استفاده از اسید سیتریک در نوشیدنی ها

اسید سیتریک موجود در آب میوه

اسید سیتریک_پویاویژن

اسید سیتریک موجود در آب لیمو و آبمیوه

دانستن مقدار اسید سیتریک در نوشیدنی ها ممکن است در تغذیه درمانی برای علایم قبلی سنگ کلیه، به ویژه در بیماران مبتلا به هیپوکراتراتیو مفید باشد. سیترات یک مهارکننده طبیعی برای بلورین ادراری است. رسیدن به غلظت سیترات ادراری درمانی، یک هدف بالینی در درمان پزشکی سنگ کلیه کلسیم است.
اسید سیتریک در نوشیدنی ها به حجم کل ادرار اضافه می کنند، اشباع کلسیم و سایر بلورها را کاهش می دهند و ممکن است دفع ادرار سیترات را افزایش دهد. اطلاعات مربوط به میزان اسید سیتریک موجود در آب میوه و فرمولاسیون های موجود در بازار به طور گسترده ای شناخته نشده است. در پژوهشی ما غلظت اسید سیتریک آب میوه های مختلف را ارزیابی کردیم.

محتوای اسید سیتریک از ۲۱ آبمیوه تجاری و کنسانتره آب از سه نوع میوه با استفاده از کروماتوگرافی یونی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

آب لیمو و میوه لیموها منبع غنی از این ماده هستند که حاوی ۱٫۴۴ و ۱٫۳۸ گرم / وات از این ماده هستند. کنسانتره آب لیمو و لیمو حاوی ۱٫۱۰ و ۱٫۰۶ گرم / اونس از این ماده است. محتوای اسیدسیتریک از لیموناد های قابل فروش در دسترس و دیگر محصولات آب، به طور گسترده ای متغیر است، از ۰٫۰۳ به ۰٫۲۲ گرم / اونس این مقدار تغییر می کند.

نتیجه اینکه: آب لیموی بدست آمده از میوه های تازه و از کنسانتره های آب لیمو، اسیدسیتریک بیشتری را در هر لیتر در مقایسه با آب گریپ فروت آماده می کنند. آب پرتقال آماده مصرف می شود و آب پرتقال از میوه ها فشرده می شود و همتنند گریپ فروت است.
در جاهایی که لیموناد تولید می شود و این ماده با آب مخلوط می شود، فرمولاسیون لیموناد آماده برای مصرف ، حاوی کمتر از ۶ بار اسید سیتریک بر اونس است.

اسید سیتریک در چه نوشیدنی هایی وجود دارد

اسید سیتریک یا سیترات یک اسید آلی است که در همه میوه ها وجود دارد، به ویژه در مرکبات، که برای آب میوه استفاده می شود. آب میوه در میزان اسید سیتریک بسته به نوع میوه و استفاده از افزودنی های اسید سیتریک متفاوت است. اداره غذا و داروی آمریکا اسید سیتریک را در رژیم غذایی اسید سالم می گذارد. اسید سیتریک به عنوان نگهدارنده و طعم دهنده برای غذا و نوشیدنی ها استفاده می شود. افرادی که به اسید سیتریک آلرژی دارند باید از محصولات حاوی این اسید استفاده نکنند. بسیاری از نوشیدنی های موجود در بازار حاوی اسید سیتریک هستند.

اسید سیتریک در نوشابه

اسید سیتریک در نوشابه  به عنوان یک افزودنی برای بهبود طعم و مزه استفاده می شود. 

کاربرد اسیدسیتریک همچنین برای حفظ نوشیدنی برای مدت زمان طولانی است. اولین انتخاب برای استفاده به عنوان یک تنظیم کننده اسید است، زیرا دارای مزایای دیگری نیز مانند افزایش فعالیت آنتی اکسیدان های مفید و اضافه کردن عطر است.
مصرف ۵۰۰ میلی گرم اسید سیتریک در روز هیچ اثر مضری ندارد.

اسید سیتریک در نوشابه

نوشیدنی های حاوی اسید سیتریک

آب لیمو:
بالاترین غلظت اسید سیتریک در آب لیمو با ۱٫۴۴ گرم در هر اونس آب میوه است. بالاترین مقدار اسید سیتریک را در بین مرکبات دارد.
آب پرتقال:
بعضی افراد از نوشیدن آب پرتقال یا سایر آبمیوه های مرکبات لذت می برند. آب پرتقال تازه یا آب پرتقال کنسانتره حاوی حدود ۰٫۲۵ گرم اسید سیتریک در هر اونس است. آب گریپ فروت حاوی ۰٫۰۰۶۸ گرم در هر اونس است.
چای سبز:
اکثر انواع چای سبز خالص و طبیعی حاوی اسید سیتریک نیستند. با این حال، انواع خاصی از چای سبز مانند لیمو طعم دار شامل اسید سیتریک است.
آب خالص:
آب خالص حاوی اسید سیتریک نیست اما آبهای طعم دار حاوی اسید سیتریک برای حفظ طعم آنهاست.
اسموتی زغال اخته:
یک نوشیدنی یخ رده و سالم و طراوت بخش است که می تواند توسط افرادی که دارای حساسیت به اسید سیتریک هستند نیز خورده شود. زیرا زغال اخته یکی از انواع توت هاست که اسید سیتریک ندارد.
کولا:
طبق تحقیقات انجام شده انواع خاصی از نوشابه کولا(کوکا کولا) اسید سیتریک ندارند. اما پپسی حاوی مقدار کمی اسید سیتریک است.

افزودنی های اسید سیتریک

مقدار اسید سیتریک در نوشابه  بسته به سازنده آن متفاوت است، اما می تواند از ۰٫۰۳ گرم در هر اونس تا ۰٫۲۲ گرم در هر اونس باشد. بعضی از آبمیوه هایی که به طور مصنوعی طعم دهنده و شیرین شده اند و در واقع حاوی هیچ میوه ای ندارند و می توانند اسید سیتریک بیشتری نسبت به آبمیوه هایی که از مرکبات استفاده شده دارند.

اسید سیتریک در قهوه

دانه های قهوه حاوی حداقل ۸۵۰ ترکیب مختلف است که به آن عطر و طعم خاص خود را می دهد. بسیاری از این ترکیبات اسید هستند، آنها بخش مهمی از طعم قهوه هستند.

کاربرد اسید سیتریک درغذاها طعم ترشی به آن ها می دهد و در مرکباتی مانند لیمو و پرتقال یافت می شود. اسید سیتریک نقش مهمی در ترکیب زندگی متابولیگ گیاه دارد. در قهوه سبز، اسید سیتریک همراه با اسید مالیک و کینیک، مقدار قابل توجهی از اسید قهوه را تشکیل می دهد. در طی فرآوری، اسید سیتریک در سبزی ها به حداکثر مقدار خود می رسد و پس از آن کاهش می یابد. قهوه کنیا دارای سطوح پایین تر اسید سیتریک نسبت به قهوه ی آمریکای مرکزی است. اسید سیتریک در قهوه معمولا کیفیتی بسیار ارزشمند است به ویژه در آمریکای مرکزی و آفریقای شرقی.اسید سیتریک در قهوه است که در ارتفاعات بسیار زیاد و در خاک های آتشفشانی غنی از مواد معدنی رشد می کند. اسیدیته قهوه شسته شده به طور قابل توجهی بالاتر از اسیدیته موجود در قهوه به طور طبیعی (خشک) پردازش شده است.

اسید سیتریک در قهوه

هنگامی که از اسیدیته در قهوه فکر می کنید، نباید لزوما به یک طعم میوه ای و ترش فکر کنید زیرا اکثر اسیدهای قهوه طعم اسیدی تولید نمی کنند.

به عنوان مثال، اسید فسفریک و اسید مالیک می توانند قهوه را شیرین تر کنند.  بسیاری از اسیدها مانند اسید سیتریک و اسید استیک، طعم مرکبات خوب را در غلظت کم تولید می کنند که باید در محتوای کم باشد.

اسیدهای مذکور در قهوه: اسید سیتریک ۱۲٫۲٪،اسیداستیک ۸/۱۱٪واسیدهای مولکولی باوزن بالا۸٪  اسید کلروژنیک ۹٪،اسید فرمیک ۵٫۳٪،اسید کینیک۴٫۷٪،اسید مالیک ۳/۹٪ واسید فسفریک ۲٫۵٪.

به طور کلی می توان دریافت که اسید سیتریک و اسید استیک مهم ترین آنها هستند زیرا در نسبت های بالا وجود دارد و pKa پایین دارند.

اسید سیتریک در تمیز کردن قهوه ساز

علاوه بر این از اسید سیتریک برای تمیز کردن قهوه ساز نیز استفاده می شود.

ابتدا قهوه درون قهوه ساز را بشویید، به طوری که اصلا قهوه در آن نباشد پس از انجام این کار، مخزن را با ۶-۸ فنجان آب پر کنید و به ۲ قاشق چای خوری پودر اسید سیتریک اضافه کنید.هنگامی که اسید سیتریک و آب در مخزن قرار دارد، قهوه ساز خود را روشن کنید و اجازه دهید تا قهوه ساز کارش را مانند دم کردن قهوه انجام دهد.پس از اتمام کار،سبد قهوه را بیرون بیاورید و به خوبی با آب گرم بشویید.یک بار دیگر با آب تمیز مخزن را پر کنید و یک بار دیگر آب را بجوشانید تا اسید سیتریک باقی مانده در دستگاه پاک شود.با این کار قهوه ساز به خوبی پاک می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *