استفاده از اسید سیتریک در مربا ها

تاثیر سیتریک اسید در مربا ها

پی اچ PH اسیدی اسید سیتریک آن را به عنوان یک ماده نگهدارنده مواد غذایی مفید کرده و رنگ غذا را حفظ می کند و اکسیداسیون را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

از آنجا که بسیاری از باکتریها قادر به رشد در محیط اسیدی نیستند، اسید سیتریک غالباً به مربا، ژله، آب نبات، غذاهای کنسروی و حتی محصولات گوشتی به عنوان نوعی نگهداری اضافه می شود.

همچنین از متبلور شدن شکر در کارامل جلوگیری می کند. کمی اسید سیتریک نیز می تواند باعث افزایش قدرت خمیرمایه جوش شیرین شود، و آن را به یک ماده مخفی ایده آل برای کیک و بیسکویت تبدیل می کند.

نقش اسید سیتریک در مرباها

بر اساس قوانین فعلی FDA و USDA برای برچسب گذاری مواد غذایی، برخی از افزودنی ها باید ذکر شوند و برخی از آنها به آنچه سطح ایمن تشخیص داده می شود و مواد حساسیت زا شناخته نمی شوند، بستگی دارد.

طیف گسترده ای از مواد افزودنی بی خطر مانند پکتین یا اسید سیتریک موجود در مربا گرفته تا مواد افزودنی که نظرات مختلفی در مورد ایمنی آنها وجود دارند.

کاربرد اسید سیتریک در مربا ها

در ترکیبات مربا، پکتین و اسید سیتریک مواد افزودنی اصلی هستند. آنها کاملا بی خطر هستند اما سوال این است که نقش اسید سیتریک در مربا چیست؟

هیچ یک از آنها برای طعم دادن به مربا استفاده نمی شود، اما مانند سایر مواد غذایی برای حفظ یا ایجاد مواد غذایی خاص از مواد غذایی استفاده می شود.

در ترکیبات مربا

در ترکیبات مربا، پکتین در همه جا وجود دارد. این روش ساده برای سفت شدن هر چیزی به عنوان قالب مربا است. این نشان می دهد که چرا وقتی شما در سوپرمارکت هستید، مربا آنقدر سفت است که می توانید شیشه را تکان دهید و هیچ چیز تکان نخورد.

پکتین از میوه های دیگر – در درجه اول پوست سیب و گلابی – گرفته می شود. این یک عنصر طبیعی است که در برخی میوه ها قابل استخراج است. پکتین را می توانید از ابتدا تهیه کنید یا می توانید آن را به صورت پودر از فروشگاه خریداری کنید.

پکتین معمولاً برای ایجاد واکنش شیمیایی مناسب به قند نیاز دارد تا هر چه به آن اضافه شود غلیظ شود. اسید سیتریک نیز یک عنصر مهم برای وقوع این “جادوی شیمیایی” است. افزودن پکتین و اسید سیتریک به غلیظ شدن مربا نیاز به افزودن قند بیشتر برای جبران آن دارد.

علاوه بر این، چگونه مربا را با اسید سیتریک درست می کنند؟

اسید سیتریک در درجه اول یک ماده اسید مورد علاقه است زیرا از نظر طعم نسبتاً خنثی است و برای رساندن PH مخلوط میوه – قند – پکتین به جایی که ژل پکتین به درستی عمل کند، استفاده می شود. این کار را می توانید با اسید سیتریک انجام دهید.

متعاقباً سوال این است که اسید سیتریک برای چه استفاده می شود؟ اسید سیتریک یک اسید آلی ضعیف است که در مرکبات یافت می شود.

این یک ماده نگهدارنده طبیعی است و همچنین برای افزودن طعم اسیدی (ترش) به غذاها و نوشابه ها استفاده می شود. در بیوشیمی، به عنوان واسطه در چرخه اسید سیتریک مهم است و بنابراین تقریباً در متابولیسم همه موجودات زنده رخ می دهد.

آیا نقش اسید سیتیرک در مربا مانند پتکین است؟

اسید سیتریک در بسیاری از غذاها و محصولات یافت می شود و از نظر مقادیر طبیعی مانند میوه ها مضر نیست. اما پکتین همان چیزی است که جریان اصلی آن را کربوهیدرات “محلول” می نامند و این بدان معنی است که باکتری ها به راحتی به آن حمله کرده و آن را به اسیدهایی مانند استیک، لاکتیک و غیره تخمیر می کنند.

چرا از آب لیمو در مربا استفاده می شود؟

آب لیمو pH مخلوط مربا را کاهش می دهد، و همچنین بارهای منفی موجود در رشته های پکتین را خنثی می کند.

بنابراین…

اسید اسید سیتریک به دلیل خاصیت اسیدی و PH که دارد در مربا ها به عنوان یک ماده نگهدارنده، طعم دهنده و سفت کننده استفاده می شود. اسید سیتریک و پتکین دو ماده اصلی در تولید و ساخت مربا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *