آیا سوربیتول برای بیماران دیابتی مفید است؟

سوربیتول از افزودنی های غذایی است.

سوربیتول_پویاویژن

سوربیتول

سوربیتول یک شیرین کننده کم کالری است که از لحاظ شیمیایی گرفته شده از گلوکز است.

این ماده تأثیر کمتری بر قند خون نسبت به قند دارد، که می تواند برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند مفید باشد.
در جدول توزیع مقدار قند و کالری مواد غذایی، این ماده غذایی با ۶۰٪  مقدار شیرینی قند و مقدار کالری کمتر از ۳۰ کالری در مقایسه با شکر است.
پس از مصرف سوربیتول یک احساس خنک کننده در دهان پدید می آید. همچنین کمک به مرطوب شدن مواد غذایی می کند، که این خاصیت باعث می شود که یک عنصر مفید در تولید شیرینی، کیک پخته شده و شکلات باشد.
سوربیتول پولیول یک نوع کربوهیدرات است که به طور کلی از شکر تولید می شود. از آنجا که اثر متفورمین نوشابه های غیر الکلی در اتحادیه اروپا ممنوع است، مصرف پلیول ها ممنوع می باشد.
این ماده به طور طبیعی در غذاهای خاص مانند سیب و گلابی، هلو و زردآلو، و میوه خشک مانند آلو و کشمش وجود دارد.
هنگام مصرف این ماده به آرامی و تنها تا حدی خیلی کم در روده جذب می شود و به فروکتوز در کبد تبدیل می شود. تجمع بیش از حد سوربیتول در روده می تواند باعث اسهال شود.
اگر سوربیتول به مقدار زیاد مصرف شود، می تواند عوارض جانبی مانند نفخ و گاز معده ایجاد کند به گونه ای که جذب دی اکسید کربن شکسته شده و سپس از بین می رود.
کمیته علمی اتحادیه اروپا در مواد غذایی در گزارشی در سال ۱۹۸۵ بیان کرد که خوردن ۵۰ گرم در روز از این ماده غذایی باعث اسهال می شود.مصرف بیش از حد غذاهای حاوی بیش از ۱۰٪ این ماده ممکن است اثر منفی داشته باشد.

در گزارش سال  ۲۰۱۱  اداره ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) در مورد سوربیتول، آمده است که این ماده باعث بهبود سلامت دندان ها با کمک به خنثی کردن اسیدیته پلاک در دندان ها و تعمیر مینای دندان می شود.
EFSA  نیز این ادعا را پذیرفت که پلیول ها به دلیل میزان جذب آهسته آنها، تاثی کمتری بر میزان قند خون نسبت به قند و شکر می گذارد. این امر می تواند برای افراد مبتلا به اختلال تحمل گلوکز مفید باشد که عامل خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی-عروقی است.
EFSA  محدودیتی برای مصرف روزانه سوربیتول نگذاشته است. به این معنی که از میزان مصرف طبیعی برای سلامتی مضر نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *