۱۳ کاربرد سوربیتول

13 برنامه استفاده از سوربیتول

۱۳ برنامه استفاده از سوربیتول

سوربیتول به طور گسترده ای برای ویتامین C، دارو، مواد غذایی، مواد آرایشی، خمیردندان، ماده فعال کننده سطح و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان یک ماده مرطوب کننده ، انعطاف پذیر ، تنظیم کننده رطوبت ، نرم کننده ، عامل کمپلکس، پلاستیک ساز ، روان کننده ، ماده تجزیه کننده است. بطور گسترده ای از محصولات تولیدی، نساجی، تنباکو، پلاستیک ، رزین پلی اتر، شیشه، کارخانه ریخته گری استفاده می شود. سوربیتول با مقدار کالری کم، قند کم، اکسیداسیون دمای پایین، اثر خنک کننده، فشرده سازی، جلوگیری از پوسیدگی و سایر موارد خاص خواص و عملکردها به طور گسترده ای در انواع مواد غذایی، نوشیدنی و فرآورده های گوشتی استفاده می شود. به عنوان ماده مغذی موجود در شیرین کننده مواد غذایی، عامل کلاتینگ، تثبیت کننده و مواد نگهدارنده است.

سوربیتول با مرطوب کنندگی خوب ، می تواند از خشک شدن مواد غذایی جلوگیری کند، باعث حفظ رایحه و تازه و نرم بودن آنها شود و ماندگاری مواد غذایی را زیاد می کند.

بهترین ماده برای تولید شیرینی با قند کم و آب نبات بدون قند است، افرادی که بیماری کبد ، کوله سیستیت( التهاب کیسه صفرا)، دیابت دارند می توانند از آن استفاده کنند. همچنین می تواند انواع مواد ضد پوسیدگی را در مواد غذایی و لثه پردازش کند.

سوربیتول حاوی هیچ آلدهید، به راحتی قابل اکسایش نیست.

در پخت غذا (کیک ، بیسکویت ، نان ، دسر) باعث پخت مخمر و تخمیر نمی شود.

سوربیتول می تواند ز ایجاد آلودگی یون های فلزی که در نوشابه ها استفاده می شود، جلوگیری کند.هم چنین می تواند به طور موثر از تبلور قند، نمک و اسید جلوگیری کند.

۷- محلول سوربیتول در محصولات گوشتی به تدریج افزوده می شود، می توانید در محصولات گوشت برای بهبود طعم، افزودن طعم، افزایش احتباس آب محصول و کاهش هزینه تولید استفاده کنید.

به دلیل دارا بودن سوربیتول در مواد شیمیایی روزانه می تواند به عنوان ماتریس در خمیر دندان، دهانشویه مورد استفاده قرار گیرد و به عنوان مواد تحریک کننده، ساینده، مواد شوینده، ضد عفونی کننده، قابض، استفاده شود. هم چنین می تواند از التهاب بافت دهان بعد از عمل جراحی دندان جلوگیری کند.

سوربیتول در محصولات آرایشی و بهداشتی، پوست و زیبایی ماده اولیه برای تولید است. به دلیل خاصیت رطوبت، تبلور سطح، امولسیون و پراکندگی می توان برای جلوگیری از خشکی پوست، غیر تحریک کننده ، امولسیون کننده مواد جامد و معلق استفاده کرد. استفاده از کرم سوربیتول و کرم لوسیون محصولات مراقبت از پوست می تواند به طور موثری رطوبت را حفظ کند و چربی و چسبندگی در موقع مصرف احساس نشود. لوسیون و کرم های موجود بیش از ۱۰٪ سوربیتول هستند. باعث پراکندگی، خاصیت کف بهتر و بهبود شکل خواهند شد. سوربیتول در حال تولید سلولز (آنزیم) و ماده اولیه امولسیفایر است. می تواند گلیسرول را به عنوان ماده کنترل کننده و کنترل رطوبت در چرم جایگزین کند. در تولید جوهر، می تواند باعث حفظ غلظت و کاهش هزینه ها شود. استفاده از سوربیتول در کاغذ می تواند باعث کاهش مقاومت و چسبندگی کاغذ روغنی در پوشش رنگدانه شود. با افزودن مقدار مشخصی سوربیتول در چسب می توان باعث افزایش قدرت چسبندگی و انعطاف پذیری و پایداری شد.

سوربیتول به عنوان سیستم چسبنده سرعت تراکم قابل تنظیم هسته ریخته گری و به عنوان عامل جذب عمل می کند. صیقل دادن به شیشه می تواند سختی آن را کنترل کند.

سوربیتول و اپوکسی پروپان به عنوان مواد اولیه می توانند در تولید فوم سفت و سخت پلی اورتان و با درجه خاصی از خاصیت ضد شعله مورد استفاده قرار گیرند.

در این مقاله سعی شد تا بطور خلاصه به بررسی مهم ترین کاربردهای سوربیتول پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *