کلرید کلسیم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

کلرید کلسیم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

کلرید کلسیم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

در این مقاله قصد داریم شما را با کلرید کلسیم و کاربرد های آن آشنا کنیم.

نام تجاری: CaCl یا CaCl2

نام عمومی: کلرید کلسیم

درجه دارو: پادزهر و نمک کلسیم

کلرید کلسیم چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

کلرید کلسیم چیست؟

کلرید کلسیم چیست؟ کلرید کلسیم یک ترکیب جامد متبلور و سفید و بدون بو است که در آب بسیار محلول است. این ماده شیمیایی نوعی نمک است، و به این معنی است که می تواند مولکول های آب را از محیط اطراف خود جذب کند. کلرید کلسیم کاربردهای گوناگونی دارد و در صورت عدم استفاده نادرست از آن، می تواند خطرات احتمالی سلامتی را به همراه داشته باشد. اینها برخی از نکات مهم در مورد کنترل و ذخیره ایمن کلرید کلسیم است.

فرمول کلرید کلسیم

کلرید کلسیم نمک مهمی است که کاربردهای خانگی و صنعتی زیادی دارد. فرمول و ساختار: فرمول شیمیایی کلرید کلسیم CaCl2 است و جرم مولی آن ۱۱۰٫۹۸۳ گرم در مول است. این یک ترکیب یونی است که از کاتیون کلسیم (Ca2+) و دو آنیون کلر ( Cl-) تشکیل شده است.

موارد مصرف معمول کلرید کلسیم در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. یعنی از این ماده برای تهیه یخ زدایی جاده و آب نمک استفاده می شود.

سایر کاربرد های رایج آن عبارتند از:

• کنترل گرد و غبار

•  آب آکواریوم

• به عنوان یک ماده افزودنی در آب استخرها

• افزودنی غذایی

خطرات سلامتی مرتبط با کلرید کلسیم

کلرید کلسیم خطرات جدی برای سلامتی و ایمنی به همراه دارد. در صورت بلعیدن کلرید کلسیم می تواند منجر به سوختگی در دهان و گلو، تشنگی بیش از حد، استفراغ، درد معده، فشار خون پایین و سایر اثرات احتمالی شدید سلامتی شود. همچنین می تواند باعث ایجاد خشکی بیش از حد یا خشک کردن پوست مرطوب شود. در موارد شدید مواجهه یا بلع، این ماده شیمیایی می تواند باعث سوختگی پوست، اختلالات قلبی، مشکلات تنفسی و تشنج شود. به دلیل خطرات ناشی از کلرید کلسیم، بهتر است که هنگام دست زدن به این مواد احتیاط کنید، چه در محل کار و چه در محیط دیگر.

کاربرد های کلرید کلسیم

استفاده های متداول CaCl2 در جاده ها و بزرگراه ها

کلرید کلسیم مانند کلرید سدیم، نقطه ذوب یخ را کاهش می دهد، بنابراین یکی از متداول ترین کاربردهای آن، استفاده از رسوب دهی در جاده ها است. این در دماهای بسیار کمتری کار می کند – منهای ۲۰ درجه فارنهایت در مقابل ۲۰ درجه فارنهایت برای نمک سنگ – زیرا در واقع هنگام حل شدن، در واکنش گرمازا گرما آزاد می کند. این هزینه هر پوند بیشتر از سنگ نمک است، اما برای انجام همان مقدار ریز کردن به مقدار کمتری از آن نیاز دارید. محصولات ضد عفونی کننده اغلب حاوی کلرید سدیم و کلرید کلسیم هستند. کلرید کلسیم یک رطوبت است، به این معنی که رطوبت محیط خود را جذب می کند. این کیفیت باعث می شود که این ماده شیمیایی خوبی برای سرکوب گرد و غبار در جاده های شن و سایر معابر باشد.

کاربرد کلرید کلسیم در صنایع غذایی

مصرف کلرید کلسیم بی خطر است و یک ماده افزودنی غذایی رایج است. این ماده به پنیر، لبنیات، میوه ها و سبزیجات کنسرو شده سفتی می بخشد و راهی برای افزایش طعم شور ترشی ها بدون افزودن سدیم اضافی فراهم می کند. مشروبات الکلی آن را به آبی که برای تهیه آبجو استفاده می کنند اضافه می کنند تا pH کم شود و قلیایی شود، که باعث بهبود طعم می شود. کلرید کلسیم یک ماده رایج در نوشیدنی های ورزشی است. وقتی در آب حل می شود، به یون های مثبت کلسیم و کلر منفی تقسیم می شود و از آنجا که فرمول کلرید کلسیم شامل دو یون کلرید است، الکترولیت قوی تری نسبت به کلرید سدیم ایجاد می کند که تنها یک یون دارد.

استفاده از کلرید کلسیم در ساخت و ساز

از آنجا که کلرید کلسیم آب را به خوبی جذب می کند و هنگام انجام آن گرما تولید می کند، کارگران سیمان آن را به بتن اضافه می کنند تا سرعت پخت در دماهای پایین را تسریع کند. افزودن غلظت ۲ درصد همان سرعت پخت را در ۵۰ درجه فارنهایت ایجاد می کند که بتن ساده در ۷۰ درجه فارنهایت دارد.

کاربرد کلرید کلسیم در دارو

کلرید کلسیم همچنین در صنعت پزشکی کاربردهای بسیاری دارد. در داروها، می تواند به عنوان یک عامل بافر کننده، و همچنین یک ماده ضد رطوبت عمل کند. همچنین دارای کیفیت دارویی مستقیم است. این ماده در کاهش فشار خون و همچنین در درمان سوختگی های اسیدی استفاده می شود. از تزریقات همچنین می توان برای افزایش تفکیک الکتروکاردیوگرام استفاده کرد.

نتیجه گیری

کلسیم کلرید یک ماده بی بو و بی رنگ است. از این ماده در بیشتر مواقع به عنوان یک ماده بی خطر یاد می شود. اما در نظر داشته باشید که قبل از مصرف آن احتیاط کنید. کلرید کلسیم کاربرد های فراوانی در صنایع مختلف از جمله غذایی، کشاورزی، صنعتی، دارویی و … دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *