توسعه غذاهای با کیفیت بالا و نوشیدنیها یک فرآیند مستمر بهبود و خلاقیت برای حمایت از سلامت، راحتی و سلامتی است. دکستروز در مواد غذایی کاربرد فراوانی دارد.

دکستروز در مواد غذایی برای سال ها به عنوان یک شیرین کننده در طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی  استفاده می شود. یکی از شیرین ترین قندهای مشتق شده از نشاسته است. آن را دگزوستاز می نامند، اغلب به عنوان “قند انگور” یا “قند خون” نامیده می شود.

دکستروز یک قرن است که به طور گسترده ای در طبیعت وجود دارد. به عنوان مثال در عسل و میوه های بسیاری وجود دارد. شامل کربن، اکسیژن و هیدروژن است. یک قند کاهش دهنده است.

دکستروز در مواد غذایی

شیرینی آن تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند دما، اسیدیته، نمک، مواد طعم دهنده، شیرین کننده و ماهیت دیگر قندهای موجوداست. درجه شیرینی آن تغییر نمی کند. دکستروز و ساکارز اغلب با هم برای کنترل و تعادل شیرینی استفاده می شود. هنگامی که دکستروز و ساکارز ترکیب می شوند، آنها یک هم افزایی را نشان می دهند.

دکستروز بلورین به راحتی در آب حل می شود، اما فقط کمی در اتانول و کمی در سایر حلال های آلی محلول است. دکستروز توانایی کاهش نقطه انجماد را دارد. در غلظت ۳۰ درصد، نقطه ی انجماد محلول دگستروز ۲ درجه سانتیگراد کمتر از محلول سقز است که در تولید و مصرف بستنی بسیار مهم است. دکستروز منبع ایده آل کربوهیدرات برای تخمیر مخمر در پخت و پز است. تخمیر بلافاصله شروع می شود و پیش می رود.

دکستروز انرژی را برای سلول فراهم می کند تا علاوه بر کربو دی اکسید و اتانول تولید بسیاری از محصولات جانبی را نیز انجام دهد. همچنین، دکستروز در فرایندهای تخمیر اسید لاکتیک در تراکم و صنعت گوشت استفاده می شود. دکستروز شکر را کاهش می دهد و در مقایسه با سقز، باعث مهار تخریب اکسیداتیو می شود و باعث افزایش تثبیت رنگ می شود. این می تواند به افزایش طول عمر محصولات غذایی کمک کند. دکستروز منبع اصلی انرژی متابولیسم حیوانات است. به عنوان یک ماده مغذی، مقدار انرژی آن در بدن انسان ۱۷kJ / g است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *