موارد و عوارض مصرف دکستروز چیست؟

موارد و عوارض مصرف دکستروز چیست؟

موارد و عوارض مصرف دکستروز چیست؟

دکستروز برای چه استفاده می شود؟

به عنوان یک قند ساده، از دکستروز به روشهای مختلفی استفاده می شود. این ماده در محصولات پخت به عنوان شیرین کننده استفاده می شود و حتی به محلول های دارویی برای بهبود سطح پایین قند خون اضافه می شود.

موارد و عوارض مصرف دکستروز چیست؟

فواید دکستروز

داروی دکستروز

این قند ساده به صورت دارویی در محلول های وریدی، به صورت خوراکی یا در ترکیب با داروهای دیگر استفاده می شود تا سطح قند خون فرد را در هنگام کم شدن افزایش دهد. همچنین به صورت قرص یا ژل که از طریق دهان مصرف می شود و بدون نسخه می توان آن را یافت، موجود است. افرادی که هیپوگلیسمی دارند و با قند خون مزمن پایین روبرو هستند، ممکن این ماده را مصرف کنند. همچنین هنگام مصرف این ماده افراد ممکن است علائمی مانند خستگی، تعریق، گرسنگی تجربه کنند.

دکستروز در غذا

غذاهای زیادی حاوی دکستروز وجود دارد که باید از آنها اجتناب شود زیرا ارزش غذایی کمی دارند و به هیچ وجه منجر به افزایش میزان قند خون نمی شوند. اصولاً غذاهایی که فرآوری شده و حاوی شیرین کننده های تصفیه شده هستند نباید بخشی از رژیم شما باشند. اگر این غذاها را مصرف می کنید، باید هر چند وقت یک بار باشد.

فواید پزشکی دکستروز

در تنظیمات بالینی، از دکستروز اغلب برای درمان کم آبی بدن یا کاهش قند خون (افت قند خون) استفاده می شود. در این موارد، پزشک ممکن است یک محلول IV برای شما تجویز کند که حاوی دکستروز، اسیدهای آمینه و احتمالاً چربی است. علائم افت قند خون اغلب شامل هذیان، ضربان قلب سریع، ضعف، لرز و تعریق است. یک درمان ساده برای بیشتر موارد کاهش قند خون، مصرف قرص یا ژل دکستروز است (که تقریباً در هر داروخانه ای بدون نسخه می توانید پیدا کنید).

عوارض دکستروز

خطرات و عوارض جانبی

عوارض جانبی دکستروز چیست؟ آیا دکستروز برای سلامتی شما مضر است؟

اگرچه برای افزایش سطح قند خون در بیماران دیابتی یا افت قند خون استفاده می شود، اما در واقع می تواند قند خون را بیش از حد افزایش دهد. این می تواند منجر به علائم هیپرگلیسمی مانند گیجی، افزایش ادرار، کمبود آب بدن، تشنگی بیش از حد و تغییرات خلقی شود. مصرف بیش از حد این قند ساده همچنین ممکن است منجر به تجمع مایعات شود که باعث تورم قسمت هایی از بدن می شود.

دکستروز

تزریق دکستروز یک محلول استریل است که برای تأمین آب و کربوهیدرات اضافی (کالری قند) به بدن شما استفاده می شود. هنگامی که بیمار قادر به نوشیدن مایعات کافی نیست، از این دارو استفاده می کند. از دکستروز در موارد مختلف پزشکی استفاده می شود.

این دارو فقط با تجویز پزشک در دسترس است.

این محصول به دوزهای زیر موجود است:

راه حل قبل از استفاده

در تصمیم گیری برای استفاده از دارو، خطرات مصرف دارو باید در مقابل منافع آن سنجیده شود. این تصمیمی است که شما و پزشک اتخاذ خواهید کرد. برای این دارو موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

آلرژی

اگر تاکنون واکنش غیرمعمول یا آلرژیک نسبت به این دارو یا داروهای دیگر داشته اید، به پزشک خود بگویید. همچنین اگر انواع دیگری از آلرژی مانند غذاها، رنگها، مواد نگهدارنده یا حیوانات را دارید، به متخصص بهداشت خود اطلاع دهید. برای محصولات بدون نسخه، برچسب یا مواد بسته بندی را با دقت بخوانید.

کودکان

مطالعات مناسب انجام شده تا به امروز مشکلات خاص کودکان را نشان نداده است که می تواند فواید تزریق دکستروز را در کودکان محدود کند.

سالمندی

مطالعات مناسب انجام شده تا به امروز مشکلات خاص سالمندان را نشان نداده است که می تواند مفید بودن تزریق دکستروز در افراد مسن را محدود کند. با این حال، بیماران مسن به احتمال زیاد به مشکلات کبدی، کلیوی یا قلبی مرتبط با سن مبتلا می شوند، که ممکن است نیاز به تنظیم دوز برای بیمارانی باشد که دارو دکستروز دریافت می کنند.

شیر دادن

مطالعات کافی در مورد تعیین خطر نوزاد در هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی در زنان وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو هنگام شیردهی، مزایای بالقوه را در مقابل خطرات احتمالی بسنجید.

تداخلات دارویی

اگرچه بعضی از داروها به هیچ وجه نباید با هم استفاده شوند، اما در موارد دیگر حتی در صورت ایجاد تعامل ممکن است از دو داروی مختلف استفاده شود. در این موارد، پزشک ممکن است بخواهد دوز دارو را تغییر دهد، یا اقدامات احتیاطی دیگر لازم باشد. اگر داروی دیگری با نسخه یا بدون نسخه (بدون نسخه (OTC) مصرف می کنید، به متخصص بهداشت خود اطلاع دهید.

دکستروز چیست؟

دکستروز نام متداول مولکول قند، گلوکز است. در طبیعت، دکستروز بسیار رایج است. نشاسته، همانند برنج و سیب زمینی، از زنجیره های طولانی دکستروز تشکیل شده است، در حالی که قند سفره حاوی دکستروز است که از نظر شیمیایی با فروکتوز  یک مولکول قند دیگر پیوند خورده است. سلول ها به عنوان یک مولکول تغذیه ای بسیار مهم، به میزان ثابت دکستروز در جریان خون متکی هستند. با این حال، مصرف بیش از حد قند می تواند منجر به انواع عوارض جانبی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *