهاد ما به شما همراه شدن با سایت پویا و ارتباط با کارشناسان شرکت پویا است تا نتیجه مطلوب خود را از جهت کسب مطالب و همین طور یک خرید آسان، دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *