انحلال کلسیم کلرید در آب به چه معناست؟ 

  انحلال کلسیم کلرید در آب

کلسیم کلرید یک ترکیب یونی محلول در آب است. فرمول شیمیایی آن CaCl۲ است. این ماده بسیار رطوبت سنجی است، به این معنی که به راحتی رطوبت محیط خود را جذب می‌کند، بنابراین گاهی اوقات به عنوان یک عامل خشک‌کننده استفاده می‌شود. با این حال، کاربرد اصلی آن به عنوان یک عامل یخ زدایی برای جاده‌ها در فصل زمستان است، اگرچه در استخر‌های شنا، در ساخت غذا‌های کنسرو شده، در آبجوسازی و برای انواع کاربرد‌های صنعتی نیز استفاده می‌شود. انحلال کلرید کلسیم در آب به همین معناست، چراکه برای حل شدن نیازی به کوکسینگ خاصی ندارد.  

  منظور از انحلال کلسیم کلرید در آب چیست؟  

طبق گفته سازمان غذا و دارو، کلرید کلسیم مطابق با مشخصات کدکس مواد شیمیایی غذایی است که به اطمینان از ایمنی مواد غذایی کمک می‌کند. سازمان ایمنی غذای اروپا همچنین به این نتیجه رسید که هنگام استفاده از آن به عنوان یک افزودنی غذایی در یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ هیچ نگرانی وجود ندارد.  

انحلال کلسیم کلرید در آب به چه معناست ؟

این مواد معدنی همچنین به عنوان الکترولیت در بطری‌های آب و نوشیدنی‌های ورزشی مانند Smart Water، Dasani و Nestle Pure Life استفاده می‌شوند. به گفته مرکز جامع سرطان، آن‌ها سطح مایعات را در بدن تنظیم می‌کنند، سطح pH خون را متعادل نگه می‌دارند و انقباضات ماهیچه‌ای مانند ضربان قلب را فعال می‌کنند. کلرید کلسیم به عنوان پودر سفید، بی‌بو، رطوبت گیر یا کریستال‌های رقیق، محلول در آب و‌اتانول استفاده می‌شود.  

  بی خطری کلسیم کلراید  

کلرید کلسیم همچنین برای تهیه پنیر، تولید آبجو و به عنوان یک عامل سفت‌کننده در سبزیجات کنسرو استفاده می‌شود. طبق آکادمی Nurse Plus، در مایعات داخل وریدی نیز برای بازیابی الکترولیت‌ها یافت می‌شود. طبق نظر متخصصان، مصرف کلرید کلسیم بی‌خطر است. برای طعم دادن به آب اضافه می‌شود و به عنوان یک الکترولیت برای جلوگیری از کم آبی شما عمل می‌کند.  

  کلسیم کلرید در رژیم غذایی  

کلسیم کلرید‌ها در رژیم غذایی معمولی وجود دارند. کلرید یک ماده مغذی ضروری است که همراه با برخی موارد خاص (مانند پتاسیم کلسیم و منیزیم) در تعادل مایع و الکترولیت نقش دارد و برای عملکرد طبیعی سلولی مورد نیاز است.  

 کاربرد کلرید کلسیم  

کلرید کلسیم یک ترکیب معدنی – نمکی با فرمول شیمیایی CaCl۲ است. این ماده در آب بسیار محلول است. خشک‌کننده‌های کلرید کلسیم در محدوده دمایی از نقطه انجماد تا ۸۰ درجه سانتیگراد یا بیشتر به خوبی عمل می‌کنند.  کلرید کلسیم اغلب برای یخ زدایی یا کنترل گرد و غبار در جاده‌های شن، در غذا یا به عنوان عامل جذب‌کننده در خشک‌کننده‌ها استفاده می‌شود. در بیشتر نقاط جهان، کلرید کلسیم از سنگ آهک به عنوان محصول جانبی فرآیند Solvay به دست می‌آید. کلرید کلسیم را می‌توان از تصفیه آب نمک نیز به دست آورد.  

کلسیم کلرید برای محیط زیست خطرناک نیست اما طبق GHS به عنوان H۳۱۹ طبقه‌بندی می‌شود (باعث تحریک جدی چشم می‌شود).  

کلسیم کلرید در غلظت‌های مختلف موجود است و اغلب بسته به سطح خلوص ۷۴-۷۷٪ یا ۹۴-۹۷٪ مشخص می‌شود. هر چه غلظت بالاتر باشد، ظرفیت جذب بهتر است. به این معنی که یک ماده خشک کن با ۹۴-۹۷٪ CaCl۲ توانایی جذب رطوبت بیشتر از ۷۴-۷۷٪ CaCl۲ را دارد.  

انحلال کلسیم کلرید در آب به چه معناست ؟

  ظرفیت جذب کلرید کلسیم  

هنگامی که رطوبت نسبی (RH) هوای اطراف بیشتر باشد، خشک‌کننده کلرید کلسیم رطوبت بیشتری را جذب می‌کند. و با افزایش RH، جذب آن به طور تصاعدی افزایش می‌یابد که در مقایسه با سایر مواد خشک‌کننده مانند سیلیکاژل و خاک رس، نتیجه قابل توجهی است.  

گزینه پایدار کلرید کلسیم  

سایر مواد خشک‌کننده ممکن است شامل مواد سمی باشند. به عنوان مثال، سیلیکاژل با شاخص، می‌تواند شامل ماده سمی کبالت باشد. در حالی که کلرید کلسیم یک محصول طبیعی و بدون تأثیر منفی بر محیط است. اما مزیت اصلی زیست محیطی استفاده از خشک‌کننده‌های کلرید کلسیم در مقایسه با دیگر انواع خشک‌کننده‌ها است، البته این خشک‌کننده‌ها کارایی بسیار بیشتری دارند و در نتیجه میزان و وزن مواد خشک‌کننده مورد استفاده برای محافظت مشابه بسیار کمتر است.  

قدرت جذب  

کلرید کلسیم (CaCl۲) رطوبت هوا را به طور مؤثر جذب می‌کند. این ماده می‌تواند چندین برابر وزن خود در آب جذب کند و در صورتی که هوا به اندازه کافی مرطوب باشد و دما به اندازه کافی بالا باشد در آب نمک حل می‌شود.  

  نتیجه گیری  

انحلال کلسیم کلرید در آب یکی از شگفتی‌های غیر معمول طبیعت است. این یک نمک مخصوص با خواص منحصر به فرد است که ایمنی رانندگی و جاده را بهبود می‌بخشد، گرد و غبار ناسالم را از هوایی که تنفس می‌کنیم حذف می‌کند و عملکرد محصولات و فرآیند‌هایی را که به تأمین انرژی، غذا و سایر موارد ضروری زندگی کمک می‌کند، افزایش می‌دهد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.