استفاده از اسید سیتریک در سس ها

استفاده از اسید سیتریک در سس ها

استفاده از اسید سیتریک در سس ها:

اسید سیتریک یک اسید آلی که یک جزء از تمام موجودات زنده هوازی است. به وفور، در مرکبات یافت می شود و یک اسید ضعیف است که به عنوان یک افزودنی در غذاهای فرآوری شده بیش از ۱۰۰ سال به عنوان یک نگهدارنده، یک طعم دهنده و یک ماده امولسیون مورد استفاده قرار می گیرد.کاربرد اسید سیتریک در غذاها و کنسروها برای ماندگاری طولانی مدت آنهاست.

در سس های گوجه فرنگی اغلب اسید سیتریک به آنها اضافه می شود. زیرا اسیدیته در گوجه فرنگی به تنهایی برای ذخیره سازی طولانی مدت در فرآیند تهیه کافی نیست.استفاده از اسید سیتریک در سس ها باید به اندازه ی لازم باشد  که در برخی از مارک های با کیفیت پایین می توانند اسید سیتریک بیشتری نسبت به موارد لازم برای اضافه کردن برخی عطر و طعم اضافه کنند، همچنین برای کمبود گوجه فرنگی، آب، شکر و نمک را اضافه می کنند .کنسروهای گوجه فرنگی خوب آب وشکر اضافه ندارند و نمک کمتری اضافه می کنند. برای اطمینان از اسیدیته مطمئن  گوجه فرنگی  خرد شده را هنگام پردازش در آب جوش به آن اسید سیتریک اضافه می کنند که باید ۶/۴PH= باشد.

استفاده از اسید سیتریک  در سس مایونر:

سس مایونز ترکیبی از تخم مرغ، سرکه، روغن و ادویه جات، ترشی جات است که احتمالا یکی از قدیمی ترین و گسترده ترین سس ها در جهان امروز است. سس مایونز سنتی امولسیون روغن در آب با وجود داشتن ۷۰-۸۰٪ چربی است. کاربرد اسید سیتریک در محصولات مایونز می تواند مطلوب باشد.طعم مشخصی از سس مایونز به طور عمده از افزودن خردل، که حاوی ایزوتیوسیانات است، مشتق می شود. این ایزوتیوسیانات ها در محلول آبی با افزودن اسید سیتریک پایدار می شوند. مقدار مناسب اسید در سس باعث از بین بردن باکتری های مضر می شود. اسید سیتریک یا سدیم ممکن است در مقادیر زیاد استفاده شوند حدود۵/۲%.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *