صمغ گوار چیست؟

صمغ گوار چیست؟

صمغ گوار

صمغ گوار که دارای چندین خاصیت است، در سراسر جهان برای مصارف غذایی، خانگی و صنعتی / تولید می شود. امروز تخمین زده شده است که برنامه های صنایع غذایی اکثر قریب به اتفاق (بیش از ۷۰ درصد) از عرضه آدامس گوار در جهان را تشکیل می دهند. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با صمغ گوار یا گوارگام آشنا کنیم.

صمغ گوار که نوعی گالاکتومنان محسوب می شود، به روشی مشابه سایر دانه طبیعی تولید می شود که در اثر آسیاب اندوسپرم (بذر) حبوبات یا دانه ها ایجاد می شود. در حالی که صمغ گوار لزوماً بسیاری از مواد مغذی ضروری را تأمین نمی کند، کالری کمی و فیبر زیادی دارد که ممکن است به شما کمک کند بعد از غذا خوردن احساس رضایت بیشتری کنید.

صمغ گوار چیست؟

آدامس گوار چیست؟

صمغ گوار (که گاهی اوقات صمغ ژلان نیز نامیده می شود) یک محصول پودر شده رایج است که برای تثبیت، امولسیون و غلیظ شدن بافت برخی از غذاها و محصولات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. آدامس گوار را در محصولاتی از جمله: شیر نارگیل یا بادام، ماست، سوپ، مکمل های فیبر و لوسیون های بدن پیدا خواهید کرد. این ماده با پوسته ریزی، آسیاب و مرتب سازی نوع حبوباتی به نام لوبیا گوار ایجاد می شود. “گیاه گوار” که برای تهیه این محصول استفاده می شود دارای نام گونه Cyamopsis tetragonolobus است. صمغ گوار هنگامی که به عنوان افزودنی غذایی استفاده می شود، معمولاً به صورت پودر یافت می شود. مقدار کمی گوار بسیار طولانی است زیرا از قابلیت جذب آب بسیار بالایی برخوردار است و حتی در آب سرد نیز ویسکوزیته را به سرعت افزایش می دهد. در حقیقت، تحقیقات نشان می دهد که ظرفیت نگهداری آب و تمایل به ژل سازی آدامس گوار باعث می شود که در اندازه ۱۰ تا ۲۰ برابر متورم شود!

صمغ گوار یک آمالگام چند وجهی

صمغ گوار یک آمالگام چند وجهی است که از آغاز قرن بیستم در ایالات متحده رشد کرده است. این یک افزودنی است که اغلب به عنوان ضخیم کننده در سس سالاد، پنیر، بستنی، نوشابه، محصولات نانوایی، گوشت و غذاهای حیوانات خانگی و همچنین کاربردهای صنعتی مانند لوازم آرایشی، دارویی و سایر محصولات استفاده می شود.

گرچه با وجود این مزایا، همچنین می تواند باعث بهبود بافت غذاها شود، از طرف دیگر، مانند سایر امولسیون کننده های اضافه شده به بسیاری از غذاهای فرآوری شده، مصرف آدامس گوار ممکن است با اشکال بالقوه ای همراه باشد. در بعضی از افراد می تواند باعث مشکلات گوارشی شود، بنابراین چیزی نیست که شما لزوماً بخواهید آن را به طور هدفمند مصرف کنید. همانطور که گفته شد، به نظر می رسد با اعتدال، گزینه بهتری نسبت به سایر گزینه های امولسیون کننده است.

تاریخچه کمی صمغ گوار

این حبوبات صحرایی قرن ها در جنوب آسیا رشد کرده است و از آن برای تغذیه انسان و حیوان استفاده می شده است. گوار تا سال ۱۹۴۳ در ایالات متحده در صنایع صنعتی مورد استفاده قرار نگرفت.

تکامل تجاری آن در دانشگاه آریزونا توسط فردی به نام ویستلر که ساختار مولکولی گیاه گوار را از نزدیک مورد مطالعه قرار داد، توسعه یافت. او پتانسیل وسیع صنعتی آن را تجسم کرد و گسترش آن را به عنوان یک محصول داخلی برای صنعت توصیه کرد.

آدامس گوار با بدن شما چه می کند؟

گوار مقدار زیادی مایعات را در سیستم هضم جذب می کند. این بدان معنی است که ممکن است برای عادی سازی سطح قند خون و کلسترول مفید باشد. با این وجود، در مورد مصرف آدامس گوار باید یک نکته را رعایت کرد: مراقب تبلیغات های قوی کاهش وزن صمغ گوار باشید.

مراقب هرگونه ادعای قوی کاهش وزن مرتبط با محصولات رژیمی حاوی آدامس گوار باشید. از گوار اکنون بعضی اوقات در محصولات جایگزین وعده های غذایی، قرص های رژیم غذایی یا سایر مکمل های کاهش وزن استفاده می شود زیرا تولید کنندگان ادعا می کنند با تورم و جذب آب در سیستم هضم می تواند اشتهای شما را کاهش دهد.

gurgum

ارزش غذایی صمغ گوار

گیاه گوار لوبیا تولید می کند که حاوی آندوسپرم است که سرشار از نوع قندی به نام پلی ساکارید گالاکتومانان، مانوز و گالاکتوز. بسته به کاربردهای آن، هنگامی که از اندوسپرم لوبیای گوار تشکیل شد، ممکن است با الکل یا ماده پاک کننده دیگری تمیز شود تا از رشد باکتری جلوگیری کند. هنگامی که با آب یا مایع ترکیب شود، ضخیم می شود و بافتی ژل مانند ایجاد می کند، که معمولاً می تواند با تغییرات متوسط ​​دما یا فشار به خوبی حفظ شود.

این پودر دارای رنگ سفید تا مایل به زرد مایل به سفید است که معمولاً ظاهر سایر مواد را در دستور العمل ها تغییر نمی دهد. همچنین به هیچ وجه طعم و بوی چندانی ندارد – در واقع، تقریباً بدون بو در نظر گرفته می شود – بنابراین باعث اضافه شدن راحت به انواع مختلف محصولات غذایی مختلف می شود.

سرانجام، یک ویژگی منحصر به فرد آدامس گوار این است که در روغن، چربی، هیدروکربن و کتون ها حل نمی شود، به این معنی که برای تثبیت مواد چربی بسیار مفید است.

فواید گوارگام

  1. به تشکیل کالاهای پخته شده بدون گلوتن کمک می کند

صمغ گوار یکی از آدامس های متصل کننده ای است که در بیشتر دستور العمل های بدون گلوتن و کالاهای پخته شده مورد استفاده قرار می گیرد. می تواند به جای آرد گندم یا سایر محصولات صحافی مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به اینکه نگه داشتن بافت مانع اصلی در پخت بدون گلوتن است، صمغ گوار راهی آسان برای افزودن تردی، جهش یا انعطاف پذیری به مواردی مانند کلوچه، خمیر پیتزا یا نان بدون استفاده از محصولات گندم پر گلوتن، مواد افزودنی فرآوری شده یا سایر آردهای دانه است.

  • مواد تشکیل دهنده (از جمله چربی ها / روغن ها) را از هم جدا نمی کند

اگر قصد دارید همیشه ماست خانگی غنی از پروبیوتیک درست کنید، آدامس گوار برای ضخیم شدن و حفظ همگنی بافت مفید است. همین امر برای شربت میوه ای خانگی، بستنی، شیر بادام یا شیر نارگیل نیز صدق می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.