مالتودکسترین ، ساختار و روش تولید آن

مالتودکسترین

مالتودکسترین از افزودنی های غذایی می باشد.

مالتودکسترین

ساختار
مالتودکسترین شامل واحدهای D گلوکز در زنجیره های متغیر است. واحدهای گلوکز عمدتا با پیوند های گلیکوزییدی مرتبط هستند. این ماده به طور معمول از ترکیبی زنجیره ای تشکیل شده است که طول آن از ۳ تا ۱۷ واحد گلوکز متفاوت است.

مالتودکسترین ها توسط DE (معادل دکسستروز) طبقه بندی می شوند و دارای DE بین ۳ و ۲۰ هستند. مقدار DE بالاتر، زنجیره های گلوکز کوتاهتر، شیرین بودن بالاتر، حلالیت بالاتر و مقاومت به حرارت پایین تر را دارد. بالاتر از DE 20، کد CN اتحادیه اروپا آن را شربت گلوکز می نامند؛ در DE 10 یا پایین تر از کد ماتالوودکسترین را به عنوان dextrins طبقه بندی می کند.

روش تولید
مالتودکسترین می تواند از هر نشاسته ی آنزیمی باشد. در ایالات متحده، این نشاسته معمولا ذرت است؛ در اروپا، استفاده از گندم معمول است. در اتحادیه اروپا، مالتودکسترین حاصل از گندم از برچسب زنی  بر روی محصول معاف است، همانطور که در ضمیمه دوم دستورالعمل EC 1169/2011 آمده است.

استفاده در مواد غذایی
مالتودکسترین برای سلامت دهان و دندان در محصولات غذایی و نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده توسط مخمر تخمیر نشده است، بنابراین مقدار الکل مواد غذایی را افزایش نمی دهد. همچنین در برخی از تنقلات مانند چیپس سیب زمینی استفاده می شود. این ماده همچنین در کره بادام زمینی استفاده می شود تا محتوای چربی را کاهش دهد، اما بافت را حفظ می کند. همچنین گاهی بعنوان مکمل غذایی توسط بدنسازان و سایر ورزشکاران به صورت پودر، بسته های ژل یا نوشیدنی های انرژی زا مصرف می شود.

مالتودکسترین به عنوان یک افزودنی ارزان قیمت برای محصولات غذایی ضعیف مانند فرمول های غذایی نوزادان استفاده می شود. همچنین به عنوان یک پر کننده در جایگزین های شکر و سایر محصولات مصرف دارد.
مالتودکرستین دارای شاخص گلیسمی است که از ۸۵ تا ۱۰۵ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *