استفاده از اسید سیتریک در فلزات

آلومینیوم کاربرد گسترده ای دارد و محدودیت اصلی استفاده از آن در محیط قلیایی است. خوردگی آلومینیومی در محیط قلیایی آب بستگی به غلظت یون OH¯ و Al (OH) 4¯ در لایه بیرونی دارد. فرآیند خوردگی در حضور یک لایه اکسید می تواند به انحلال مستقیم و غیر مستقیم فلز تبدیل شود. مهار کننده های خوردگی روش های مؤثری برای جلوگیری از خوردگی سریع آلومینیوم در محیط های قلیایی می باشند. مؤثرترین مکانیزم مهار خوردگی توسط عوامل مهار کننده های که باعث ثبات و کمک به تشکیل یک لایه اکسید محافظ است، اسید سیتریک در فلزات یکی از مؤثرترین مواد مهارکننده خوردگی در محیط قلیایی است. علاوه بر این، کاملا غیر سمی است و می تواند از منابع طبیعی  مثل مرکبات، آناناس، کیوی، تمشک، قره قاط، توت فرنگی، توت سیاه و قرمز به دست آید.

بازده اسید سیتریک در محلول هیدروکسید سدیم ۵ مول بر دسیلیس در آلومینیوم خالص ۴/۹۹ درصد است. بکاربردن اسید سیتریک، حتی در غلظت های پایین، فعالیت مهار کنندگی خوبی را نشان می دهد و با افزایش غلظت مهارکننده افزایش می یابد. مکانیسم مهار اسید سیتریک شامل عمل جبران کننده است. در نتیجه واکنش شیمیایی بین اسید سیتریک و یون های Al3 +، ترکیب  تتراهیدر می دهد.

افزودن اسید قوی به آهن تولید اکسید آهن می دهد. افزودن اسید قوی به نیکل، اکسید نیکل را ایجاد می کند. فلزات گرانبها مانند طلا و نقره، به واکنشهای اکسیداسیون مقاومت می کنند و نیاز به اسید قوی دارند تا آنها را به اکسید تبدیل کند.

اسید سیتریک در فلزات

استفاده از اسید سیتریک در تمیز کردن فلزات

حذف زنگ یکی از موارد استفاده از اسید سیتریک در فلزات است. از آنجا که اسید سیتریک یک اسید ارگانیک ضعیف است، به سرعت به آهن آسیب نمی رساند. غوطه ور کردن یک قطعه آهن زنگ زده به محلول اسید سیتریک باعث می شود که اسید سیتریک اکسید آهن را جذب کند و یک قطعه تمیز از آهن و یک کلات جامد را می دهد که می تواند به راحتی برداشته شود.

از کاربرد های اسید سیتریک میتواند تمیز کردن زهکش ها، سینک ها و توالت ها نیز  باشد. آب سخت حاوی فلزاتی مانند کلسیم و منیزیم است. این فلزات ممکن است توسط شیر آب فیلتر نشده باشند. آلودگی فلز باعث ایجاد پوسته اکسید، لکه ها و تغییر رنگ می شود. اسید سیتریک همچنین مس را پاک می کند. خوردگی، آلیاژهای مس از جمله برنز و برنج را تیره می کند و باعث تغییر رنگ آنها به سبز و آبی می شود. مانند مجسمه ی آزادی که با پاشیدن قطرات آب دریا به آن سبز رنگ می شود. آب لیمو حاوی اسید سیتریک است و می تواند برای تمیز کردن فلزات، پوسته لوله ها و لکه های زنگ زده فلز استفاده شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *