دکستروز چیست و چه تاثیراتی دارد؟

دکستروز چیست و چه تاثیراتی دارد؟

دکستروز چیست؟

در این مقاله قصد داریم شما را با دکستروز و تاثیرات آن آشنا کنیم.

دکستروز نام قند ساده ای است که از ذرت ساخته می شود و از نظر شیمیایی با گلوکز یا قند خون یکسان است. از دکستروز غالباً در پختن محصولات به عنوان شیرین کننده استفاده می شود و معمولاً در مواردی مانند غذاهای فرآوری شده و شربت ذرت یافت می شود.

دکستروز چیست و چه تاثیراتی دارد؟

تاثیرات دکستروز

دکستروز همچنین اهداف پزشکی دارد. این ماده در محلولهایی که به صورت داخل وریدی تجویز می شود و می تواند با سایر داروها ترکیب شود یا برای افزایش قند خون فرد استفاده شود.

از آنجا که دکستروز یک قند “ساده” است، بدن می تواند به سرعت از آن برای انرژی استفاده کند. قندهای ساده می توانند سطح قند خون را خیلی سریع بالا ببرند و اغلب فاقد ارزش غذایی هستند. نمونه هایی از سایر قندهای ساده عبارتند از گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز. محصولاتی که به طور معمول از قندهای ساده ساخته می شوند شامل شکر تصفیه شده، ماکارونی و عسل هستند.

آماده سازی متداول دکستروز چیست؟

از دکستروز برای ساختن چندین محصول آماده یا مخلوط وریدی (IV) استفاده می شود که فقط در بیمارستان یا مراکز درمانی موجود است. دکستروز همچنین به صورت ژل خوراکی یا به صورت قرص خوراکی از طریق داروخانه به صورت دارو در دسترس است. هر غلظت دکستروز کاربردهای منحصر به فرد خود را دارد. غلظت های بالاتر معمولاً به عنوان دوزهای “نجات دهنده” هنگامی که کسی قند خون بسیار پایینی دارد، استفاده می شود.

چگونه از دکستروز استفاده می شود؟

تاثیرات دکستروز: دکستروز در غلظت های مختلف برای اهداف مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال، ممکن است در صورت کم آبی بدن و کاهش قند خون، پزشک در محلول IV دکستروز تجویز کند. محلولهای دکستروز IV همچنین می توانند با تجویز دکتر با بسیاری از داروها ترکیب شوند.

دیگر تاثیرات دکستروز: دکستروز یک کربوهیدرات است که به عنوان بخشی از تغذیه در یک رژیم غذایی طبیعی است. محلول های حاوی دکستروز کالری تأمین می کنند و ممکن است به صورت وریدی همراه با اسیدهای آمینه و چربی تجویز شوند. این تغذیه کامل پارانترال (TPN) نامیده می شود و برای تأمین تغذیه به کسانی که نمی توانند کربوهیدرات، اسیدهای آمینه و چربی را از طریق روده جذب یا دریافت کنند، استفاده می شود.

تزریق دکستروز با غلظت بالا فقط توسط افراد متخصص انجام می شود. این تزریقات برای افرادی انجام می شود که ممکن است قند خون آنها بسیار پایین باشد و نمی توانند قرص ها، غذاها یا نوشیدنی هایی که حاوی دکستروز هستند را قورت دهند.

اگر سطح پتاسیم در فرد بسیار زیاد باشد (هیپرکالمی)، گاهی اوقات پزشکان نیز تزریق دکستروز ۵۰ درصد و به دنبال آن انسولین به صورت داخل وریدی انجام می دهند. این ممکن است در شرایط بیمارستان انجام شود. هنگامی که سلول ها گلوکز اضافی دریافت می کنند، پتاسیم نیز دریافت می کنند. این به کاهش سطح پتاسیم خون فرد کمک می کند. برای جلوگیری از افت قند خون در فرد، دکستروز تجویز می شود. انسولین در حال درمان پتاسیم افزایش یافته است.

افراد مبتلا به دیابت یا هایپوگلیسمی (به طور مزمن پایین قند خون) ممکن است ژل یا قرص دکستروز داشته باشند در صورتی که قند خون آنها خیلی پایین بیاید. ژل یا قرص ها در دهان فرد حل می شوند و به سرعت سطح قند خون را افزایش می دهند. اگر قند خون فرد کمتر از ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد و علائم قند خون پایینی داشته باشد، ممکن است نیاز به مصرف قرص های دکستروز باشد. نمونه هایی از علائم پایین قند خون شامل ضعف، گیجی، تعریق و ضربان قلب بیش از حد سریع است.

هنگام استفاده از دکستروز چه اقدامات احتیاطی باید انجام دهم؟

یک ارائه دهنده پزشکی نباید به افرادی که دارای انواع خاصی از بیماری هستند، دکستروز بدهد. این به این دلیل است که دکستروز می تواند به طور بالقوه باعث افزایش زیاد قند خون یا تغییر مایعات در بدن شود که منجر به تورم یا تجمع مایعات در ریه ها شود.

دکستروز یک قند ساده است که از ذرت و سایر سبزیجات به دست می آید. این کاربردهای زیادی دارد، به عنوان یک ماده نگهدارنده در محصولاتی از جمله غذاهای شیرین کننده استفاده می شود. بدنسازان ممکن است از دکستروز به عنوان مکمل استفاده کنند. پزشکان از دکستروز برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله کمبود آب بدن و کاهش قند خون استفاده می کنند.

تاثیرات دکستروز: دکستروز یک درمان موثر برای کاهش قند خون است. کم هزینه است و به طور گسترده در دسترس است، و برای افرادی که تمایل به تجربه قسمت های پایین قند خون دارند گزینه ای عالی است.

با این حال، لازم است هنگام استفاده از دکستروز، به دقت سطح قند خون را کنترل کنید تا از بروز علائم قند خون بالا جلوگیری کنید

خرید دکستروز

شماه همراهان گرامی جهت خرید دکستروز با واحد فروش دکستروز در ارتباط باشید . کارشناسان ما در خدمت شما هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *