شرایط نگهداری سیتریک اسید

شرایط نگهداری اسید سیتریک به چه صورت است؟ 

اسید سیتریک یک نگهدارنده مواد غذایی و یکی از مواد تشکیل دهنده محصولات از جمله لوازم آرایشی، دارویی و نوشیدنی است. برای خرید این اسید می‌توانید به فروشگاه‌های مواد غذایی بهداشتی آنلاین و منطقه، داروخانه‌ها و فروشگاه‌های خرده‌فروشی سر بزنید. تاریخ انقضای اسید سیتریک  سه سال پس از تولیدش است و معمولا به راحتی خراب نمی‌شود. برای آشنایی بیشتر با این ماده و کسب اطلاعات لازم برای خرید اسید سیتریک، با این مقاله همراه باشید. 

اسید سیتریک یک ماده طبیعی نگهدارنده

اگرچه اسید سیتریک جزو یکی از اسید‌های آلی ضعیف است، اما همچنان به ذخیره‌سازی خاصی نیاز دارد. این اسید یکی از قوی‌ترین اسید‌های خوراکی است و در واقع یک نوع ماده طبیعی نگهدارنده است، به همین دلیل در غذا‌ها و نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود. اسید سیتریک همچنین می‌تواند به عنوان یک پاک‌کننده برای حذف رسوب آهک یا تمیز کردن فیلتر‌های غشایی در تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب استفاده شود. همچنین در پزشکی از آن برای تنظیم pH ژل‌ها و کرم‌ها استفاده می‌شود. 

شرایط نگهداری اسید سیتریک به چه صورت است؟ 

علاوه بر این، اسید سیتریک می‌تواند به جای اسید نیتریک در فرآیند غیرفعال‌سازی استفاده شود که به فولاد ضد زنگ مقاومت خاصی در برابر خوردگی می‌دهد. 

۳ نکته برای نگهداری اسید سیتریک 

با وجود این که اسید سیتریک خطرناک نیست، شما باید سیستم ذخیره‌سازی خود را به طور مناسب برای آن طراحی کنید. مواد شیمیایی خاصیت منحصر یه فرد خود را دارند و باید در نگهداری آن ایمن باشید. 

قبل از انتخاب مخزن ذخیره مواد شیمیایی به این سه نکته توجه کنید: 

۱. قدرت تانک 

اگر قصد ذخیره‌سازی یک ماده شیمیایی مانند اسید سیتریک را دارید، حتما از یک مخزن دارای یکپارچگی ساختاری استفاده کنید. در حالی که مخازن پلی‌اتیلن خطی مقرون به صرفه هستند، به اندازه پلی‌اتیلن متقاطع قوی نیستند و نمی‌توانند همان ایمنی و عملکرد طولانی مدت را ارائه دهند. 

گزینه بهتر مخزنی است که از پلی‌اتیلن با چگالی بالا برخوردار است. این مخزن‌ها بسیار قوی‌تر از پلی‌اتیلن خطی است و طول عمر مخزن، آن را به یک سرمایه‌گذاری مقرون به صرفه تبدیل می‌کند. 

شرایط نگهداری اسید سیتریک به چه صورت است؟ 

۲. جلوگیری از نشت 

نشتی مواد شیمیایی هزینه‌های اقتصادی زیادی دارند، و شما هم محصول را از دست می‌دهید، و هم باید منطقه را تمیز کرده و سیستم ذخیره‌سازی را تعمیر کنید. همچنین اسید نشت‌شده ممکن است به تجهیزات یا کارکنان شما آسیب برساند. 

ذخیره‌سازی ایمن و مناسب اسید سیتریک باید نشت را به حداقل برساند. کارآمدترین گزینه سیستم مهار در فضا، استفاده از SAFE-Tank است که یک رویکرد “مخزن در مخزن” برای مهار ثانویه است. استفاده از سیستم مخزن دو جداره تا حد امکان ضد نشتی و بدون نیاز به فضای اضافی است. 

۳. جلوگیری/به حداقل رساندن خوردگی. 

در نهایت، از یک سیستم مخزن استفاده کنید که خوردگی را به حداقل برساند یا از آن جلوگیری کند، و یکپارچگی مخزن را به خطر نیاندازد. اگر محفظه از قبل در محل تهیه شده باشد، مخزن شیب دار IMFO میزان تماس بین اسید سیتریک و هر قسمتی از مخزن که مستعد خوردگی است، مانند واشر یا پیچ و مهره را به حداقل می‌رساند. 

انحلال‌پذیری اسید سیتریک 

اسیدها بسیار محلول در آب هستند. اسید سیتریک همچنین به راحتی در غذا‌ها، کرم‌ها و دارو‌ها ترکیب می‌شود. هیچ کاتالیزور خاصی برای تجزیه اسید مورد نیاز نیست. پس از حل شدن، طعم اسید همچنان وجود دارد – میزان طعم دهی آن بسته به مقداری که به مایع یا ماده‌ای که آن را حل و اضافه کرده‌اید متفاوت است. 

سخن آخر 

در این مقاله سعی کردیم شما را با شرایط نگهداری و خرید اسید سیتریک آشنا کنیم. سیتریک اسید زیست تخریب‌پذیر است و به سرعت در بدن انسان متابولیزه می‌شود و سپس از بین می‌رود. اگر سوالی در رابطه با این اسید دارید از ما بپرسید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *