استفاده از تست سوربیتول برای تشخیص تومور درون بدن 

استفاده از تست سوربیتول برای تشخیص تومور درون بدن 

تشخیص تومور 

برای تشخیص تومور، پزشک با پرسیدن سابقه پزشکی شخصی و خانوادگی شروع کند و یک معاینه فیزیکی انجام می‏دهد. پس از آن از روش‎های مختلف تشخیص استفاده می‌کند که این روش ها شامل، تست های آزمایشگاهی، تست های تصویربرداری، بیوپسی است. برخی از تست‏های آزمایشگاهی شامل آزمایش خون و تست سوربیتول یا نمونه‌های بافت برای نشانگرهای تومور است. تست های تصویربرداری شامل، سی تی اسکن، ام آر آی، اسکن هسته ای، سونوگرافی و اشعه ایکس است. بیوپسی نیز با با سوزن وآندوسکوپی قابل تشخیص است. 

استفاده از تست سوربیتول برای تشخیص تومور درون بدن 

سوربیتول در تشخیص تومور 

سوربیتول به عنوان یک ماده خام مهم به طور گسترده در صنایع دارویی، شیمیایی و غذایی استفاده می‎شود. سوربیتول همچنین برای درمان ادم مغزی (تجمع آب در فضای داخل و خارج سلول های مغز) و گلوکوم (آب سیاه) و الیگوری ادماتوز عملکرد طبیعی قلب، به دلیل خاصیت کم آبی دیورز استفاده می‎شود. تعدادی از مطالعات نشان داده‏اند که سوربیتول ممکن است مسیر انتقال سیگنال p38 MAPK را فعال کرده و آپوپتوز سلول‎های تومور را القا کند. در مطالعات مشخص شده است که سوربیتول رشد سلولی HCT116 را مهار می‎کند و به طور قابل توجهی باعث القای آپوپتوز در زمانی که غلظت سوربیتول ≥۰٫۵ M است، می‎شود. 

سوربیتول فلورسنت مادون قرمز برای تشخیص تومور در داخل بدن 

یک مطالعه کاوشگر فلورسنت مادون قرمز نزدیک (NIR) Sorbitol-ZW800-1 را به عنوان ردیاب برای تصویربرداری هدفمند تومور انواع مختلف سرطان ارزیابی کرد. در ابتدا، کونژوگه Sorbitol-ZW800-1 در داخل بدن بر روی رده‎های سلولی سرطان پستان (MCF-7) تأیید شد. پس از آن، ردیاب به ترتیب در مدل‌های موش زنوگرافت با تومورهای بدخیم پستان (MDA-MB-231)، ریه (NCI-H460) و کولورکتال (HT-29) مورد آزمایش قرار گرفت.  

نکته مهم این است که کونژوگه Sorbitol-ZW800-1 جذب تومور بسیار انتخابی را در مدل‌های مختلف موش تومور نشان داد. علاوه بر این، توزیع زیستی به مدت ۲۴  ساعت سیگنال های فلورسانس قابل توجهی را در تومورها و کلیه‎ها نشان داد. بنابراین، سوربیتول یک ماده امیدوارکننده به عنوان یک عامل بالقوه هدف گیری سرطان برای تشخیص دقیق سلول‎های سرطانی است. 

استفاده از تست سوربیتول برای تشخیص تومور درون بدن 

سوربیتول از طریق انتقال سیگنال باعث آپوپتوز سلول های سرطانی کولورکتال انسان می‎شود. 

گزارش شده است که سوربیتول در چندین مدل تومور دارای اثرات ضد سرطانی است، با این حال اثرات آن بر سرطان کولورکتال مبهم باقی مانده است. در یک مطالعه، اثرات سوربیتول بر مهار رشد و آپوپتوز در رده سلولی سرطان کولورکتال HCT116 بررسی و مکانیسم اثر آن مورد بررسی قرار گرفت. از روش MTT برای تعیین اثر سوربیتول بر تکثیر سلولی HCT116 در مقاطع زمانی مختلف و دوزهای متغیر استفاده شد. تجزیه و تحلیل وسترن بلات برای بررسی اثر سوربیتول بر بیان پروتئین مرتبط با آپوپتوز و مسیر سیگنالینگ MAPK p38 استفاده شد. نتایج نشان داد که سوربیتول ممکن است رشد سلول‎های HCT116 را به روشی وابسته به زمان و دوز مهار کند.  

پس از درمان با سوربیتول به مدت ۳ ساعت، وسترن بلات نشان داد برش پروتئین زیموژن کاسپاز-۳ و محصول برش پلی (ADP-ریبوز) پلیمراز (PARP)، یک بستر شناخته شده کاسپاز-۳، نیز مشهود بود. در طول آپوپتوز ناشی از سوربیتول، مسیر میتوکندری با افزایش وابسته به دوز در بیان Bax و سیتوکروم فعال شد. انتشار c ، در حالی که بیان پروتئین ضد آپوپتوز Bcl-2 به صورت وابسته به دوز به طور قابل توجهی کاهش یافت.  

بررسی مسیر سیگنال پایین دست نشان داد که آپوپتوز ناشی از سوربیتول با افزایش بیان MAPK p38 فسفریله شده واسطه شد. به طور کلی، مشاهدات مطالعه حاضر نشان می‎دهد که سوربیتول باعث افزایش سطوح Bax در پاسخ به سیگنال دهی MAPK p38 می‎شود که منجر به شروع آبشار مرگ میتوکندری می‎شود. پس، سوربیتول یک ماده نتیجه بخش به عنوان یک عامل شیمی درمانی بالقوه برای درمان سلول‎های HCT116 سرطان کولورکتال است. 

همچنین سوربیتول، یک الکل قندی است که به عنوان یک ملین غیر محرک و از نوع اسمزی استفاده می‎شود. بلع آب را با اسمز به مجرای روده می‎کشد و حرکت روده را تحریک می‎کند. پس، سوربیتول در بیماران مبتلا به سرطان برای مدیریت یبوست مورد استفاده قرار می‎گیرد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *