درمان حساسیت به سوربیتول

درمان حساسیت به سوربیتول

درمان حساسیت به سوربیتول

 سوربیتول و درمان حساسیت به آن

سوربیتول اغلب به نام “E 420” در لیست مواد تشکیل دهنده است. درمان صد در صدی برای رفع کامل حساسیت به سوربیتول وجود ندارد.

مرحله حذف

بهترین راه درمان این است که از مواد غذایی که حاوی سوربیتول هستند استفاده نشود. پس از تشخیص، بیمار باید حداکثر دو هفته از خوردن غذاهای حاوی سوربیتول استفاده نکند. با این رژیم علائم معمولا بسیار سریع بهبود می یابند.

حساسیت به سوربیتول

مرحله تست

هنگامی که علائم به طور کامل فروکش می شود، بیمار می تواند به تدریج مواد غذایی حاوی سوربیتول را به رژیم غذایی خود اضافه کند. در ابتدا، برای تست آستانه تحمل شخصی، فقط باید مقدار کم مصرف شود و سپس به آرامی افزایش یابد. در بعضی از موارد هشدار داده می شود که سوربیتول به طور کامل حذف شود اما این مطلب پایه علمی ندارد. اما از آن باید به درستی استفاده کنید. به طور مثال اگر فردی با خوردن یک میوه دچار مشکل می شود نمی توان گفت که از میوه های دیگر استفاده نکند. برای بیمارانی که از ناتوانی فروکتوز ارثی رنج می برند، باید از خوردن سوربیتول اجتناب شود.

مواد غذایی حاوی سوربیتول

عبارتند از: گیلاس، آلو، زردآلو، هلو، گلابی، سیب و میوه های خشک (در میوه های خشک مقدار سوربیتول در هر ۱۰۰ گرم میوه بسیار بالاتر از میوه های تازه است). بسیاری از شیرینی ها بدون قند هستند. مانند: شیرینی نعناعی، شیرینی های توت سیاه. بسیاری از انواع نان، به ویژه نان آماده در سوپر مارکت ها حاوی سوربیتول هستند. استفاده از خمیر دندان حاوی سوربیتول معمولا بی ضرر است زیرا مقدار کمی از خمیر دندان حاوی سوربیتول  توسط مخاط دهان جذب می شود و به روده وارد نمی شود. پس برای کسانی که حساسیت به سوربیتول دارند اغلب خطرناک نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *