اثرات استفاده از کلسیم کلراید در انبار کردن گوشت و مرکبات 

 تاثیر کلسیم کلراید در انبار کردن گوشت و مرکبات 

افزودن کلسیم کلراید به مواد غذایی 

کیفیت و ایمنی مواد غذایی تا حد زیادی به موادی که استفاده می‌شود بستگی دارد. انتخاب با کیفیت‌ترین میوه‌ها، سبزیجات و گوشت‌ها در اوج تازگی اولین قدم است و از آن‌هایی که علائم پوسیدگی و بدرنگی را نشان می‌دهند باید اجتناب شود. پیروی از دستور العمل‌های نگهداری با استفاده از مواد تشکیل دهنده همانطور که نوشته شده است مهم است. از ایجاد تغییراتی در مقادیر یا نسبت‌های مواد تشکیل دهنده که بر اسیدیته و بافت تأثیر می‌گذارد، خودداری کنید، زیرا این عوامل نقش مهمی در ایمنی فرآیند دارند. 

 اثرات استفاده از کلسیم کلراید در انبار کردن گوشت و مرکبات 

کلسیم کلراید قبل و بعد از برداشت میوه‌ها بخصوص مرکبات برای رسیدن و کاهش پوسیدگی پس از برداشت استفاده می‌شود. افزودن کلسیم کلراید درجه غذایی (CaCl ۲ FG) استحکام و مقاومت در برابر نرم شدن را با تثبیت سیستم‌های غشایی و تشکیل پکتات کلسیم بهبود می‌بخشد. همچنین این ماده استحکام بخش میانی دیواره سلولی میوه را افزایش می‌دهد، از تخریب دیواره سلولی جلوگیری می‌کند و استحکام، رنگ و بافت پوست را بهبود می‌بخشد که به جلوگیری از تیره شدن میوه کمک می‌کند. 

میوه نگهداری شده با کلسیم کلراید می‌تواند پس از برداشت، ظاهر، عطر، طعم و بافت بهبود یافته داشته باشد. کیفیت آن و پذیرش مشتری زمانی بهبود می‌یابد که میوه‌ها و سبزیجات پس از برداشت یا قبل از برداشت از محلول‌های مختلف کلسیم کلراید استفاده شود. غوطه ور شدن پس از برداشت در محلول کلرید کلسیم، رسیدن، نرم شدن و پوسیدگی را کنترل می‌کند. تثبیت و تقویت دیواره‌های سلولی باعث مقاومت بیشتر میوه‌های مختلف در برابر آنزیم‌های مضر و بهبود قابلیت نگهداری می‌شود. CaCl ۲ را می‌توان در طیف گسترده‌ای از محصولات استفاده کرد. 

تأثیر کلسیم کلراید در انبار کردن گوشت 

این ماده می‌تواند باعث کاهش نقطه انجماد گوشت شود. مدت زمان نگهداری آن را افزایش دهد و به جلوگیری از تغییر رنگ گوشت کمک کند. 

کلسیم کلراید در پرتقال و سایر مرکبات 

باعث بهبود کیفیت مرکبات می‌شود و می‌تواند رسیدن زود هنگام میوه قبل از برداشت را به تأخیر بیاندازد. 

مزایای استفاده از کلسیم کلراید درجه غذایی برای محصولات زیر: 

سیب – کلسیم کلراید در میوه سیب، سفتی آن را حفظ می‌کند، ذخیره‌سازی و لکه‌های آن را کاهش می‌دهد. هنگامی که CaCl ۲ در طول فصل رشد به عنوان محلول پاشی استفاده می‌شود، سفتی، اسیدیته و آبدار بودن سیب را می‌توان بهبود بخشید. استفاده زودهنگام از کلسیم کلراید درجه غذایی باعث بهبود انواع سیب می‌شود. درمان سیب با کلسیم کلراید باعث افزایش محتوای کلسیم می‌شود که ارزش غذایی را بهبود می‌بخشد.

توانایی افزایش زمان رسیدن پس از برداشت برای ارزش تجاری قابل توجه است، این امکان را برای سفر طولانی‌تر حمل‌ونقل فراهم می‌کند و امکان دسترسی به بازار بزرگ‌تر را فراهم می‌کند. هر گونه بهبود در ماندگاری به طور مستقیم سود در بازار‌های خرده فروشی را بهبود می‌بخشد. تقاضای مصرف‌کنندگان برای محصولات با کیفیت برتر به طور پیوسته در حال افزایش است، استفاده از کلسیم کلراید به دستیابی به این هدف کمک می‌کند تا مصرف‌کنندگان محصول بهتری داشته باشند و فروشگاه‌های مواد غذایی چرخه فروش را بهبود بخشند. 

توت فرنگی – کلسیم کلراید، عمر مفید این میوه را افزایش می‌دهد، سرعت پوسیدگی را کاهش می‌دهد. زمانی که محلول پاشی کلسیم کلراید بخشی از فرآیند بسته‌بندی است، تیمار سفتی میوه را برای مدت طولانی حفظ می‌کند، کپک را به تأخیر میاندازد. به طور معمول غوطه ور شدن پس از برداشت در محلول ۱٪ کلسیم کلراید مفید خواهد بود. 

هلو – کلسیم کلراید در هلو، لکه‌های قهوه‌ای را کاهش می‌دهد، کیفیت میوه را بهبود می‌دهدد، میوه‌ها برای مدت طولانی‌تری تازه می‌مانند، سطح قند خنثی میوه را هنگام استفاده از کلسیم کلراید افزایش می‌یابد. توصیه می‌شود که هلو در طول فصل رشد در حالی که هنوز روی درختان است از محلول CaCl ۲ بین ۱ تا ۶ درصد برای آن استفاده شود. 

گلابی – کلسیم کلراید به حفظ طراوت و استحکام گلابی کمک می‌کند. اسپری کردن این ماده روی گلابی، ناهنجاری‌های سیاه یا سخت را کاهش داده و سفتی میوه را بهبود می‌بخشد. 

آناناس– پس از برداشت از محلول کلسیم کلراید برای حفظ سفتی و طولانی شدن رسیدن برای حمل و نقل طولانی‌تر و ماندگاری در بازار سود می‌برند. 

خربزه و طالبی– استفاده از کلسیم کلراید باعث برش تازه، ماندگاری طولانی‌تر برای کاهش موجودی از دست رفته به دلیل رسیدن بیش از حد می‌شود. به عبارت ساده‌تر، این ماده باعث کاهش سرعت متابولیسم می‌شود و میوه را برای مدت طولانی‌تری تازه نگه می‌دارد. 

تأثیر استفاده از کلسیم کلراید بر طول عمر و کیفیت میوه خرمالو پس از برداشت 

در یک تحقیق، تأثیر استفاده از کلسیم کلراید بر طول عمر و کیفیت میوه خرمالو پس از برداشت به مدت ۴ ماه در دمای صفر درجه سانتی گراد مورد بررسی قرار گرفت. ۱۰۵ و ۱۲۰ روز پس از ذخیره‌سازی، کاهش وزن میوه، سفتی میوه، کل مواد جامد محلول، اسیدیته قابل تیتراسیون، محتوای فنلی کل، محتوای تانن محلول، آسیب سرما، فعالیت آنتی اکسیدانی، نشت الکترولیت و محتوای مالون دی آلدئید در ۰، ۱۵، ۳۰، ۴۵، ۶۰، ۷۵، ۹۰ اندازه‌گیری شد.

فعالیت آنزیم پراکسیداز و کاتالاز نیز در پایان ذخیره‌سازی تعیین شد. میوه‌ها در محلول‌های حاوی ۰. ۵، ۱ و ۲ درصد کلسیم کلراید غوطه ور شدند و همچنین از آب مقطر به عنوان شاهد استفاده شد. نتایج نشان داد که کاهش وزن میوه و آسیب سرما با کلسیم کلراید در مقایسه با شاهد به طور معنی‌داری کاهش یافت. همچنین کلسیم کلراید باعث افزایش سفتی میوه، فعالیت کاتالاز و آنتی اکسیدانی شد، در حالی که محتوای MDA، EL و فعالیت پراکسیداز را طی ۴ ماه نگهداری در محیط سرد کاهش دادند.

نتایج نشان داد که کاربرد کلسیم کلراید بر TPC و تانن محلول در مقایسه با شاهد تأثیر داشت اما تأثیر معنی‌داری بر TA نداشت. تقریباً در تمام پارامتر‌های مورد مطالعه بهترین نتیجه از کلسیم کلراید ۲ درصد حاصل شد. پس کلسیم کلراید یک ماده خوب برای نگهداری خرمالو پس از برداشت است که می‌تواند علائم سرمازدگی را در طول نگهداری سرد کاهش دهد. 

در نتیجه:

پس، با کلسیم کلراید می‌توان مدت زمان نگهداری گوشت و میوه‎ها بخصوص مرکبات را در انبار افزایش داد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *