اسید سیتریک خشک

اسید سیتریک خشک متبلور از آب گرم است

اسید سیتریک خشک در قرن هشتم کشف شد و اگرچه مردم از ماهیت اسیدی لیموها آگاهی داشتند، اما تا سالهای بعد اطلاعات کمی در مورد این کشف و استفاده وجود داشت. در سال ۱۷۸۴ یک شیمیدان سوئدی به نام کارل شل توانست آب لیمو را متبلور کند. در جنگ جهانی اول اسید سیتریک برای صنایع مهم شد. سیترات یا اسید سیتریک اغلب برای تنظیم pH، افزودن طعم ترش به غذاها و نوشیدنی ها و تشکیل مشتقات نمکی مواد معدنی و فلزات و در صنایع دارویی استفاده می شود و ضد انعقاد خون است. اسید سیتریک باعث افزایش انرژی می شود و یک اسید آلی مهم است.

اسید سیتریک به صورت تجاری با فرآیند تخمیر گلوکز حاصل می شود و به صورت مصنوعی از استون یا گلیسرول بدست می آید. این ماده می تواند به عنوان یک تقویت کننده طعم ترش، در غذاها و نوشابه ها استفاده شود. اسید سیتریک به عنوان ماده طعم دهنده و تثبیت کننده و اسید کننده (برای کنترل اسیدیته) در صنایع غذایی، در ترکیبات تمیز کننده فلز به عنوان چربی های فلزات استفاده می شود.

همچنین ، به کریستالهای بی رنگ نیز معروف است که اغلب حاوی مولکول آب کریستالی، بی بو است. طعم اسیدی قوی دارد و به راحتی در آب حل می شود. این ماده به عنوان یک جامد کریستالی (بدون آب) و یا به عنوان یک مونوهیدرات (اسید سیتریک آبدار) تولید می شود و به هر شکل با هزینه کم در دسترس است.

اسید سیتریک را می توان با کمترین هزینه به عنوان یک ماده شیمیایی در هر دو شکل در سطوح مختلف خلوص خریداری کرد. این ماده پایداری مواد فعال را حفظ کرده و به عنوان ماده نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از این ماده به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده برای کنترل pH استفاده می شود و با تقویت کلسیم در خون به عنوان ضد انعقاد کننده عمل می کند.

اسید سیتریک خشک

اسید سیتریک خشک ( بدون اب)

اسید سیتریک خشک یا گرانول را می توان با کنترل دمای مناسب در طی تبلور به دست آورد که در آن مولکولهای آب حذف می شوند. اسید سیتریک بدون آب دارای نام شیمیایی سیتریک اسید بوده و از پودر سفید بی بو و بی رنگ سفید برخوردار است. این ماده برای گیاهان سمی است و نباید از آن در گیاهان استفاده شود.

 در صنعت، صنایع غذایی( در طعم دهنده ها، آب نبات، ژلاتین، ژله، نوشابه، مربا)، صنایع آرایشی و موارد بسیار دیگری استفاده می شود.

منو هیدرات جامد هنگام گرم شدن، آب را در دمای زیر ۱۰۰ درجه سانتیگراد از دست می دهد و یک ماده جامد بدون آب را تشکیل می دهد که در در ۱۷۵ درجه سانتیگراد تجزیه می شود. در آب بسیار محلول است.   چگالی فرم بدون آب ۱٫۶۶۵ گرم در سانتی متر مربع است. در دمای ۱۵۶ درجه سانتیگراد ذوب می شود و نقطه جوش این ترکیب ۳۱۰ درجه سانتی گراد است. فرمول شیمیایی این ترکیب C ۶ H ۸ O ۷ در حالی که جرم مولی ۱۹۲٫۱۲ g / mol شکل است.

1 دیدگاه

  1. LALEH گفت:

    باسلام .ممنون از مطلبتون راجع به اسید سیتریک ابدار
    جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *