لسیتین مایع چیست؟

لسیتین ها که به عنوان فسفولیپیدها نیز شناخته می شوند، یکی از اجزای سلول های گیاهی و حیوانی هستند. در حقیقت غشای سلولی خارجی همه موجودات زنده توسط فسفولیپیدها تشکیل شده است.

اینها ترکیبات طبیعی هستند که از تری گلیسیریدها بدست می آیند و در آن یکی از اسیدهای چرب با یک گروه فسفریک یا پایه ازت جایگزین می شود: گروه لیپید باقیمانده قسمت مربوط به چربی است، در حالی که گروه فسفر بخشی هیدروفیل است.

این ویژگی باعث می شود کاربرد لسیتین آب و روغن را به یکدیگر متصل کند، اینها موادی هستند که به طور معمول نمی توانند با هم مخلوط شوند بنابراین لسیتین یک ماده امولسیون کننده است. لسیتین مایع با استفاده از یک فرآیند منحصر به فرد تولید می شود که از حلال یا استخراج الکل استفاده نمی کند. یک ماده خاص برای اهداف غذایی و آرایشی، این لسیتین به عنوان ماده امولسیفایر و ضخیم کننده محصولات مراقبت از بدن عمل می کند و با عمل به عنوان یک نگهدارنده ملایم، عمر مفید محصولات را بهبود می بخشد.

لسیتین مایع نوعی نیمه چسبناک است که شبیه ملاس است و ممکن است با استفاده از یک دیگ بخار دوتایی یا با قرار دادن آن در یک قابلمه آب قابلمه به مدت ۱۰-۲۰ دقیقه مایع شود. لسیتین آلی سویا حاوی مخلوطی طبیعی از تری گلیسیریدها، فسفولیپیدها و گلیکولیپیدها با مقدار کمی کربوهیدرات است. به دلیل ماهیت مایع، ممکن است یکپارچه در مخلوط های آرایشی مخلوط شود.

بنابراین موانع مخلوط را که معمولاً در هر دو گرانول و پودر وجود دارد، از بین می برد.  لسیتین مایع یک ماده فوق العاده برای اضافه کردن به دستور العمل های آشپزی و مراقبت از بدن است. از نظر آرایشی، ممکن است به مرطوب کننده ها، شامپو، تهویه مطبوع، شستشوی بدن و بسیاری محصولات دیگر اضافه شود. این یک جایگزین عالی برای سایر عوامل امولسیون کننده و تثبیت کننده است که برخی از آنها از منابع پتروشیمی مشتق شده اند.

در آشپزخانه، لسیتین ماده مهمی در شکلات، کارامل، پوششهای شیرینی پزی برای کنترل پراکندگی، برای جلوگیری از تبلور و به عنوان امولسیفایر است. اغلب در آشپزی وگان یا کم چربی به عنوان گزینه ای برای چربی موجود در کالاهای پخته وجود دارد و همزمان رطوبت و بافت را بهبود می بخشد. نانوایان همچنین به دلیل توانایی آن در افزایش خمیر، ایجاد یکنواختی و تعلیق در خمیر، از لسیتین استفاده می کنند و تمایل به خمیر در هنگام خمیر را چسبناک تر می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.