کاربردهای اسید سیتریک خشک

کاربرد اسید سیتریک خشک (پودر) در صنایع مختلف چشمگیر است. اسید سیتریک یک ترکیب اسیدی است که به طور طبیعی در مرکبات یافت می شود، اما می تواند از تخمیر مبتنی بر قالب (به عنوان مثال، پنی سیلیوم یا آسپرژیلوس نیجر) قندها نیز حاصل شود. یک ماده افزودنی غذایی، دارویی و صنعتی است.

کاربرد اسید سیتریک خشک در صنایع

صنایع غذایی

پودر اسید سیتریک (خشک) معمولاً به عنوان نوعی ماده طعم دهنده به نوشابه های گازدار و غیر گازدار اضافه می شود و طعم ترش را به نوشیدنی اضافه می کند و به دلیل خاصیت ضد میکروبی آن به عنوان ماده نگهدارنده است. برای اضافه کردن طعم ترش به آب نبات اضافه می شود، همچنین برای تثبیت قندها و تقویت بافت نیز مفید است. پودر اسید سیتریک در شکلات ژله ای نیز استفاده می شود. در تولید مربا و ژله برای کنترل سطح pH استفاده می شود و به قوام و ماندگاری آن کمک می کند. همچنین می توان در پنیر فرآوری شده برای تثبیت و امولسیون روغن و آب پنیر از آن استفاده کرد و از جدا شدن آنها جلوگیری می کند. اسید سیتریک خشک در مواد غذایی فرآوری شده موجود است و به طور عمده برای فرآوری کنسرو مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا به حفظ تعادل Ph سالم در مواد غذایی کمک می کند و از این طریق از بوتولیسم جلوگیری می کند.

 کاربرد اسید سیتریک خشک

کاربرد اسید سیتریک خشک در داروها

پودر اسید سیتریک می تواند باعث عطر و طعم در ترکیبات دارویی شود. همچنین به عنوان امولسیفایر اضافه می شود. رایج ترین استفاده از پودر اسید سیتریک در ترکیبات بی کربنات است.

از آنجا که اسید سیتریک باکتری، قالب و کپک را از بین می برد، برای ضد عفونی و تمیز کردن عمومی فوق العاده است. اسید سیتریک خشک کمک می کند تا سورفاکتانت ها، پاک کننده ها، به طور موثرتری کار کنند. این ماده به راحتی با پاک کننده قابل شستشو است، زیرا هم محلول در آب است و هم قابل تجزیه زیست تخریب پذیر است. می توان از آن به عنوان یک تمیز کننده توالت و ماده پاک کننده ظرفشویی به طور طبیعی استفاده کرد. به جای استفاده از سایر پاک کننده های مصنوعی که برای کودکان، زنان باردار و افراد حساس خطرناک هستند، عملکرد اسید سیتریک به عنوان یک پاک کننده خانه طبیعی است. 


  کاربرد اسید سیتریک خشک در محصولات زیبایی

 پودر اسید سیتریک به بسیاری از محصولات شوینده، از جمله صابون های شستشو و شامپو و همچنین محصولات صنعتی اضافه می شود تا pH قلیایی را حفظ کند. به عنوان نرم کننده آب، بمب های حمام خانگی و به عنوان مواد تمیز کننده استفاده می شود. اسید سیتریک را می توان با بی کربنات سدیم استفاده کرد تا یک ترکیب جوشاننده را ایجاد کند و این پایه و اساس هر بمب حمام باشد.

یکی از قابض ترین اسیدها است، می تواند به صورت پودر و خشک خریداری شود و به محصولات درمانی زیبایی اضافه کنید. هنگامی که روی پوست قرار می گیرد، می تواند سلول های مرده پوست را کاهش داده و گردش خون را سرعت بخشد. در حالت دوم رشد جدید پوست را تقویت می کند که می تواند به کاهش لکه های سنی، زخم های آکنه، چین و چروک های کوچک و مناطقی از پوست که بافت ناهموار دارند، کمک کند. محصولات زیبایی خانگی که دارای اسید سیتریک هستند مقرون به صرفه تر از درمان های حرفه ای هستند.

اضافه کردن اسید سیتریک به روتین پا به جلوگیری از بو در پا و همچنین عفونت های پا کمک می کند. این یکی از بهترین راه ها برای حفظ پاکیزگی پا است.
از اسید سیتریک در شستشوی دهان استفاده می شود.

 نتیجه گیری

  • اسید سیتریک یکی از اسید های پرکاربرد است. در دو نوع خشک( پودر) و آبدار( هیدرات) موجود است.
  • اسید سیتریک خشک در صنایع مختلف از جمله: صنایع غذایی، داروها، مصارف خانگی و صنعتی و در محصولات زیبایی استفاده می شود.
  • به عنوان طعم دهنده در نوشیدنی ها، آب نبات ها، در ژله و مربا برای کنترل سطح phاستفاده می شود.
  • به عنوان امولسیفایر در داروها اضافه می شود. 
  • اسیدسیتریک برای تمیز کردن توالت، و به عنوان ماده پاک کننده ظرفشویی طبیعی استفاده می شود.
  • در صابون، شامپو، بمب های حمام، نرم کننده آب، ماسک ها و محصولات زیبایی کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *