دکستروز خشک

Dry dextrose

دکستروز خشک

دکستروز قندی است که کاربرد فراوان و گسترده ای در صنعت غذایی و دارویی دارد. به همین علت لازم است ما اطلاعات خود را درباره این قند افزایش دهیم؛ زیرا که با دو حوزه مهم غذا و دارو در زندگی ما در ارتباط است و این دو حوزه حضور پررنگی در زندگی ما دارند و همین طور در تمامی لحظات زندگی ما تاثیر گذارند. در این مقاله می خواهیم دکستروز خشک، ویژگی های آن، فایده ها و مضرات آن و همین طور کاربرد های دکستروز خشک را مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به اینکه دکستروز یک قند است و انواع قند ها در سلامت بدن ما و تامین انرژی برای سلول های ما نقش اساسی دارند؛ پس بهتر است که دانسته های خود را در این زمینه با ارتباط پایدار با پویا افزایش دهیم.

Dry dextrose

دکستروز

  • ماهیت دکستروز

دکستروز یک نوع شکر ساده از ذرت است. این ماده شبیه فروکتوز است و از لحاظ شیمیایی یکسان با گلوکز است که قند خون است.

قندهای ساده، از جمله دکستروز، فروکتوز و گلوکز، در غذاها مانند قند ، عسل و نان ظاهر می شود.دکستروز اغلب در غذاها به عنوان یک شیرین کننده مصنوعی و مواد تشکیل دهنده مانند شربت ذرت فروکتوز ظاهر می شود. پزشکان ممکن است از این قند ساده برای افزایش قند خون افراد استفاده کنند. آنها همچنین ممکن است دکستروز را با مواد دیگر ترکیب کنند و آن را تزریق می کنند. دکستروز شکلی از گلوکز است. دکستروز۵% در آب به صورت وریدی تزریق می شود تا مایعات از دست رفته بدن را جایگزین و برای بدن کربوهیدرات فراهم کند.

  • اثرات دکستروز

دکستروز مصارف درمانی دارد. این ترکیب در محلول‌هایی که به شکل عضلانی تزریق می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند با داروهای دیگر ترکیب شود، یا برای افزایش قند خون مورد استفاده قرار بگیرد. از آنجایی که دکستروز نوعی قند «ساده» است، بدن می‌توان از آن برای تامین انرژی استفاده کند. قندهای ساده می‌توانند سطح قند خون را به سرعت افزایش دهند و معمولاً ارزش غذایی خاصی ندارند. سایر قندهای ساده عبارت‌اند از گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز. محصولات پرمصرفی که معمولاً از قندهای ساده تهیه می‌شوند عبارت‌اند از شکر تصفیه‌شده، پاستای سفید و عسل. همانند هر نوع قند دیگری، مصرف زیاد دکستروز می‌تواند اثرات منفی‌ای بر روی سلامتی داشته باشد که عبارتند از افزایش خطر ابتلا به دیابت، افزایش وزن، ضعیف شدن سیستم ایمنی و بیماری‌های تخریب عصبی. درک کردن این خطرات و مدیریت کردن مصرف دکستروز بسیار مهم است.

دکستروز خشک یا پودری

دکستروز خشک که ظاهری پودری بلوری شکل دارد، دارای طعم شیرین است و حاوی حدود نیم درصد اب کریستالیزه است.

موارد مصرف دکستروز خشک

دکستروز ۲۰% شیرینی کمتری نسبت به سوکروز دارد و به عنوان شیرین کننده در صنایع غذایی کاربرد دارد.

در تولید  دکستروز، دکسترین، گلوکز مایع و سایر انواع سیروپ، ماده اولیه اصلی نشاسته است و برای بسیاری دیگر از رشته های صنایع، برای نقشی که در بهبود ویژگی های فیزیکی، بالا بردن ثبات سیستم های کلوییدی و اَثر غلظت دهندگی دارد از آن استفاده می شود.در پودرهای نانوایی و مواد بهبود دهنده پخت به عنوان پرکننده و جلوگیری از واکنش های شیمیایی بین بیکربنات و اسید پیش از ساختن خمیر، در سس ها برای حفظ امولسیون روغن و سرکه و جلوگیری از دو فاز شدن سیستم، در بیسکویت و کراکر برای بهبود بافت و تردی فراورده و کنترل PH، در صنایع پخت پیش از قالب گیری و برای جلوگیری از چسبیدن خمیر به قالب، در تولید انواع سوپ به عنون غلظت دهنده و در صنایع کنسروسازی، صنایع گوشت، صنایع غذاهای منجمد، بیسکویت سازی، کیک سازی و نیز کاکائو، بستنی، آدامس، قهوه، شیر کندانسه و خردل از نشاسته استفاده می شود.داروسازی و پزشکی : برای استفاده در سرم های بیماران و تولید انواع داروها.

پودر دکستروز و بدنسازی

دکستروز به‌طور طبیعی کالری بالایی دارد و تجزیۀ آن به منظور تامین انرژی توسط بدن آسان می‌باشد. به همین دلیل، پودر دکستروز در دسترس می‌باشد و گاهی اوقات به‌عنوان مکمل غذایی توسط بدن‌سازانی که به دنبال افزایش وزن و حجم عضلانی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگرچه کالری بالا و سرعت بالای تجزیۀ طبیعی دکستروز می‌تواند برای بدن‌سازان یا کسانی که به دنبال افزایش حجم عضلانی هستند مفید واقع شود، اما ذکر این نکته مهم است که دکستـروز حاوی مواد مغذی ضروری نیست. این مواد مغذی، ازجمله پروتئین و چربی، برای افزایش حجم عضلانی ضروری هستند. قندهای سادۀ موجود در پودر دکستروز تجزیۀ آن در بدن را راحت‌تر می‌کنند، درحالی‌که قندهای پیچیده و کربوهیدرات‌ها ممکن است برای بدن‌سازان مفیدتر باشند؛ چراکه به چربی‌سوزی کمک می‌کنند.

نتیجه

دکستروز یک قند ساده مشتقه از ذرت و سایر گیاهان است. مصارف فراوانی از جمله شیرین‌کننده مواد غذایی و افزایش مدت انقضای برخی محصولات غذایی را دارد. بدنسازان ممکن است از دکستروز به عنوان مکمل استفاده کنند. پزشکان برای درمان بسیاری از بیماری‌ها، از جمله کمبود آب بدن و قند خون پایین، از دکستروز استفاده می ‌کنند. با توجه به اینکه استفاده بیش از حد از این قند ممکن است به سلامتی ما آسیبی جدی وارد کند؛ باید هنگام مصرف این قند حتما با افراد متخصص مشورت کنیم تا موجب پشیمانی نشود.

شما می توانید در ارتباط با مصرف این قند و یا خرید آن با کارشناسان فروش پویا درارتباط باشید تا خریدی مطمئن و نیز سالم از دید تاثیر آن بر روی بدن را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *