کاربرد های سیترات سدیم در مواد غذایی

کاربرد سیترات سدیم در مواد غذایی و نوشیدنی ها، محصولات مراقبت بهداشتی، پاک کننده ها و مواد شوینده و در صنعت است.
سیترات سدیم نمک طبیعی اسید سیتریک است و از طعم ترش طبیعی برخوردار است. در این مقاله به بررسی برخی کاربردهای سیترات سدیم در مواد غذایی می پردازیم.

کابرد سیترات سدیم در مواد غذایی و نوشیدنی

دی هیدرات سیترات سدیم پرمصرف ترین نمک امولسیون کننده در محصولات پنیر فرآوری شده است. این ماده معمولاً به عنوان یک عامل بافر در ترکیب با اسید سیتریک به منظور کنترل دقیق pH مورد نیاز در بسیاری از برنامه های غذایی و نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

تری سدیم سیترات معمولاً به عنوان سدیم سیترات خوانده می شود. سیترات سدیم دارای عطر و طعم شور و ملایم تارت است. می تواند به همراه اسید سیتریک برای ساختن بافرهای سازگار بیولوژیکی مورد استفاده قرار گیرد.

سیترات سدیم در درجه اول به عنوان یک افزودنی غذایی، معمولاً به عنوان طعم دهنده یا به عنوان نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرد. در انواع خاصی از سودا کلوپ، سدیم سیترات به عنوان ماده طعم دهنده استفاده می شود. سیترات سدیم یک ماده رایج در کالباس است، همچنین از آن برای کمک به طعم ترش در نوشیدنی های تجاری و نوشیدنی آماده استفاده می شود. در ژلاتین، بستنی، مربا، شیرینی، پودر شیر، پنیرهای فرآوری شده و نوشیدنی های گازدار یافت می شود.

سیترات سدیم در مواد غذایی

دیگر کاربرد سیترات سدیم به عنوان یک امولسیون کننده روغن در فرآیند تولید پنیر استفاده می شود.  به پنیر اجازه می دهد تا بدون چرب شدن ذوب شود. از لحاظ تاریخی، سدیم فسفات برای نگه داشتن آب و چربی در هنگام ذوب شدن پنیر استفاده می شود.

در محصولات سویا، طعم دهنده های نانوایی، میوه ها، گوشت، سبزیجات، غذاهای دریایی، غلات، دسرهای میان وعده و مواد غذایی فوری استفاده می شود.

در غذای کودک، فرمول شیرخوار، سس و ادویه نیز وجود دارد.

کارکردهای اصلی اسید سیتریک و سدیم سیترات موجود در مواد غذایی و نوشیدنی به شرح زیر خلاصه می شود:

  • به عنوان یک ماده کمکی برای بهبود طعم و مزه
  • به عنوان یک عامل کنترل pH ، به عنوان مثال، برای کنترل ژل، بافر و نگهدارنده
  • به عنوان یک عامل کلات برای بهبود عملکرد آنتی اکسیدان ها و جلوگیری از خراب شدن غذاهایی مانند غذاهای دریایی

نتیجه گیری

  • کاربرد سیترات سدیم در مواد غذایی و نوشیدنی به عنوان بافر، نگهدارنده، یک ماده کمکی برای بهبود طعم، عامل کنترلPH و عامل کلات است.
  • در محصولات مراقبت بهداشتی و داروها به عنوان یک ماده فعال است. طعم دهنده به داروها، آنتی اکسیدان و عامل ضد انعقاد خون است.
  • در پاک کننده ها و مواد شوینده کاربرد دارد. باعث کاهش سختی آب، تمیز کردن خاک های اسیدی می شود و در پاک کننده های ماشین ظرفشویی نیز استفاده می شود.
  • در صنعت برای کنترل زنگ زدگی فلزات، عامل بافر، در نساجی عامل کلات، سم زدایی گاز دودکش، در چسب ها، کودهای شیمیایی، نفت، کاغذ و … کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *