کاربرد‌های کلرید کلسیم چیست؟

کاربرد‌های کلرید کلسیم چیست؟

در این مقاله قصد داریم شما را با کلرید کلسیم و کاربرد های آن آشنا کنیم.

نام تجاری: CaCl یا CaCl2

نام عمومی: کلرید کلسیم

درجه دارو: پادزهر و نمک کلسیم

کلرید کلسیم

کلرید کلسیم یک ترکیب شیمیایی از کلسیم و کلر است. این ماده یک ترکیب جامد متبلور و سفید و بدون بو و بسیار محلول در آب است. این ماده شیمیایی نوعی نمک است، و به این معنی است که می‌تواند مولکول‌های آب را از محیط اطراف خود جذب کند. در صورتی که در محیط به اندازه کافی مرطوب باشد به مایع تبدیل می‌شود. مانند نمک یک کریستال سفید است.

کلرید کلسیم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

کلرید کلسیم کاربرد‌های گوناگونی دارد و در صورت عدم استفاده نادرست از آن، می‌تواند خطرات احتمالی سلامتی را به همراه داشته باشد. این‌ها برخی از نکات مهم در مورد کنترل و ذخیره ایمن کلرید کلسیم است. کلرید کلسیم را می‌توان با پالایش خاکستر سودا، نمک طبیعی یا سنگ آهک بدست آورد. 

فرمول کلرید کلسیم

کلرید کلسیم نمک مهمی است که کاربردهای خانگی و صنعتی زیادی دارد. فرمول و ساختار: فرمول شیمیایی کلرید کلسیم CaCl2 است و جرم مولی آن ۱۱۰٫۹۸۳ گرم در مول است. این یک ترکیب یونی است که از کاتیون کلسیم (Ca2+) و دو آنیون کلر ( Cl-) تشکیل شده است.کلرید کلسیم به سه شکل مختلف در بازار موجود است: دو شکل جامد و یکی مایع. می‌توان به صورت تکه‌های حاوی ۷۷ تا ۸۰ درصد کلرید کلسیم یا گرانول‌های حاوی ۹۴ درصد کلرید کلسیم خریداری کرد. 

کاربرد‌های کلرید کلسیم 

موارد مصرف معمول کلرید کلسیم در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. یعنی از این ماده برای تهیه یخ زدایی جاده و آب نمک استفاده می شود.

سایر کاربرد‌های رایج آن عبارتند از:

• کنترل گرد و غبار

•  آب آکواریوم

• به عنوان یک ماده افزودنی در آب استخرها

• افزودنی غذایی

کاربرد‌های کلرید کلسیم

استفاده های متداول CaCl2 در جاده ها و بزرگراه ها

کلرید کلسیم مانند کلرید سدیم، نقطه ذوب یخ را کاهش می دهد، بنابراین یکی از متداول ترین کاربردهای آن، استفاده از رسوب دهی در جاده ها است. این در دماهای بسیار کمتری کار می کند – منهای ۲۰ درجه فارنهایت در مقابل ۲۰ درجه فارنهایت برای نمک سنگ – زیرا در واقع هنگام حل شدن، در واکنش گرمازا گرما آزاد می کند. این هزینه هر پوند بیشتر از سنگ نمک است، اما برای انجام همان مقدار ریز کردن به مقدار کمتری از آن نیاز دارید. محصولات ضد عفونی کننده اغلب حاوی کلرید سدیم و کلرید کلسیم هستند. کلرید کلسیم یک رطوبت است، به این معنی که رطوبت محیط خود را جذب می کند. این کیفیت باعث می شود که این ماده شیمیایی خوبی برای سرکوب گرد و غبار در جاده های شن و سایر معابر باشد.

کاربرد کلرید کلسیم در صنایع غذایی

مصرف کلرید کلسیم بی خطر است و یک ماده افزودنی غذایی رایج است. این ماده به پنیر، لبنیات، میوه ها و سبزیجات کنسرو شده سفتی می بخشد و راهی برای افزایش طعم شور ترشی ها بدون افزودن سدیم اضافی فراهم می کند. مشروبات الکلی آن را به آبی که برای تهیه آبجو استفاده می کنند اضافه می کنند تا pH کم شود و قلیایی شود، که باعث بهبود طعم می شود. کلرید کلسیم یک ماده رایج در نوشیدنی های ورزشی است. وقتی در آب حل می شود، به یون های مثبت کلسیم و کلر منفی تقسیم می شود و از آنجا که فرمول کلرید کلسیم شامل دو یون کلرید است، الکترولیت قوی تری نسبت به کلرید سدیم ایجاد می کند که تنها یک یون دارد.

انحلال کلسیم کلرید در آب به چه معناست ؟

استفاده از کلرید کلسیم در ساخت و ساز

از آنجا که کلرید کلسیم آب را به خوبی جذب می کند و هنگام انجام آن گرما تولید می کند، کارگران سیمان آن را به بتن اضافه می کنند تا سرعت پخت در دماهای پایین را تسریع کند. افزودن غلظت ۲ درصد همان سرعت پخت را در ۵۰ درجه فارنهایت ایجاد می کند که بتن ساده در ۷۰ درجه فارنهایت دارد.

استفاده از کلرید کلسیم در گل حفاری 

کلرید کلسیم در گل حفاری برای خنک کردن و روغن کاری بیت و حذف قلمه ها از سوراخ استفاده می‎شود. همچنین به افزودن چگالی به گل برای غلبه بر فشارهای تشکیل و حفظ نفت، گاز و آب در جای خود کمک می‎کند. کلرید کلسیم هیدراتاسیون خاک رس و شیل را مهار می‎کند، وزن مورد نیاز را برای غلبه بر فشار تشکیل اضافه می‎کند، به حمل قلمه‎ها به سطح کمک می کند و به راحتی از محلول غلیظ‎تر رقیق می‎شود. افزودنی CaCl2 زمان ضخیم شدن را کاهش می‎دهد، استحکام اولیه را افزایش می‎دهد و زمان تلف شده در محل چاه را کوتاه می‎کند، زیرا اپراتورها منتظر ماندن خواص سیمان هستند. این ماده را می‎توان برای برآوردن شرایط و الزامات خاص تنظیم کرد. مخلوط‌های با غلظت‌های پایین، ویسکوزیته دوغاب را کاهش می‌دهند، در حالی که مخلوط‌هایی با غلظت‌های بالاتر، ویسکوزیته دوغاب را افزایش می‌دهند.  

کلرید کلسیم یک ماده شیمیایی مفید برای کاهش نقطه انجماد یا ذوب است.  

این ماده به کاهش نقطه انجماد یا ذوب آب کمک می‎کند. جاده های پوشیده از یخ یک مشکل رایج در مناطق سردسیر جهان است. برای قابل استفاده‌کردن این جاده ها، آب شدن این یخ‎ها بسیار مهم است. توانایی کلرید کلسیم در پایین آوردن نقطه انجماد آب همان چیزی است که می‎تواند جاده‌های زمستانی را از یخ انباشته شده آزاد کند. به عنوان مثال، نقطه انجماد آب حاوی تقریباً ۳۰٪ غلظت محلول کلرید کلسیم در حدود -۶۷ درجه فارنهایت است که به طور قابل توجهی کمتر از نقطه انجماد معمولی آن است. کلرید کلسیم سریعتر از هر ترکیب شیمیایی دیگری یخ را ذوب می‌کند و به همین دلیل است که در شرایط بسیار سرد اداره راهداری آن را به صورت پودر در جاده‎ها و پیاده‌روها اعمال می‌کند. 

کاربرد کلرید کلسیم در دارو

کلرید کلسیم همچنین در صنعت پزشکی کاربردهای بسیاری دارد. در داروها، می تواند به عنوان یک عامل بافر کننده، و همچنین یک ماده ضد رطوبت عمل کند. همچنین دارای کیفیت دارویی مستقیم است. این ماده در کاهش فشار خون و همچنین در درمان سوختگی های اسیدی استفاده می شود. از تزریقات همچنین می توان برای افزایش تفکیک الکتروکاردیوگرام استفاده کرد.

کلرید کلسیم ممکن است به عنوان یک درمان فوری برای مشکلات بهداشتی ناشی از کاهش قابل توجهی از کلسیم (هیپوکلسمی) باشد که در آن بیماران اسپاسم عضلانی را تجربه می‌کنند. 

کنترل رطوبت 

این مایع می‌تواند رطوبت را جذب کند پس در فروشگاه، کمد منازل در جعبه‌های بزرگ برای جذب رطوبت استفاده می‌شود. اما در استفاده از آن باید احتیاط کرد، در اطراف فلزات نباید قرار بگیرد، زیرا باعث زنگ زدگی آن‌ها می‌شود. 

سایر کاربرد‌های رایج آن عبارتند از: 

– درمان‌های آب آشامیدنی: از کلرید کلسیم برای حذف فلوراید، فسفات، فلزات سنگین و زباله‌های روغنی استفاده می‌کنند. 

– تولید نمک کلسیم: تولید‌کنندگان از کلرید کلسیم در هنگام ساخت نمک‌های کلسیم استفاده می‌کنند. 

– معادن: کلرید کلسیم می‌تواند برای ضد عفونی و ضد یخ مقاومت در برابر سنگ و زغال سنگ استفاده شود. 

– تولید کاغذ: رطوبت رنگ را در کاغذ بهبود می‌بخشد. 

– نفت: باعث خالص‌سازی نفت می‌شود. تورم شیل را کاهش می‌دهد. 

_ کنترل گرد و غبار 

_ آب آکواریوم 

_ به عنوان یک ماده افزودنی در آب استخر‌ها 

بررسی اثر استفاده از کود کلرید کلسیم

فواید استفاده از کلسیم کلراید 

در مورد مواد افزودنی غذایی، کلرید کلسیم فواید زیادی برای سلامتی شما دارد! این امر به ویژه هنگامی که در نوشیدنی‌های ورزشی استفاده می‌شود صادق است. این به عنوان یکی از الکترولیت‌ها عمل می‌کند و به بدن شما کمک می‌کند تا مایعات را از طریق فعالیت‌ها حفظ کند و به شما کمک می‌کند تا عملکرد مناسب ماهیچه‌ها و اعصاب را حفظ کنید. 

هنگامی که کلرید کلسیم در نوشیدنی‌های ورزشی استفاده می شود، به حفظ سلامت استخوان‌ها و جلوگیری از اسپاسم عضلانی نیز کمک می کند. با این حال، مانند تمام افزودنی‌های غذایی، استفاده مسئولانه مهم است.  

خطرات سلامتی مرتبط با کلرید کلسیم 

کلرید کلسیم خطرات جدی برای سلامتی و ایمنی به همراه دارد. در صورت بلعیدن کلرید کلسیم می‌تواند منجر به سوختگی در دهان و گلو، تشنگی بیش از حد، استفراغ، درد معده، فشار خون پایین و سایر اثرات احتمالی شدید سلامتی شود. همچنین می‌تواند باعث ایجاد خشکی بیش از حد یا خشک کردن پوست مرطوب شود. در موارد شدید مواجهه یا بلع، این ماده شیمیایی می‌تواند باعث سوختگی پوست، اختلالات قلبی، مشکلات تنفسی و تشنج شود. به دلیل خطرات ناشی از کلرید کلسیم، بهتر است که هنگام دست زدن به این مواد احتیاط کنید، چه در محل کار و چه در محیط دیگر. 

ذخیره و دفع کلرید کلسیم 

کلرید کلسیم را در مکانی امن و دور از مواد ناسازگار و رطوبت نگهداری کنید. در ظرف را محکم بسته و در یک منطقه خنک، خشک و دارای تهویه مناسب نگهداری کنید. این ماده شیمیایی باید مطابق با مقررات کنترل محیطی و محلی دفع شود. 

نتیجه گیری

کلسیم کلرید یک ماده بی بو و بی رنگ است. از این ماده در بیشتر مواقع به عنوان یک ماده بی خطر یاد می شود. اما در نظر داشته باشید که قبل از مصرف آن احتیاط کنید. کلرید کلسیم کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف از جمله غذایی، کشاورزی، صنعتی، دارویی و … دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.