کلسیم کلراید چه نقشی در غذاها دارد؟

کلسیم کلراید چه نقشی در غذاها دارد؟

کلسیم کلراید چه نقشی در غذاها دارد؟

اگر عادات به خوردن غذای سالم هدف شما باشد، شما باید برچسب های روی مواد غذایی را بخوانید و مواد افزودنی مورد استفاده در کارخانه ها را نظارت کنید. یکی از این افزودنی ها کلسیم کلراید است و خطری برای سلامتی ندارد. کلسیم کلراید تا حدودی مشابه نمک است اما به جای سدیم کلسیم دارد و طعم بسیار شوری دارد. اگر در ناحیه ای زندگی می کنید، که برف زیاد می بارد به احتمال زیاد موادی را هر ساله در قالب نمک پاشیده شده در خیابان ها و پیاده روها برای جلوگیری از برف و یخ زدن آن می بینید، کلسیم کلراید است. به این دلیل که آب را جذب می کند در خیابانها مورد استفاده قرار می گیرد.

در غذا، به عنوان یک نگهدارنده عمل می کند. کلسیم کلراید به عنوان یک عامل تقویت کننده در غذاهای آماده اضافه می شود، با پکتین طبیعی موجود در میوه ها واکنش نشان می دهد تا از نرم شدن غذا زمانی که پردازش رخ می دهد جلوگیری شود. اسپری کردن کلیسم کلراید در میوه ها و سبزیجات و توفو باعث افزایش استحکام و ماندگاری بیشتر آنها می شود.

کلسیم کلراید چه نقشی در غذاها دارد؟

هر دو اتحادیه اروپا و اداره غذا و داروی آمریکا کلسیم کلراید را به عنوان یک افزودنی غذای سالم شناخته اند و بررسی ها نشان می دهد اثر نامطلوبی برای استفاده کنندگان ندارد. کلسیم به عنوان یک الکترولیت، به حفظ سلامت استخوان ها کمک می کند. در سس گوجه فرنگی از کلسیم کلراید به عنوان یک عامل تقویت کننده سس استفاده می شود و باعث جلوگیری از تجزیه گوجه فرنگی ها در طی آماده سازی می شود.

نقش و تاثیر کلسیم کلراید در مواد غذایی

اساساً کلرید کلسیم یک ماده خشک‌کننده است و اغلب به عنوان یک عامل سفت‌کننده استفاده می‌شود. احتمالاً آن را تقریباً در هر میوه یا سبزیجات کنسرو شده‌ای پیدا خواهید کرد، زیرا باعث افزایش ماندگاری آن غذا‌ها می‌شود.

  • پنیرسازی

یکی دیگر از کاربرد‌های بسیار رایج کلرید کلسیم هنگام تهیه پنیر است. در سطح اولیه، به عنوان یک عامل سفت‌کننده عمل می‌کند – به انباشته شدن پنیر‌ها کمک می‌کند و پس از این کار پایدارتر می‌شوند. فراتر از آن، برای تنظیم فرآیند جداسازی کشک و آب پنیر نیز بسیار مفید است. مقدار کمی کلرید کلسیم را می‌توان به شیر اضافه کرد که هم محتوای کلسیم و هم سطح pH آن را تغییر می‌دهد که به نوبه خود خواص پنیر ساخته شده را تغییر می‌دهد. این ماده همچنین در ساخت توفو، به ویژه توفو سفت، به روشی مشابه استفاده می‌شود.

  • کره‌ها

یکی از جالب‌ترین خواص کلرید کلسیم این است که وقتی با آلژینات سدیم (یکی دیگر از افزودنی‌های غذایی ایمن) ترکیب شود، می‌تواند مایعات را به کره‌های نیمه جامد کوچک تبدیل کند. این برای ساخت خاویار تقلبی و همچنین سایر غذا‌های جدید استفاده می‌شود.

کلسیم کلراید در مواد غذایی گوناگون

به عنوان نگهدارنده، کلسیم کلراید در انواع تنقلات، نوشیدنی ها استفاده می شود. کلسیم کلراید باعث جلوگیری از خراب شدن مواد غذایی می شود و همچنین کلسیم معدنی ضروری را فراهم می کند و کیفیت غذا را افزایش می دهد.

به علت افزایش نگرانی ها در مورد مقدار بالای سدیم مواد غذایی و عدم مصرف کافی کلسیم، بسیاری از تولید کنندگان کلسیم کلراید را به جای نمک به محصولاتشان اضافه می کنند.

کلسیم کلراید یک عامل تقویت خمیر است. به شوری مواد غذایی مانند ترشی بدون اضافه کردن نمک کمک می کند.

استفاده رسمی آن به عنوان یک تثبیت کننده، عامل تقویت کننده و غلظت دهنده است.

کاربرد کلسیم کلراید باعث افزایش طول عمر محصولات متنوع غذایی می شود، در حالی که بافت و خواص مطلوب آن را حفظ می کند.

سطح کلسیم تغذیه ای در میوه ها و سبزیجات یخ زده می تواند با پردازش کلسیم کلراید افزایش یابد. کلسیم کلراید تاثیر مستقیمی بر روی طعم و مزه فرایندهای سنتی انجماد مواد غذایی دارد.

برای پردازش مواد غذایی شامل تمیز کردن گوشت، به عنوان یک مبرد(فرایند سرد کردن و تبدیل به مایع) در تولید بستنی و غذاهای یخ زده، کاهش مصرف روغن و در سیب زمینی سرخ شده استفاده می شود.

در تولید نوشیدنی های غیر الکلی، کلسیم کلراید به عنوان یک منبع کلسیم برای تنظیم سختی آب استفاده می شود.

در تولید پنیر به عنوان یک منبع کلسیم مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین برای افزایش استحکام کمپوت میوه ها می شود.

همچنین به عنوان یک عامل خنک کننده در فرایندهای مختلف مواد غذایی عمل می کند.

در فرایندهای تصفیه آب استفاده می شود.

شرکت بازرگانی پویا ویژن وارد کننده و تامین کننده و فروش کلسیم کلراید

لطفا در صورت هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی با ما در تماس باشید همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

شماره تماس: ۰۲۱۴۴۳۵۷۸۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *