اسید سیتریک

اسید سیتریک به طور طبیعی در میوه ها و سبزیجات وجود دارد و به عنوان نگهدارنده و طعم دهنده طبیعی در غذاها و نوشیدنی ها عمل می کند. این ماده در چرخه کراس متابولیسم بدن انسان نیز نقش مهمی دارد که شامل اکسیداسیون چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها می شود. غذاهای همراه با اسید سیتریک می توانند در رستوران ها و فروشگاه مواد غذایی محلی شما پیدا شوند. همچنین در محصولات تمیز کننده، خوشبو کننده هوا، شمع ها، دستگاه های ضدعفونی کننده دست و محصولات مراقبت شخصی استفاده می شود.

مواد غذایی حاوی اسید سیتریک شامل میوه های مرکبات هستند؛ لیمو، پرتقال دارای غلظت بالایی از این ماده هستند و در وزن خود بیش از ۸٪ اسید سیتریک دارند. توت ها، به جز زغال اخته، همچنین حاوی اسید سیتریک هستند، به خصوص توت فرنگی، تمشک، انگور فرنگی دارای این ماده هستند. آناناس، گیلاس، گوجه فرنگی، برخی از انواع فلفل و برخی از انواع کاهو همچنین حاوی اسید سیتریک می باشند.

به عنوان افزودنی
اسید سیتریک به عنوان یک افزودنی، غذاهای فرآوری شده را حفظ می کند و عمر مفیدتری را به آنها می دهد. این ماده در ساخت پنیر باعث می شود که شیر سریع تر تبدیل به پنیر شود و آن را بخشی اساسی از تولید صنعتی پنیر در نظر می گیرند. به طور سنتی، پنیر با افزودن یک مقدار باکتری به شیر، به آرامی تبدیل به پنیر می شود. نوشیدنی ها، به ویژه انواع میوه های طعم دهنده، حاوی این ماده به عنوان نگهدارنده و به عنوان یک طعم دهنده هستند.

در چربی های یخ زده از اسید سیتریک به عنوان یک امولسیفایر چربی استفاده می کنند تا چربی های گیاهی افزوده شده را از جداسازی در بستنی، شربت و سوربیت نگهداری کنند. هنگامی که به بی کربنات سدیم افزوده می شود، در نوشیدنی ها و آب نبات ، و همچنین پودر ها و قرص ها باعث کاهش سوء هاضمه می شود.

غذاهای آسیایی اغلب حاوی آب لیمو و لیمو هستند که حاوی این ماده هستند. غذاهای هندی اغلب دارای تامارند میوه ای است که حاوی اسید سیتریک می باشد. دستور العمل های چینی معمولا از میوه های مرکبات و مواد افزودنی اسید سیتریک استفاده نمی کنند، به جز مرغ لیمویی و دستور العمل های مختلف شیرین و ترش، حاوی آناناس، نارنجی و لیمو.
مواد غذایی مدیترانه ممکن است شامل گوجه فرنگی، آب لیمو، آب لیمو، آناناس و دیگر میوه های عجیب و غریب باشد. غذاهای خاورمیانه معمولا حاوی مرکبات نیستند. با این حال، هومموس را می توان با یا بدون آب لیمو آماده کرد. غذای آمریکایی با اسید سیتریک طبیعی و  به عنوان افزودنی در غذاها، سس گوجه فرنگی، سس مایونز، دسر و غذاهای اصلی مصرف می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *