کاربرد های دکستروز

کاربرد های دکستروز

مقدمه

دکستروز چیست؟

دکستروز نام قند ساده ای است که از ذرت ساخته می شود و از نظر شیمیایی با گلوکز یا قند خون یکسان است. از دکستروز غالباً در پخت محصولات به عنوان شیرین کننده استفاده می شود و معمولاً در مواردی مانند غذاهای فرآوری شده و شربت ذرت یافت می شود. دکستروز همچنین اهداف پزشکی دارد. این ماده در محلولهایی که به صورت داخل وریدی تجویز می شود و می تواند با سایر داروها ترکیب شود یا برای افزایش قند خون فرد استفاده شود، حل می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با کاربرد های دکستروز آشنا کنیم.

کاربرد های دکستروز

از آنجا که دکستروز یک قند “ساده” است، بدن می تواند به سرعت از آن برای انرژی استفاده کند. قندهای ساده می توانند سطح قند خون را خیلی سریع بالا ببرند و اغلب فاقد ارزش غذایی هستند. نمونه هایی از سایر قندهای ساده عبارتند از گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز. محصولاتی که به طور معمول از قندهای ساده ساخته می شوند شامل شکر تصفیه شده، ماکارونی سفید و عسل است.

آماده سازی متداول دکستروز چیست؟

از دکستروز برای ساختن چندین آمادگی یا مخلوط وریدی (IV) استفاده می شود که فقط در بیمارستان یا مراکز درمانی موجود است. دکستروز همچنین به صورت ژل خوراکی یا به صورت قرص خوراکی از طریق داروخانه به صورت دارو در دسترس است. هر غلظت دکستروز کاربردهای منحصر به فرد خود را دارد. غلظت های بالاتر معمولاً به عنوان دوزهای “نجات دهنده” هنگامی که فردی قند خون بسیار پایینی دارد، استفاده می شود.

کاربرد های دکستروز

چگونه از دکستروز استفاده می شود؟

  • کاربرد های دکستروز: دکستروز در غلظت های مختلف برای اهداف مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال، هنگامی که فردی دچار کم آبی و قند خون پایین باشد، پزشک ممکن است در محلول IV دکستروز تجویز کند. محلولهای دکستروز IV همچنین می توانند با تجویز IV با بسیاری از داروها ترکیب شوند.
  • دکستروز یک کربوهیدرات است که بخشی از تغذیه در یک رژیم غذایی طبیعی است. محلول های حاوی دکستروز کالری تأمین می کنند و ممکن است به صورت وریدی همراه با اسیدهای آمینه و چربی تجویز شوند. این تغذیه کامل پارانترال (TPN) نامیده می شود و برای تأمین تغذیه به کسانی که نمی توانند کربوهیدرات، اسیدهای آمینه و چربی را از طریق روده جذب یا دریافت کنند، استفاده می شود.
  • تزریق دکستروز با غلظت بالا فقط توسط افراد متخصص انجام می شود. این تزریقات برای افرادی انجام می شود که ممکن است قند خون آنها بسیار پایین باشد و نمی توانند قرص ها، غذاها یا نوشیدنی های دکستروز را قورت دهند.
  • اگر سطح پتاسیم در فرد بسیار زیاد باشد (هیپرکالمی)، گاهی اوقات پزشکان نیز تزریق دکستروز ۵۰ درصد و به دنبال آن انسولین به صورت داخل وریدی انجام می دهند. این ممکن است توسط بیمارستان انجام شود. هنگامی که سلول ها گلوکز اضافی دریافت می کنند، پتاسیم نیز دریافت می کنند. این به کاهش سطح پتاسیم خون فرد کمک می کند. برای جلوگیری از افت قند خون در فرد، دکستروز تجویز می شود. انسولین در حال درمان پتاسیم افزایش یافته است.
  • کاربرد های دکستروز: افراد مبتلا به دیابت یا هایپوگلیسمی (به طور مزمن پایین قند خون) ممکن است ژل یا قرص دکستروز داشته باشند در صورتی که قند خون آنها خیلی پایین بیاید. ژل یا قرص ها در دهان فرد حل می شوند و به سرعت سطح قند خون را افزایش می دهند. اگر قند خون فرد کمتر از ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد و علائم قند خون پایینی داشته باشد، ممکن است نیاز به مصرف قرص های دکستروز باشد. نمونه هایی از علائم پایین قند خون شامل ضعف، گیجی، تعریق و ضربان قلب بیش از حد سریع است.

کاربرد های دکستروز

کاربرد دکستروز در مواد غذایی

در مواد غذایی، از دکستروز عمدتاً به دلیل داشتن انرژی و خاصیت شیرین سازی کم استفاده می شود – قدرت شیرین سازی دکستروز کمتر از ساکارز است. به عنوان مثال دکستروز اغلب در محصولات پخت و دسر یافت می شود. این ماده همچنین به عنوان یک نگهدارنده طبیعی برای افزایش ماندگاری محصولی که به آن اضافه شده است مانند مربا میوه استفاده می شود.

کاربرد دکستروز در کودکان

از دکستروز می توان به طور مشابه در بزرگسالان، به عنوان مداخله پزشکی برای افت قند خون، در کودکان استفاده کرد. در موارد افت قند خون شدید در کودکان، اغلب به کودکان از طریق ورید دکستروز داده می شود. درمان سریع و زودرس در کودکان و نوزادان مبتلا به هیپوگلیسمی ضروری است، زیرا کاهش قند خون درمان نشده می تواند منجر به آسیب عصبی شود. اگر آنها قادر به مصرف آن باشند، ممکن است از طریق دهان به کودکان دکستروز داده شود.

در مورد هایپوگلایسمی نوزادان، که می تواند به دلیل اختلالات متعددی مانند نقص متابولیسم یا هیپرانسولینیسم ایجاد شود، نوزادان می توانند مقدار کمی ژل دکستروز به رژیم غذایی خود اضافه کنند تا به آنها در حفظ سطح قند خون سالم کمک کند. با پزشک خود مشورت کنید که چه مقدار دکستروز به رژیم غذایی وی اضافه کند. نوزادانی که زودرس به دنیا می آیند در معرض خطر افت قند خون هستند و ممکن است از طریق IV به آنها دکستروز داده شود.

کاربرد پودر دکستروز در بدن سازی

دکستروز به طور طبیعی کالری متراکم است و بدن برای تجزیه انرژی آسان است. به همین دلیل، پودر دکستروز موجود است و گاهی اوقات به عنوان یک مکمل غذایی توسط بدنسازانی که بدنبال افزایش وزن و عضله هستند استفاده می شود. اگرچه افزایش کالری و تجزیه آسان ماده دکستروز می تواند به نفع بدنسازان یا افرادی باشد که بدنبال افزایش توده عضلانی هستند، اما لازم به ذکر است که دکستروز فاقد سایر مواد مغذی ضروری است که برای تحقق این هدف لازم است. این مواد مغذی شامل پروتئین و چربی است. قندهای ساده پودر دکستروز نیز تجزیه آن را آسان می کند، در حالی که قندهای پیچیده و کربوهیدرات ها ممکن است بیشتر به سود بدن سازان بیایند، زیرا در کمک به چربی سوزی موفق ترند.

کاربرد دکستروز در آب

دکستروز نوعی گلوکز (قند) است. دکستروز ۵٪ آب از طریق IV به داخل ورید تزریق می شود تا مایعات از دست رفته را جایگزین کرده و کربوهیدرات ها را به بدن برساند. دکستروز ۵٪ در آب برای درمان قند خون پایین (کاهش قند خون)، شوک انسولین یا کمبود آب بدن (از دست دادن مایعات) استفاده می شود. دکستروز ۵٪ در آب همچنین برای حمایت غذایی از بیمارانی که به دلیل بیماری، جراحت یا سایر شرایط پزشکی قادر به خوردن غذا نیستند، داده می شود.

از دکستروز ۵٪ در آب بعنوان رقیق کننده (مایع) برای تهیه داروهای تزریقی در کیسه IV استفاده می شود. یک رقیق کننده مقدار زیادی مایعات را فراهم می کند تا مقدار کمی از دارو در آن رقیق شود. این ماده رقیق کننده به شما کمک می کند تا دارو از طریق IV به خون شما منتقل شود. این به مراقبان شما کمک می کند دارو را به آرامی و با اطمینان بیشتر در بدن تزریق کنند. همانطور که گفته شد دکستروز نام قند ساده ای است که از ذرت ساخته می شود و از نظر شیمیایی با گلوکز یا قند خون هیچ تفاوتی ندارد. این ماده کاربرد های فراوانی دارد و از آن می توان در غذا، مکمل های بدنسازی، همچنین برای کودکان زودرس و … استفاده کرد. دکستروز هم‌ به صورت خوراکی و هم به صورت دارو در دسترس است، که اغلب از دارو آن در بی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *