ویتامین C (اسید اسکوربیک) حامی سرسخت سیستم ایمنی

ویتامین C (اسید اسکوربیک) حامی سرسخت سیستم ایمنی

ویتامین C ( اسید اسکوربیک) حامی سرسخت سیستم ایمنی

اسید اسکوربیک یا ویتامین c یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. سیستم ایمنی بدن از بدن در برابر عفونت و بیماری ها محافظت می کند. یکی از مهمترین راه های تقویت طول عمر، تقویت سیستم ایمنی بدن است. در این میان ویتامین های بسیاری وجود دارند که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. یکی از این ویتامین ها اسید اسکوربیک است. اسید اسکوربیک یک ماده مغذی اساسی برای انسان است. اسید اسکوربیک یک آنتی اکسیدان قوی و یک کوفاکتور برای خانواده ای از آنزیم های تنظیم کننده بیوسنتز و ژن است. این ویتامین به عنوان یک فوق ستاره ایمنی شناخته شده است.

۱- ویتامین C از تولید اینترفرون ها حمایت می کند: اینترفرون ها هنگامی که حضور پاتوژن ها تشخیص داده می شوند تولید می شوند. آنها توانایی سلول ها در هنگام دفاع سلولی را تسهیل می کنند.

۲- ویتامین C باعث افزایش عملکرد فاگوسیت ها می شود: فاگوسیت ها نوعی گلبول سفید است که پاتوژن ها و سایر ذرات خطرناک را احاطه می کند. هنگامی که عوامل خارجی خطرناک در بدن را از بین بردند، هضم شده و آنزیمی از بین می روند.

۳- ویتامین C به طور عمده در گلبولهای سفید یافت می شود: برخی از این سلول های اولیه سیستم ایمنی بدن میزان ویتامین C تا ۸۰ برابر بیشتر از مقادیر موجود در پلاسما دارند.

۴- ویتامین C از پاسخ ایمنی سلولی پشتیبانی می کند: ۲راه اصلی وجود دارد که بدن می تواند به عوامل بیماری زا واکنش دهد: ایمنی آنتی بادی و ایمنی سلولی.

پاسخ واسطه سلولی به فعال شدن ماکروفاژها، سلول های کشنده طبیعی و لنفوسیت های T اختصاصی به آنتی ژن اشاره دارد که به هر چیزی که به عنوان یک عامل خارجی شناخته می شوند، حمله می کنند.

۵- ویتامین C باعث افزایش تولید سیتوکین توسط گلبول های سفید می شود: سیتوکین ها پروتئین های ارتباطی هستند که از گلبول های سفید خاصی رها می شوند و اطلاعات را به سلول های دیگر منتقل می کنند، بنابراین پاسخ ایمنی را تقویت می کنند.

۶- ویتامین C از آپوپتوز اشکال مختلف لنفوسیت های T جلوگیری می کند: لنفوسیت های T نوعی از گلبول های سفید خون هستند. آنها بخشی جدایی ناپذیر از سیستم دفاعی ایمنی با واسطه سلول هستند. ویتامین C به زنده ماندن این سلولهای مهم کمک می کند.

۷- ویتامین C تولید اکسید نیتروژن توسط فاگوسیت ها را افزایش می دهد: اکسید نیتروژن در این سلول ها به مقدار زیادی تولید می شود و یکی از عواملی است که باعث از بین رفتن عوامل بیماری زا شده می شود.

۸- ویتامین C تولید لنفوسیت های T را تقویت می کند: این سلول ها برای پاسخ های ایمنی با واسطه سلولی ضروری هستند و ویتامین C به زیاد شدن تعداد آنها کمک می کند.

۹- ویتامین C تولید لنفوسیت های B را افزایش می دهد: این گلبول های سفید آنتی بادی ها را به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی با واسطه آنتی بادی تولید می کنند. این آنتی بادی ها در پاسخ به معرفی اولیه یک پاتوژن مهاجم یا آنتی ژن تشکیل می شوند.

۱۰- ویتامین C تولید نورآمینیداز را مهار می کند: برخی از ویروس ها و باکتری های بیماری زا نورامینیداز را ایجاد می کنند، آنزیمی که آنها را از گرفتگی در مخاط محافظت نمی کند، یکی از خطوط طبیعی دفاع بدن است. با مهار نورامینیداز، ویتامین C به بهینه سازی این مکانیسم دفاعی بدن کمک می کند.

ویتامین C  (اسید اسکوربیک) حامی سرسخت سیستم ایمنی

۱۱- ویتامین C از تولید و فعالیت آنتی بادی پشتیبانی می کند: عملکرد آنتی بادی خوب برای یک سیستم ایمنی سالم مهم است.

۱۲- ویتامین C از فعالیت سلولهای کشنده طبیعی حمایت می کند: سلول های کشنده طبیعی لنفوسیت های کوچک هستند که می توانند مستقیماً به سلولها مانند سلولهای سرطانی حمله کرده و آنها را بکشند.

۱۳- ویتامین C از تشکیل پروستاگلاندین ها حمایت می کند: پروستاگلاندین ها هورمون هایی هستند که انواع مختلفی از فرآیندهای فیزیولوژیکی را کنترل می کنند، از جمله تنظیم عملکرد سلول T.

۱۴- ویتامین C از سطح GMP دایره ای در لنفوسیت ها پشتیبانی می کند: GMP دایره ای در تنظیم پاسخ های مختلف فیزیولوژیکی از جمله پاسخ ایمنی نقش اصلی را دارد. GMP دایره ای برای تولید مثل طبیعی و تمایز (ویژگی برای اهداف خاص) سلول ها مهم است و نیز عملکرد بسیاری از هورمون ها را کنترل می کند. به نظر می رسد واسطه آرامش عضلات صاف است.

۱۵- ویتامین C از تولید موضعی و یا تعامل با پراکسید هیدروژن حمایت می کند: ویتامین C و پراکسید هیدروژن می توانند میکروارگانیسم ها را از بین ببرند و می توانند دانه های محافظ برخی باکتری ها مانند پنوموکوک ها را حل کنند.

۱۶- یک خاصیت کمتر شناخته شده ویتامین C این است که هیستامین را مهار می کند: این تأثیر ویتامین C برای حمایت از ایمنی در برابر عوامل موضعی مهم است.

۱۷- ویتامین C استرس اکسیداتیو را خنثی می کند.

۱۸- ویتامین C پاسخ ایمنی حاصل از واکسیناسیون را بهبود می بخشد و تقویت می کند.

۱۹- ویتامین C اثر موکولیتیک را تقویت می کند: این خاصیت به روان شدن ترشحات چربی و افزایش دسترسی ایمنی به عفونت کمک می کند.

۲۰- ویتامین C باعث می شود که غشاهای باکتریایی در بعضی از آنتی بیوتیک ها قابل نفوذ تر باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *