اسیدآسکوربیک در بدن انسان چه تاثیری دارد ؟

اسیدآسکوربیک در بدن انسان چه تاثیری دارد ؟

اسیدآسکوربیک ( ویتامین C) باعث تقویت حافظه می شود

یک مولکول محلول در آب است که انسان توانایی تولید آن را ندارد. برای حفظ مقادیر کافی اسیدآسکوربیک در بدن انسان به مصرف روزانه غذایی که حاوی آن است، نیاز است. در متابولیسم پروتئین مورد نیاز است، در بهبود زخم ها نقش دارد و آنتی اکسیدان ها را در بدن احیا می کند، خطر بیماری های مزمن را کاهش می دهد و می تواند به نبرد با فشار خون بالا کمک کند.

برای رشد طبیعی مغز و هموستاز ضروری است. ویتامین C در عملکرد دستگاه عصبی مرکزی ( CNS) مانند تمایز عصبی، بلوغ، تشکیل میلین و مدولاسیون سیستم های کاتکول آمینرژیک نقش دارد. دمانس اصطلاح گسترده ای است که برای توصیف علائم تفکر و حافظه ضعیف به کار می رود. این بیماری بیش از ۳۵ میلیون نفر در سراسر جهان را مبتلا می کند و به طور معمول در بزرگسالان مسن مشاهده می شود.

مطالعات نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و التهاب در نزدیکی مغز، ستون فقرات و اعصاب (در کل با عنوان سیستم عصبی مرکزی شناخته می شود) می تواند خطر زوال عقل را افزایش دهد .ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است. سطح پایین این ویتامین با اختلال در تفکر و به یاد آوردن مرتبط است .افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است سطح ویتامین C کمتری در خون داشته باشند.

مصرف زیاد ویتامین C از مواد غذایی یا مکمل ها نشان داده می شود که با افزایش سن، تأثیر محافظتی در تفکر و حافظه دارند. در صورت دریافت مقدار کافی اسیدآسکوربیک در بدن انسان، ممکن است مکمل های ویتامین C در برابر شرایطی مانند زوال عقل کمک کند. اسید اسکوربیک اختلالات ناشی از D-gal را از طریق اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بهبود می بخشد و می تواند یک مکمل غذایی مؤثر در برابر پیری مغز بزرگسالان باشد.

اسیدآسکوربیک در بدن انسان

اسیداسکوربیک ( ویتامین C) به کاهش فشارخون کمک می کند

اسیدآسکوربیک ( ویتامین C ) یک ویتامین محلول در آب است. به طور طبیعی در غذاهایی مانند مرکبات، گوجه فرنگی، سیب زمینی و سبزیجات برگ دار مشاهده می شود.تغذیه می تواند تأثیر بسزایی در فشار خون داشته باشد.

افزایش میزان پتاسیم ضمن کاهش مصرف سدیم باعث کاهش فشار خون می شود. مکمل اسیدآسکوربیک در بدن انسان باعث کاهش فشار خون در افراد با فشار خون طبیعی و بالا می شود. فشار خون بالا بدن را در معرض بیماری های قلبی قرار می دهد، علت اصلی مرگ در جهان  است.

مطالعات نشان داده اند که ویتامین C ممکن است به کاهش فشار خون در افراد با فشار خون بالا و بدون فشار خون کمک کند. مصرف مکمل ویتامین C به آرامش عروق خونی که خون را از قلب منتقل می کنند، کمک می کند تا باعث کاهش فشار خون شود. همچنین این مکمل به طور متوسط  فشار خون سیستولیک (بالاترین مقدار) را ۳٫۸۴ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک (مقدار پایین تر) ۱٫۴۸ میلی متر جیوه در بزرگسالان سالم کاهش می دهد.

در بزرگسالان با فشار خون بالا ، مکمل های ویتامین C به طور متوسط ​​فشار خون سیستولیک ۴٫۸۵ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک را ۱٫۶۷ میلی متر جیوه کاهش می دهد.
ویتامین C (اسید اسکوربیک) انواع مختلفی از اکسیژن های واکنش پذیر را خنثی می کند و آنتی اکسیدان های مهم سلولی را بازیافت می کند .ویتامین C همچنین در واکنش های آنزیمی بی شماری که در ساخت کلاژن، L- کارنیتین و چندین انتقال دهنده عصبی و همچنین در تنظیم بیان ژن نقش دارد، یک عامل مؤثر است.

جذب اسید اسکوربیک در دستگاه گوارش چگونه است؟

اسید اسکوربیک در اصل ویتامین C است. این ویتامین ساده و اغلب با قیمت مناسب است. اسید اسکوربیک اسید (آسکوربات) یا ویتامین C یک ماده مغذی مورد نیاز انسان است. جذب، انتقال و استفاده از آسکوربات مصرفی موارد زیر را شامل می شود:

  1. دسترسی فراهمی زیستی و جذب در دستگاه گوارش
  2. حضور در گردش
  3. توزیع بافت
  4. دفع
  5. متابولیسم

اسید اسکوربیک به طور فعال توسط انتقال دهنده ویتامین C (SVCT) جذب می شود. این انتقال فعال توسط گرادیان الکتروشیمیایی سدیم ایجاد شده توسط ATPase سدیم پتاسیم هدایت می شود. اسید اسکوربیک سپس در مویرگها پخش شده و درنهایت وارد گردش خون کلی می شود. ویتامین C به طور کلی به عنوان اسید اسکوربیک گردش می کند.

جذب اسید اسکوربیک در دستگاه گوارش از طریق یک فرآیند حمل و نقل فعال و همچنین از طریق انتشار منفعل رخ می دهد. در غلظت های گوارشی اسید اسکوربیک حمل و نقل فعال غالب است، در حالی که در غلظت های بالای دستگاه گوارش حمل و نقل فعال اشباع می شود و تنها انتشار منفعل باقی می ماند. از نظر تئوری کاهش سرعت خالی شدن معده باید جذب آن را افزایش دهد. در حالی که فراهمی زیستی اسید اسکوربیک معادل پودر، قرص جویدنی یا قرص غیر جویدنی به نظر می رسد، فراهمی زیستی در دسترس اسید اسکوربیک از آماده سازی انتشار آهسته کمتر است.

۱ گرم اسید اسکوربیک به همان اندازه از محلول، قرص ها و قرص های جویدنی جذب می شود، اما میزان جذب یک کپسول به موقع آزاد شده ۵۰٪ کمتر است. جذب با اندازه گیری دفع ادرار اسید اسکوربیک پس از دوز داخل وریدی اسید اسکوربیک و سپس مقایسه آن با دفع ادرار پس از دوز خوراکی است.

اسید اسکوربیک (ویتامین C) و جلوگیری از حملات نقرس

اسیدآسکوربیک در بدن انسان می تواند سطح اسید اوریک خون را کاهش داده و به جلوگیری از حملات نقرس کمک کند:

نقرس یکی از انواع بیماری های ورم مفاصل می باشد که با درد همراه است. در اثر افزایش اسید اوریک در خون به وجود می آید. یکی از عوامل افزایش دهنده ی اسید اوریک، دریافت زیاد مواد غذایی حاوی اسید آمینه ی “پورین” است. فوق العاده دردناک است و شامل التهاب مفاصل، به ویژه انگشتان پا است.

افراد مبتلا به نقرس دچار تورم و حملات ناگهانی و درد شدید هستند. بیش از ۸٫۳ میلیون آمریکایی مبتلا به نقرس هستند. اسیداسکوربیک( ویتامین C) یک ویتامین ضروری است که به بدن کمک می کند بافت های سالم را بسازد. ویتامین C یک آنتی اکسیدان است. یعنی به بدن کمک می کند تا در برابر مولکول های رادیکال آزاد که می توانند صدمه ببینند، از خود دفاع کند.

چندین مطالعه نشان داده اند که ویتامین C ممکن است به کاهش اسید اوریک در خون و در نتیجه محافظت در برابر حملات نقرس کمک کند. افرادی که ویتامین Cبیشتری را مصرف می کنند، میزان اسید اوریک خون را به میزان قابل توجهی پایین تر از افرادی است که مقدار کمتری مصرف می کنند. به ازای هر ۵۰۰ میلی گرم افزایش ویتامین  C خطر ابتلا به نقرس ۱۷ درصد کاهش یافته است.

اعتقاد بر این است که ویتامین C با کاهش اورات سرم در برابر نقرس محافظت می کند، تصور می شود که دلیل آن حذف بیشتر ادرار از طریق کلیه ها است. ویتامین C به طور کلی به دلیل بی خطر بودن شناخته شده است. می توان مکمل های آن را در بسیاری از داروخانه ها خریداری کرد. همچنین می توان میزان میوه و سبزیجات سرشار از ویتامین C را در رژیم غذایی خود تقویت کرد.

اسیدآسکوربیک در بدن انسان

اسیدآسکوربیک در بدن انسان یک تعدیل کننده مهم تمایز استخوانی و کندروژنیک است

اسکلت یک اندام پویا است که از یک بافت و سلول در یک فعالیت مداوم در طول زندگی تشکیل شده است. توده استخوانی محصول هم ژنتیکی و هم عوامل محیطی است. رژیم غذایی و ورزش می تواند به میزان قابل توجهی بر توانایی دستیابی به توده استخوانی اوج تعیین شده ژنتیکی تأثیر بگذارد.

اسید اسکوربیک یک آنتی اکسیدان و کوفاکتور مهم است که در تنظیم پیشرفت، عملکرد و نگهداری چندین نوع سلول در بدن نقش دارد. مصرف روزانه در بزرگسالان ۷۵ میلی گرم برای خانم ها و ۹۰ میلی گرم برای آقایان است. افراد سیگاری به دلیل افزایش فشارهای اکسیداتیو ناشی از دود سیگار باید روزانه ۳۵ میلی گرم اضافی مصرف کنند. استفاده از ویتامین C 500 میلی گرم روزانه به مدت ۵۰ روز را به عنوان پیشگیری از ابتلا به سندرم درد منطقه ای پیچیده پس از شکستگی مچ دست، به طور محافظه کارانه و عمل جراحی پشتیبانی می کند.

عوامل رژیم غذایی و سبک زندگی سهم مهمی در سلامت اسکلت دارند. آنتی اکسیدان های میوه ای و گیاهی مانند ویتامین C ممکن است در جلوگیری از پوکی استخوان کمک کنند زیرا ویتامین C ممکن است استرس اکسیداتیو و جذب بعدی استخوان را کاهش دهد. اسیدآسکوربیک در بدن انسان یک عامل مؤثر در تشکیل کلاژن (یک مؤلفه مهم ماتریس استخوان) است و با بازسازی α-توکوفرول از مشتقات اکسید شده آن، فعالیت ویتامین E را در سلول ها تقویت می کند. اسید اسکوربیک یک تعدیل کننده مهم تمایز استخوانی و کندروژنیک است. ارگانیسم های مهره داران که از نظر فیزیولوژیکی نرمال اسید اسکوربیک ندارند، دچار اختلالات استخوانی مانند شکستگی خود به خود، اختلال در رشد استخوان و اختلال در بهبود استخوان می شوند.

بنابراین، اثر اسید اسکوربیک بر سلامت استخوان بسیار حیاتی است و ثابت شده است که از طریق یک سری مکانیسم های پیچیده تعامل تنظیم می شود.  کاهش میزان ویتامین C ممکن است با پیشرفت پوکی استخوان و افزایش خطر شکستگی همراه باشد. به منظور توسعه داروهای جدید برای کمبودهای ویتامین C ، درک کلیه روشهایی که توسط آن جذب و دستکاری می شود مهم است تا از نظر عملکردی در سلول مهم باشد. این شامل عملکردهای آن به عنوان یک آنتی اکسیدان، بلکه به عنوان یک کوفاکتور است که در تنظیم ژن دخیل است و می تواند بر رشد و بازسازی استخوان تأثیر بگذارد.

شناسایی اثرات پایین دست ویتامین C و درک مکانیسم هایی که با آنها ارتباط برقرار می کنند، اهداف بیشتری را برای درمان بیماری های مرتبط با استخوان فراهم می کند. نقش ویتامین C در پیشگیری از آرتروز پتانسیل فوق العاده ای دارد. مصرف زیاد رژیم غذایی و مکمل اسید اسکوربیک ممکن است خطر شکستگی لگن را در زنان یائسه کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *