کاربردهای کربوکسی متیل سلولز

کاربردهای کربوکسی متیل سلولز


کربوکسی متیل سلولز  (CMC) به طور مستقیم از گونه های مواد گیاهی فیبری به دست می آید. سدیم یک اتر مهم سلولز است، با اصلاح شیمیایی فیبر طبیعی بدست می آید و یک ترکیب پلی آنیون محلول در آب است و به راحتی در آب سرد و گرم قابل حل است، سدیم کربوکسی متیل سلولز دارای بسیاری از خصوصیات شیمیایی غیرمعمول و با ارزش از قبیل نابرابری جامد، مقاومت در برابر پوسیدگی، بیولوژیک، بی ضرر بودن و غیره است و به طور گسترده به عنوان یک مشتق طبیعی ماکرومولکولی مورد استفاده قرار می گیرد.

کربوکسی متیل سلولز (CMC) یک هیدروکلوئید با فعالیت سطحی است که می تواند به عنوان امولسیفایر در امولسیون های روغن در آب عمل کند. با این حال کربوکسی متیل سلولز به عنوان ساختار دهنده، ضخیم کننده یا ژل کننده در فاز آبی عمل می کند.

کاربرد کربوکسی متیل سلولز به درجه صنعتی و غذایی تقسیم می شود.

سدیم با درجه صنعتی را می توان بیشتر به درجه فنی و نیمه تمیز شده کربوکسی متیل سلولز تقسیم کرد و از نظر فنی سدیم کربوکسی متیل سلولز خام عموماً دارای خلوص کمتر از ۸۰٪ است.  کربوکسی متیل سلولز سدیم نیمه تمیز از ۸۰ تا ۹۵ درصد خلوص دارد. کربوکسی متیل سلولز سدیم خالص، بیش از ۹۹٫۵٪ خلوص دارد. فقط کربوکسی متیل سلولز سدیم خالص برای خوردن بی خطر است.

کربوکسی متیل سلولز (CMC) یک مشتق سلولز آنیونی و محلول در آب است. حلالیت CMC بستگی به DP و همچنین میزان جایگزینی و یکنواختی توزیع جایگزینی دارد. حلالیت آب CMC با کاهش DP و افزایش جایگزینی کربوکسی متیل و یکنواختی جایگزینی افزایش می یابد. ویسکوزیته محلول با افزایش DP و افزایش غلظت افزایش می یابد. کربوکسی متیل سلولز در آب با هر درجه حرارت محلول است. به دلیل ماهیت رطوبت سنجی بالایی که دارد، CMC به سرعت هیدراته می شود.

کاربردهای کربوکسی متیل سلولز

کربوکسی متیل سلولز به عنوان یک افزودنی بسیار موثر برای بهبود محصول و خواص فرآوری در زمینه های مختلف کاربرد – از مواد غذایی، لوازم آرایشی و دارویی گرفته تا محصولات صنایع کاغذ و نساجی استفاده می شود.

کاربردهای کربوکسی متیل سلولز در صنعت

 • صنایع شوینده

بزرگترین مصرف کننده CMC هستند. در ترکیبات بیشتر صابون ها و مواد شوینده مورد استفاده قرار می گیرد.

 • صنعت کاغذ

 پوشش CMC باعث کاهش مصرف موم در کاغذهای موم شده و مقوا می شود و از نفوذ کمتر موم به کاغذ جلوگیری می کند. در نتیجه ، درخشش سطحی که می دهد، میزان مصرف جوهر چاپ کاهش می یابد. علاوه بر این، به دلیل اینکه سطح را صاف می کند، باعث می شود که کاغذ نسبت به گریس مقاوم تر شود و ارتباط بین الیاف را بهبود بخشد و از این طریق رنگ کاغذ را بهبود می بخشد. همچنین از آن به عنوان یک ماده پراکندگی در اکستروژن الیاف از پالپ و جلوگیری از لخته شدن آنها استفاده می شود.

 • کاربردهای کربوکسی متیل سلولز در کشاورزی

 در سموم دفع آفات و اسپری های مبتنی بر آب، به عنوان یک ماده معلق عمل می کند. همچنین به عنوان چسب عمل می کند تا بعد از کاربرد حشره کش را به برگ های گیاهان بچسباند. بعضی اوقات، از CMC به عنوان یک کمک در زوال برخی کودها که بسیار آلاینده هستند استفاده می شود.

 • چسب ها

CMC به ترکیبات مختلف چسب اضافه می شود که تقریباً برای هر ماده استفاده می شود. این ماده در صنعت چرم بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. چسب هایی که در چوب استفاده می شوند با ترکیب کربوکسی متیل سلولز با نشاسته و فنل فرمالدئید به طور موثری ساخته شده اند.

 • لوازم آرایشی و بهداشتی

کربوکسی متیل سلولز در مواد دندانپزشکی و در خمیر دندان و ژل ها استفاده می شود. این اتر محلول در آب به عنوان یک غلظت دهنده، تثبیت کننده ، ماده تعلیق کننده در کرم ها، لوسیون ها یا شامپوها استفاده می شود و در محصولات مراقبت از مو بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در ساخت پوشک نیز استفاده می شود.

 • کاربرد های کربوکسی متیل سلولز در رنگ

CMC در رنگ ها و لاک های روغنی استفاده می شود. به عنوان یک غلظت دهنده عمل می کند و رنگدانه را در مایعات معلق می کند.

 • صنعت نفت

CMC خام یا خالص در لجن حفاری به عنوان غلظت دهنده کلوئید استفاده می شود و هنگام جدا کردن مته از سوراخ برای جلوگیری از رسوبات استفاده می شود.

کاربردهای کربوکسی متیل سلولز
 • پلاستیک

اصلی ترین کاربرد CMC در صنعت پلاستیک کمک به افزایش چسبندگی پلاستیک مانند لاتکس است.

 • سرامیک

اکثر اترهای محلول در آب برای پیوستن به قطعات چینی استفاده می شوند. آنها خواص پخت خوبی دارند و محلول های CMC خاکستر بسیار کمی ایجاد می کنند.

 • صنعت نساجی

CMC خام به عنوان ماده اندازه گیری پارچه استفاده می شود. همچنین در ترکیبات با نشاسته در کارهای لباسشویی استفاده می شود. برای به پایان رساندن بهتر پارچه ها در فرآیند تولید، پارچه با CMC آغشته شده و سپس اسید و گرما به آنها داده می شود. همچنین در چاپ پارچه و به عنوان ماده غلظت دهنده در رنگ ها و لاک های نساجی بسیار مؤثر است.

 • کاربرد های کربوکسی متیل سلولز در داروسازی

از CMC برای پوشش قرص هایی با درجه خلوص بالا و گرانروی کم استفاده می شود. همچنین از آن برای ژل های فرم، برای انتقال دارو، جدا کردن قرص ها و همچنین به عنوان تثبیت کننده، امولسیون، اسپری ها و قرص های چسب زیستی که به طور داخلی به مخاط یک قسمت بدن وصل می شوند، استفاده می شود. در زمینه ارتوپدی، از محلول های CMC در روغن کاری مفاصل استخوان ها، بیشتر در مچ دست، زانو و باسن استفاده می شود.این مایع برای جلوگیری از فرسایش، تورم و از بین رفتن احتمالی غضروف های متصل به استخوان ها در این مفاصل تزریق می شود.

 • ساخت و ساز

در بیشتر ترکیبات سیمان و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا به عنوان یک تثبیت کننده و آبگریز عمل می کند. باعث افزایش پراکندگی ماسه در سیمان می شود و عمل چسبندگی آن را شدت می بخشد. همچنین از این ماده به عنوان چسب در اثاثه یا لوازم داخلی استفاده می شود.

کاربردهای کربوکسی متیل سلولزدر غذاها 

 • بستنی

کربوکسی متیل سلولز مقاومت ذوب بستنی را افزایش می دهد. می تواند باعث افزایش قوام مواد مخلوط و مایع در فرض همگن سازی شود.

 • کاربردهای کربوکسی متیل سلولز در لبنیات


کربوکسی متیل سلولی خوراکی سدیم می تواند نقش تثبیت کننده، امولسیون کننده را در نوشیدنی های حاوی چربی و پروتئین ایفا کند. همزمان تنش سطحی بین چربی و آب را در لبنیات کاهش می دهد و چربی را به اندازه کافی امولسیون می کند.

 • نوشیدنی ها

CMC  با یکدست بودن خوب، ثبات نوشیدنی های اسیدی را تضمین می کند و مدت زمان نگهداری آن می تواند طولانی تر می کند. دارای خاصیت غلظت دهنده، تثبیت کننده، همگن، امولسیون کننده و ژل کننده در نوشیدنی ها است. این ماده بافت نوشیدنی ها را تثبیت می کند، از رسوب گذاری و لایه بندی در نوشیدنی ها جلوگیری می کند.

 • سس ها

به عنوان یک غلظت دهنده و یک کلوئید در سس سالاد و فیله ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 • کاربرد کربوکسی متیل سلولز در غذاهای منجمد


CMC درجه مواد غذایی می تواند، اندازه کریستال موجود در مواد غذایی منجمد را کنترل کند.

کاربردهای کربوکسی متیل سلولز
 • غذاهای سرخ شده

کربوکسی متیل سلولز تا ۳۵ درصد می تواند جذب روغن را کاهش داده و بافت فرآورده های سرخ شده را بهبود بخشد. 

 • نان و کیک فاقد گلوتن

 ساختار داخلی مانند پروتئین های گلوتن را بهبود می بخشد و به احتباس رطوبت و شستن دهان کمک می کند.

 • میوه ها و سبزیجات

CMCبرای حفظ میوه ها، سبزیجات و تخم مرغ استفاده شود. محلول کربوکسی متیل سلولی ۲٪ -۳٪ سدیم حاوی کربوکسی بنزوات می تواند در پوشش و خشک کردن میوه ها، سبزیجات و تخم مرغ ها به منظور حفظ طعم و مقاومت در برابر کپک، با اثرات نگهدارنده مورد استفاده قرار گیرد.

نتیجه گیری

در این مقاله با کاربردهای کربوکسی متیل سلولز سدیم (CMC) آشنا می شویم. این ماده یک فیبر گیاهی است. یک ماده بی نظیر با خواص عالی است. این ماده کاربردهای گسترده ای در دو بخش صنعت و غذا دارد. از نوع خالص آن برای فراورده های غذایی استفاده می شود.

کاربرد کربوکسی متیل در صنایع در بخش های: نساجی، سرامیک، نفت، پلاستیک، رنگ، آرایشی و بهداشتی، چسب، کشاورزی، صنایع شوینده، کاغذ و داروسازی است.

در بخش غذایی در نوشیدنی ها، لبنیات، بستنی، سس ها، غذاهای منجمد، غذاهای سرخ شده، میوه ها و سبزیجات، نان و کیک و… کاربرد دارد.

2 دیدگاه

 1. alireza60bahador@gmail.com گفت:

  سلام . بسیار عالی خدا حفظتون کنه . حالا سوال این سی ام سی از چه گیاهانی استخراج میشه ؟ در داخل کسور تولید میشه ؟

  • وبمستر گفت:

   سلام و تشکر از شما
   میتونید مقالات ما رو راجب به cmc مطالعه بفرمائید .
   خیر در کشور تولید نمیشه . در صورتی که سوالاتی در خصوص خرید cmc داشتید با ما تماس بگیرید .

   ۴۴۳۵۷۸۹۰ ۰۲۱
   ۴۴۳۵۷۹۸۶ ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *