مالتودکسترین ، کربوهیدراتی برای ورزشکاران

مالتودکسترین از افزودنی های ویژه غذایی

مالتودکسترین_پویاویژن

مالتودکسترین

مالتودکسترین یک نوع کربوهیدرات است که از نشاسته، ذرت، سیب زمینی یا برنج تهیه می شود که معمولا برای افزودن شیرینی و بافت به غذا اضافه می شود. این ماده به عنوان یکی از اجزای اصلی “افزایش وزن” که توسط بدنسازان مورد استفاده قرار می گیرد دارای طعمی شیرین است که با محتوای کالری انسانی منطبق است.

علیرغم طبقه بندی آن به عنوان یک کربوهیدرات پیچیده، مالتودکسترین به سرعت توسط روده جذب می شود و می تواند قند خون را سریعتر از شکر افزایش دهد. بر اساس شاخص گلیکوزمی، مقیاس نسبی میزان کربوهیدرات مصرف شده بر میزان قند خون، مالتودکسترین بین ۸۵-۱۰۵ است، جایی که گلوکز استاندارد در ۱۰۰ قرار دارد.

شکر هایی که موجب افزایش سریع قند خون می شوند، به طور معمول منبع انرژی و جبران کمبود مواد غذایی هستند. اگر چه به طور کلی یک رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات های با کراتین بالا از قبیل کربوهیدرات های بالای گلیسمی می تواند رضایتبخش باشد، آنها نقش مهمی در و بهبود عملکرد ورزشی دارند.

چرا شما نیاز به کربوهیدرات دارید
در طول ورزش شدید، بافت عضلانی فعال به شدت بر قندهای ذخیره شده به شکل گلیکوژن برای انرژی تکیه می کند. بسته به نوع ماهیچه، شدت و طول مدت ورزش، توانایی ذخیره سازی گلیکوژن برای حفظ تقاضای متابولیسم در طول زمان کاهش می یابد.
بسیاری از ورزشکاران استقامتی از ژل های انرژی استفاده می کنند که مواد اصلی آن مالتودکسترین است. یک مطالعه تکمیلی دوندگان ماراتون با ۶۰ گرم مالتودکسترین در طول یک نژاد را در بررسی کرد و آنها را با دونده هایی که قادر به مصرف مقدار دلخواه خود نبودند، مقایسه کرد.

دونده هایی که ۶۰ گرم از مالتودکسترین را مصرف می کردند، به طور متوسط ماراتون را کمتر از ۱۰ دقیقه نسبت به دونده هایی که آزادانه مکمل کربوهیدرات را مصرف می کردند به اتمام می رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *