کلرید کلسیم خوراکی چیست؟

کلسیم کلرید خوراکی چیست؟

توضیحات شیمیایی کلرید کلسیم

کلرید کلسیم عضوی از عناصر خانواده نمک است و از کلسیم و کلر تشکیل شده است. این یک پودر سفید، بدون بو و رطوبت است. بسته به نیاز افراد در اشکال مختلف (گلوله، پوسته پوسته یا گرانول) عرضه می شود. وقتی در آب حل شود، یک محلول شفاف و بی رنگ تولید می کند.

 کلرید کلسیم خوراکی چیست؟

کلرید کلسیم خوراکی چیست و چگونه استفاده می شود؟

کلرید کلسیم دارویی تجویز شده است که برای درمان علائم هیپوکلسمی، آریتمی، هایپرمنازمی، مصرف بیش از حد مسدود کننده کانال کلسیم و مصرف بیش از حد مسدود کننده بتا استفاده می شود.

کلرید کلسیم خوراکی ممکن است به تنهایی یا با سایر داروها استفاده شود. کلرید کلسیم متعلق به دسته ای از داروها به نام پادزهرها، سایر است. نمک کلسیم.

عوارض جانبی احتمالی کلرید کلسیم خوراکی چیست؟

کلرید کلسیم ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند از جمله:

• غش کردن

• کمر درد

• درد شکم

• خون در ادرار

در صورت داشتن هر یک از علائم ذکر شده در بالا، بلافاصله با پزشک خود در میان بگذارید.

مقدار مصرف کلرید کلسیم خوراکی

کلرید کلسیم یک ترکیب یونی کلسیم و کلر است. در آب بسیار محلول است و خاصیت خوبی دارد. این نمکی است که در دمای اتاق جامد است و مانند یک یون معمولی رفتار می کند.

این دارای چندین کاربرد معمول مانند آب نمک برای گیاهان، کنترل یخ و گرد و غبار در جاده ها و سیمان است. می توان آن را مستقیماً از سنگ آهک تولید کرد.

به دلیل خاصیت رطوبت زنی، باید در ظروف محکم بسته نگهداری شود.

دوز معمول بزرگسالان برای این دارو از ۵ تا ۱۰ میلی لیتر با فواصل ۱ تا ۳ روزه متفاوت است. در احیای قلب، دوز معمول ۲ تا ۴ میلی لیتر تزریق لازم است. باید مراقبت شود تا از تزریق در عضله قلب جلوگیری شود.

هر زمان که شرایط مجاز بود، محصولات دارویی تزریقی باید از نظر ذرات معلق و تغییر رنگ مورد بازرسی قرار گیرند.

مصارف رایج صنعتی کلرید کلسیم

  • کلرید کلسیم به طور گسترده ای در طیف گسترده ای از برنامه ها و صنایع استفاده می شود. این یک نمک برتر است که برای کنترل یخ، تثبیت جاده، مهار گرد و غبار و کاربردهای میدان نفتی استفاده می شود. کلرید کلسیم به عنوان یک ترکیب مرطوب کننده، ماده خشک کننده عالی برای از بین بردن محلول آب در مایعات است و برای استفاده در بسته بندی مواد غذایی مناسب برای افزایش خشکی و جلوگیری از خراب شدن مناسب است.
  • صنعت نفت و گاز از کلرید کلسیم برای افزایش تراکم آب نمک های بدون مواد جامد و جلوگیری از رس های تورم در فاز آب مایعات حفاری امولسیون معکوس استفاده می کند. کلرید کلسیم به عنوان افزودنی در پلاستیک ها استفاده می شود.
  • کلرید کلسیم به عنوان یک عامل برای پایین آوردن نقطه انجماد آب، برای جلوگیری از تشکیل یخ در سطح جاده ها و استفاده از آن به عنوان ماده خشک کن بسیار موثر است. همچنین با عملکرد به عنوان بافر pH باعث سخت شدن آب استخر شنا می شود که باعث کاهش فرسایش بتن استخر نیز می شود.

کاربرد های کلسیم کلرید خوراکی و غیرخوراکی

در اینجا برخی از رایج ترین کاربرد های کلرید کلسیم در زندگی روزمره آورده شده:

۱٫ در مطب پزشک و بیمارستان ها

یکی از محبوب ترین استفاده های کلرید کلسیم خوراکی در زندگی روزمره، درمان مشکلات سلامتی مانند فشار خون بالا در هنگام انتقال خون است.

و برای کمک به مصرف بیش از حد سولفات منیزیم استفاده می شود. این ترکیب به کاهش سوختگی داخلی اسید معده کمک می کند و می تواند به عنوان یک مسدود کننده کانال برای کاهش اثرات مضر برخی از داروها عمل کند.

۲٫ کارید کلسیم خوراکی در مواد غذایی

از کلرید کلسیم در غذاها برای افزودن طعم نمکی یا حفظ محصول استفاده می شود. به عنوان مثال، به سبزیجات کنسرو شده، به نوشیدنی های ورزشی، ترشی و شکلات های معروف نیز اضافه می شود.

البته، این ترکیب توسط سازمان بهداشت جهانی تأیید شده است، بنابراین استفاده از آن در مواد غذایی بی خطر است.

۳٫ در آزمایشگاه

سازمان جهانی بهداشت کلرید کلسیم را برای استفاده در آزمایشگاه، به ویژه برای خشک کردن محصولات بسته بندی، تأیید کرده است تا بتوان آنها را به آزمایشگاه های دیگر حمل کرد. برخی دیگر از روشهای استفاده از کلرید کلسیم در آزمایشگاهها خشک کردن جلبک دریایی برای تولید کربنات سدیم است.

۴٫ کاربرد غیر خوراکی کلرید کلسیم برای استخر

از آنجا که کلرید کلسیم در آب بسیار محلول است، از این ماده در استخرهای شنا و افزایش سختی آب استخر نیز استفاده می شود. افزودن ترکیب به آب استخر به کاهش فرسایش بتن و حفظ پایه استخر کمک می کند. نحوه کار این است: وقتی کلرید کلسیم به آب اضافه می شود، کلسیم موجود در آب را افزایش می دهد، که به نوبه خود از بتن محافظت می کند.

۵٫ در مخزن موجودات دریایی

آکواریوم های دریایی همچنین از این ترکیب برای کمک به موجودات بدن سخت که در پوسته خود کلسیم دارند، کلسیم مورد نیاز برای سالم ماندن را دریافت می کنند.

۶٫ برای جاده ها

کلرید کلسیم سالهاست که در جاده ها و پیاده روها استفاده می شود. این ترکیب مانند نمک به یخ زدگی بزرگراه ها و مسیرهای یخ زده عمل می کند بنابراین ما می توانیم با خیال راحت رانندگی کنیم. همچنین به کپسولهای آتش نشانی نیز اضافه می شود.

۷٫ در صنعت ساخت و ساز

صنعت ساختمان از آن برای بتن استفاده می کند. هنگامی که در بتن استفاده می شود، ترکیب بتن را تسریع می کند و به اندازه گیری رطوبت کمک می کند.

کلرید کلسیم از مواد غذایی گرفته و ایمنی تا محل کار و علوم، یک ترکیب عالی با کاربردهای فراوان است.

فرآوری مواد غذایی

کلرید کلسیم به عنوان افزودنی غذایی و همچنین در عملیات فرآوری مواد غذایی استفاده می شود. درمان با کلرید کلسیم درجه مواد غذایی در عین حفظ خواص مطلوب بافت و طعم، به ماندگاری طیف گسترده ای از محصولات غذایی کمک می کند.

در فرآوری نمک برای افزودن طعم شور به ترشی و سایر مواد غذایی بدون افزایش میزان سدیم استفاده می شود. کلرید کلسیم به عنوان یک محصول، استحکام و ماندگاری میوه ها و سبزیجات را افزایش می دهد.

سطح کلسیم غذایی موجود در میوه ها و سبزیجات منجمد را می توان با فرآوری با کلرید کلسیم افزایش داد. دیگر کاربرد های آن در پردازش مواد غذایی شامل نرم شدن گوشت، به عنوان یک ماده افزودنی در تولید بستنی و غذاهای منجمد، کاهش مصرف روغن و تیره شدن سیب زمینی سرخ کرده و غیره است.

بنابراین

کلرید کلسیم خوراکی از عناصر خانواده نمک است و از کلر و کلسیم تشکیل شده است. کلرید کسلیم خوراکی کاربرد های مختلفی دارد که در بالا به طور مختصر به آن ها اشاره کردیم.

تحقیق انجام شده بر روی کلرید کلسیم خوراکی

در نظر گرفته شده برای استفاده خوراکی از نظر ایمنی مورد آزمایش قرار گرفتند. یک محصول حاوی CaCl2 به عنوان یک ژل، محصول دیگر حاوی CaCl2 در یک امولسیون روغن بود. تجویز خوراکی محصولات حاوی CaCl2 باعث صدمه جزئی یا شدید به مخاط پوست و شیردان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.