کاربرد های دکستروز

کاربرد های دکستروز

از دکستروز برای ساختن چندین آمادگی یا مخلوط وریدی (IV) استفاده می‌شود که فقط در بیمارستان یا مراکز درمانی موجود است. دکستروز همچنین به صورت ژل خوراکی یا به صورت قرص خوراکی از طریق داروخانه به صورت دارو در دسترس است. هر غلظت دکستروز کاربرد‌های منحصر به فرد خود را دارد. غلظت‌های بالاتر معمولاً به عنوان دوز‌های “نجات دهنده” هنگامی که فردی قند خون بسیار پایینی دارد، استفاده می‌شود. 

چگونه از دکستروز استفاده می‌شود؟ 

دکستروز در غلظت‌های مختلف برای اهداف مختلف استفاده می‌شود. به عنوان مثال، هنگامی که فردی دچار کم آبی و قند خون پایین باشد، پزشک ممکن است در محلول IV دکستروز تجویز کند. محلول‌های دکستروز IV همچنین می‌توانند با تجویز IV با بسیاری از دارو‌ها ترکیب شوند. دکستروز یک کربوهیدرات است که بخشی از تغذیه در یک رژیم غذایی طبیعی است.

کاربرد های دکستروز

محلول‌های حاوی دکستروز کالری تأمین می‌کنند و ممکن است به صورت وریدی همراه با اسید‌های آمینه و چربی تجویز شوند. این تغذیه کامل پارانترال (TPN) نامیده می‌شود و برای تأمین تغذیه به کسانی که نمی‌توانند کربوهیدرات، اسید‌های آمینه و چربی را از طریق روده جذب یا دریافت کنند، استفاده می‌شود. 

تزریق دکستروز با غلظت بالا فقط توسط افراد متخصص انجام می‌شود. این تزریقات برای افرادی انجام می‌شود که ممکن است قند خون آن‌ها بسیار پایین باشد و نمی‌توانند قرص‌ها، غذا‌ها یا نوشیدنی‌های دکستروز را قورت دهند. 

اگر سطح پتاسیم در فرد بسیار زیاد باشد (هیپرکالمی)، گاهی اوقات پزشکان نیز تزریق دکستروز ۵۰ درصد و به دنبال آن انسولین به صورت داخل وریدی انجام می‌دهند. این ممکن است توسط بیمارستان انجام شود. هنگامی که سلول‌ها گلوکز اضافی دریافت می‌کنند، پتاسیم نیز دریافت می‌کنند. این به کاهش سطح پتاسیم خون فرد کمک می‌کند. برای جلوگیری از افت قند خون در فرد، دکستروز تجویز می‌شود. انسولین در حال درمان پتاسیم افزایش یافته است. 

کاربرد‌های دکستروز: افراد مبتلا به دیابت یا هایپوگلیسمی (به طور مزمن پایین قند خون) ممکن است ژل یا قرص دکستروز داشته باشند در صورتی که قند خون آن‌ها خیلی پایین بیاید. ژل یا قرص‌ها در دهان فرد حل می‌شوند و به سرعت سطح قند خون را افزایش می‌دهند. اگر قند خون فرد کمتر از ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد و علائم قند خون پایینی داشته باشد، ممکن است نیاز به مصرف قرص‌های دکستروز باشد. نمونه‌هایی از علائم پایین قند خون شامل ضعف، گیجی، تعریق و ضربان قلب بیش از حد سریع است. 

کاربرد های دکستروز

کاربرد دکستروز در مواد غذایی

در مواد غذایی، از دکستروز عمدتاً به دلیل داشتن انرژی و خاصیت شیرین سازی کم استفاده می شود – قدرت شیرین سازی دکستروز کمتر از ساکارز است. به عنوان مثال دکستروز اغلب در محصولات پخت و دسر یافت می شود. این ماده همچنین به عنوان یک نگهدارنده طبیعی برای افزایش ماندگاری محصولی که به آن اضافه شده است مانند مربا میوه استفاده می شود.

این ماده در آشپزی، اغلب در انواع مخلوط‌ها از جمله مخلوط سس استفاده می‌شود، زیرا سس‌ها به کمک پراکندگی، یک عامل حجم دهنده، یک حامل یا یک شیرین‌کننده نیاز دارند. در سس‌ها، دکستروز شیرینی ملایم و مطبوعی ایجاد می‌کند که طعم لطیف را به‌ویژه در سس‌های گوجه‌فرنگی افزایش می‌دهد. در محصولات ترشی، دکستروز مزایای زیادی نسبت به ساکارز دارد: به عنوان یک افزودنی آغازین، تخمیر اسید لاکتیک را تسریع می‌کند و به لطف فشار اسمزی بالایی که اعمال می‌کند، دکستروز قوام، طعم و نگهداری بسیاری از سبزیجات ترشی را بهبود می‌بخشد. 

در نوشیدنی‌ها 

به عنوان مکمل غذایی و شیرین‌کننده در نوشیدنی‌هایی مانند نوشیدنی انرژی‌زا، آبجو و نوشیدنی‌های الکلی استفاده می‌شود. داروسازی 

کاربرد های دکستروز

در گوشت 

برای پخت گوشت، از دکستروز در آب نمک‌های تزریقی و غوطه وری برای تقویت تشکیل رنگ و تسهیل ورود نمک به بافت استفاده می‌شود. علاوه بر این، به جبران مقداری از شوری، بهبود طعم کلی و کنترل مقدار pH کمک می‌کند. در تخمیر سوسیس‌های خشک، استفاده از کربوهیدرات‌ها یک روش استاندارد است. به منظور دستیابی به تعادل بهینه در توسعه یک جمعیت میکروارگانیسمی تعریف شده در طول تخمیر و pH به خوبی کنترل شده، استفاده از طیف وسیعی از کربوهیدرات‌ها ضروری است. برای متابولیزه شدن آسان سوسیس با خواص حسی، بدن و طعم خوب، ترکیبات کربوهیدراتی از جمله دکستروز مورد نیاز است. 

دکستروز تجاری تولید شده در مقیاس بزرگ برای تولید مواد غذایی به عنوان وگان طبقه بندی می‎شود زیرا از خوراک غیر حیوانی تولید می‎شود و هیچ بقایای حیوانی در فرآیند تولید استفاده نمی‎شود یا در محصول نهایی وجود ندارد. 

در محصولات بهداشتی و مراقبت شخصی 

دکستروز مونوهیدرات را می‌توان در فرمولاسیون محصولات حمام، محصولات پاک‌کننده، آرایش چشم، محصولات مراقبت از پوست، آرایش و محصولات مراقبت از مو و در محصولات مراقبت شخصی استفاده کرد. 

کاربرد دکستروز در کودکان

از دکستروز می‌توان به طور مشابه در بزرگسالان، به عنوان مداخله پزشکی برای افت قند خون، در کودکان استفاده کرد. در موارد افت قند خون شدید در کودکان، اغلب به کودکان از طریق ورید دکستروز داده می‌شود. درمان سریع و زودرس در کودکان و نوزادان مبتلا به هیپوگلیسمی ضروری است، زیرا کاهش قند خون درمان نشده می‌تواند منجر به آسیب عصبی شود. اگر آن‌ها قادر به مصرف آن باشند، ممکن است از طریق دهان به کودکان دکستروز داده شود. 

در مورد هایپوگلایسمی نوزادان، که می‌تواند به دلیل اختلالات متعددی مانند نقص متابولیسم یا هیپرانسولینیسم ایجاد شود، نوزادان می‌توانند مقدار کمی ژل دکستروز به رژیم غذایی خود اضافه کنند تا به آن‌ها در حفظ سطح قند خون سالم کمک کند. با پزشک خود مشورت کنید که چه مقدار دکستروز به رژیم غذایی وی اضافه کند. نوزادانی که زودرس به دنیا می‌آیند در معرض خطر افت قند خون هستند و ممکن است از طریق IV به آن‌ها دکستروز داده شود. 

کاربرد های دکستروز

کاربرد پودر دکستروز در بدن سازی

دکستروز به طور طبیعی کالری متراکم است و بدن برای تجزیه انرژی آسان است. به همین دلیل، پودر دکستروز موجود است و گاهی اوقات به عنوان یک مکمل غذایی توسط بدنسازانی که بدنبال افزایش وزن و عضله هستند استفاده می‌شود. اگرچه افزایش کالری و تجزیه آسان ماده دکستروز می‌تواند به نفع بدنسازان یا افرادی باشد که بدنبال افزایش توده عضلانی هستند، اما لازم به ذکر است که دکستروز فاقد سایر مواد مغذی ضروری است که برای تحقق این هدف لازم است. این مواد مغذی شامل پروتئین و چربی است. قند‌های ساده پودر دکستروز نیز تجزیه آن را آسان می‌کند، در حالی که قند‌های پیچیده و کربوهیدرات‌ها ممکن است بیشتر به سود بدن سازان بیایند، زیرا در کمک به چربی سوزی موفق ترند. 

کاربرد دکستروز در آب

دکستروز نوعی گلوکز (قند) است. دکستروز ۵٪ آب از طریق IV به داخل ورید تزریق می‌شود تا مایعات از دست رفته را جایگزین کرده و کربوهیدرات‌ها را به بدن برساند. دکستروز ۵٪ در آب برای درمان قند خون پایین (کاهش قند خون)، شوک انسولین یا کمبود آب بدن (از دست دادن مایعات) استفاده می‌شود. دکستروز ۵٪ در آب همچنین برای حمایت غذایی از بیمارانی که به دلیل بیماری، جراحت یا سایر شرایط پزشکی قادر به خوردن غذا نیستند، داده می‌شود. 

از دکستروز ۵٪ در آب بعنوان رقیق‌کننده (مایع) برای تهیه دارو‌های تزریقی در کیسه IV استفاده می‌شود. یک رقیق‌کننده مقدار زیادی مایعات را فراهم می‌کند تا مقدار کمی از دارو در آن رقیق شود. این ماده رقیق‌کننده به شما کمک می‌کند تا دارو از طریق IV به خون شما منتقل شود. این به مراقبان شما کمک می‌کند دارو را به آرامی و با اطمینان بیشتر در بدن تزریق کنند. همانطور که گفته شد دکستروز نام قند ساده‌ای است که از ذرت ساخته می‌شود و از نظر شیمیایی با گلوکز یا قند خون هیچ تفاوتی ندارد. این ماده کاربرد‌های فراوانی دارد و از آن می‌توان در غذا، مکمل‌های بدنسازی، همچنین برای کودکان زودرس و … استفاده کرد. دکستروز هم به صورت خوراکی و هم به صورت دارو در دسترس است، که اغلب از دارو آن در بیماران استفاده می‌شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.