۱۳ کاربرد سوربیتول

۱۳ برنامه استفاده از سوربیتول

۱۳ موارد استفاده از سوربیتول

سوربیتول به طور گسترده ای برای ویتامین C، دارو، مواد غذایی، مواد آرایشی، خمیردندان، ماده فعال کننده سطح و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان یک ماده مرطوب کننده ، انعطاف پذیر ، تنظیم کننده رطوبت ، نرم کننده ، عامل کمپلکس، پلاستیک ساز ، روان کننده ، ماده تجزیه کننده است. بطور گسترده ای از محصولات تولیدی، نساجی، تنباکو، پلاستیک ، رزین پلی اتر، شیشه، کارخانه ریخته گری استفاده می شود.

نکاتی راجب فواید سوربیتول

سوربیتول که D-sorbitol،۵۰-۷۰-۴ ،E420 و D- گلوکیتول نیز نامیده می شود، نوعی کربوهیدرات است. در دسته ای از الکلهای قندی به نام پلی ال قرار می گیرد. این ترکیب محلول در آب به طور طبیعی در برخی میوه ها از جمله سیب، زردآلو، خرما، توت، هلو، آلو و انجیر یافت می شود.

این محصول همچنین از شربت ذرت برای استفاده در غذاهای بسته بندی شده، نوشیدنی ها و داروها تولید می شود. از نظر تجاری، سوربیتول برای حفظ رطوبت، افزودن شیرینی و ایجاد بافت به محصولات و همچنین به طور بالقوه برای سلامت دستگاه گوارش و دهان و دندان استفاده می شود.

کاربردهای سوربیتول

سوربیتول در مواد غذایی

سوربیتول با مقدار کالری کم، قند کم، اکسیداسیون دمای پایین، اثر خنک کننده، فشرده سازی، جلوگیری از پوسیدگی و سایر موارد خاص خواص و عملکردها به طور گسترده ای در انواع مواد غذایی، نوشیدنی و فرآورده های گوشتی استفاده می شود. به عنوان ماده مغذی موجود در شیرین کننده مواد غذایی، عامل کلاتینگ، تثبیت کننده و مواد نگهدارنده است. سوربیتول با مرطوب کنندگی خوب، می تواند از خشک شدن مواد غذایی جلوگیری کند، باعث حفظ رایحه و تازه و نرم بودن آنها شود و ماندگاری مواد غذایی را زیاد می کند.

سوربیتول در شیرینی پزی

بهترین ماده برای تولید شیرینی با قند کم و آب نبات بدون قند است، افرادی که بیماری کبد، کوله سیستیت( التهاب کیسه صفرا)، دیابت دارند می توانند از آن استفاده کنند. همچنین می تواند انواع مواد ضد پوسیدگی را در مواد غذایی و لثه پردازش کند. در پخت غذا (کیک، بیسکویت، نان، دسر) باعث پخت مخمر و تخمیر نمی شود.

سوربیتول یک الکل قندی است که از گلوکز و نشاسته ذرت تولید می شود. اغلب به عنوان جایگزین شکر در آب نبات ها، محصولات پخته شده، شربت ها و نوشیدنی ها استفاده می شود. سوربیتول تقریباً ۶۰ درصد به شیرینی ساکارز است و تقریباً ۲٫۶ کالری در هر گرم دارد. همچنین به طور طبیعی در برخی از میوه های هسته دار و انواع توت ها وجود دارد.

سوربیتول در گوشت

محلول سوربیتول در محصولات گوشتی به تدریج افزوده می شود، می توانید در محصولات گوشت برای بهبود طعم، افزودن طعم، افزایش احتباس آب محصول و کاهش هزینه تولید استفاده کنید.

سوربیتول در خمیردندان

به دلیل دارا بودن سوربیتول در مواد شیمیایی روزانه می تواند به عنوان ماتریس در خمیر دندان، دهانشویه مورد استفاده قرار گیرد و به عنوان مواد تحریک کننده، ساینده، مواد شوینده، ضد عفونی کننده، قابض، استفاده شود.

۱۳ موارد استفاده از سوربیتول

هم چنین می تواند از التهاب بافت دهان بعد از عمل جراحی دندان جلوگیری کند. در واقع به لطف عملکرد مرطوب کننده از خشک شدن خمیر دندان جلوگیری می کند و ویسکوزیته لازم را می دهد. علاوه بر این، سوربیتول هنگامی که به عنوان آب در دهان قرار می گیرد، یک اثر خنک کننده بسیار برجسته دارد. این ترکیب همراه با خواص غیر پریوژنیک آن کاملاً برای دستورهای دهانشویه مناسب است.

سوربیتول در محصولات آرایشی و بهداشتی

سوربیتول در محصولات آرایشی و بهداشتی، پوست و زیبایی ماده اولیه برای تولید است. به دلیل خاصیت رطوبت، تبلور سطح، امولسیون و پراکندگی می توان برای جلوگیری از خشکی پوست، غیر تحریک کننده ، امولسیون کننده مواد جامد و معلق استفاده کرد. استفاده از کرم سوربیتول و کرم لوسیون محصولات مراقبت از پوست می تواند به طور موثری رطوبت را حفظ کند و چربی و چسبندگی در موقع مصرف احساس نشود. لوسیون و کرم های موجود بیش از ۱۰٪ سوربیتول هستند.

سوربیتول در طیف وسیعی از محصولات از جمله لوسیون های پس از اصلاح، شامپوهای کودک و کمک به نظافت مو در محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت شخصی استفاده می شود.

سوربیتول در محصولات آرایشی و بهداشتی به عنوان ماده خوشبو کننده و جلوگیری از اتلاف رطوبت استفاده می شود. در محصولات آرایشی و بهداشتی، از سوربیتول به عنوان ماده طعم دهنده، ماده مرطوب کننده و تهویه کننده پوست استفاده می شود. سوربیتول به عنوان یک پایه ایده آل برای کاربردهای مراقبت شخصی مانند خمیر دندان و دهانشویه شناخته می شود.

سوربیتول در تولیدات چرم

باعث پراکندگی، خاصیت کف بهتر و بهبود شکل خواهند شد. سوربیتول در حال تولید سلولز (آنزیم) و ماده اولیه امولسیفایر است. می تواند گلیسرول را به عنوان ماده کنترل کننده و کنترل رطوبت در چرم جایگزین کند. در تولید جوهر، می تواند باعث حفظ غلظت و کاهش هزینه ها شود.

از سوربیتول معمولاً به عنوان ماده توزیع کننده، ماده مرطوب کننده / عامل جدا کننده استفاده می شود. این به عنوان یک تثبیت کننده رنگ در چاپ پارچه، به عنوان یک مرطوب کننده در اندازه پارچه، و به عنوان نرم کننده در پایان استفاده می شود.

شیرین کننده مصنوعی بخوریم یا نخوریم؟

سوربیتول یک پلی الکل قابل نمونه برداری و از نظر شیمیایی غیر واکنشی است که به آن اجازه می دهد تا دمای بالا را بدون تغییر در خواص آن تحمل کند. این یک قند کم کالری تصفیه شده (حاوی ۳۰٪ نسبت به ساکارز) است که دارای شیرینی ۶۰٪ نسبت به گلوکز است. به عنوان یک شیرین کننده طبیعی کم قدرت، با قدرت کالری کم، متعلق به خانواده پلی ال ها (به همراه مانیتول، زایلیتول، لاکتیتول، مالتیتول و ایزومالت) است که بیشترین مصرف را دارد. سوربیتول به عنوان یک افزودنی در صنایع غذایی، آرایشی، دارویی، کاغذسازی و چرم استفاده می شود. همچنین یک ماده خام برای مواد شیمیایی مختلف مانند ویتامین C، سورفکتانت ها و رزین ها است.

سوربیتول در کاغذ

استفاده از سوربیتول در کاغذ می تواند باعث کاهش مقاومت و چسبندگی کاغذ روغنی در پوشش رنگدانه شود. با افزودن مقدار مشخصی سوربیتول در چسب می توان باعث افزایش قدرت چسبندگی و انعطاف پذیری و پایداری شد.

کاربرد استفاده از سوربیتول در فوم سرد

سوربیتول و اپوکسی پروپان به عنوان مواد اولیه می توانند در تولید فوم سفت و سخت پلی اورتان و با درجه خاصی از خاصیت ضد شعله مورد استفاده قرار گیرند.

صنایع دیگر از سوربیتول برای ساخت فوم های پلی اورتان با مقاومت و قدرت جذب خاص استفاده می شود، به عنوان مثال در داشبورد وسیله نقلیه استفاده می شود. همچنین از آن به عنوان کلاتور در فلزکاری استفاده می شود و در فرآیندهای آنادایز آلومینیوم استفاده می شود.

کاربرد سوربیتول در صنعت دخانیات

سوربیتول برای کمک به عطر و طعم تنباکو استفاده می شود و به عنوان یک ماده ای که رطوبت را به خود جذب می کند، مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد سوربیتول در دارو ها

در بخش دارویی، از سوربیتول به عنوان ماده اولیه قرص های اسید اسکوربیک و در شربت های سرفه به دلیل خاصیت شیرین سازی آن استفاده می شود. همچنین از آن به عنوان ملین استفاده می شود زیرا به تحریک حرکات روده کمک می کند. برخی دیگر از کاربردهای آن در خمیر دندان، مواد غذایی و شیرینی سازی، و بخش های سورفاکتانت صنعتی است. کاربردهای متنوع سوربیتول یکی از عوامل اصلی را نشان می دهد که به تقاضای کلی آن افزوده است.

در حقیقت، سازمان غذا و دارو (FDA) تشخیص داده است که الکلهای قندی مانند سوربیتول ممکن است برای سلامت دهان مفید باشد. سرانجام، این ماده به خودی خود به عنوان ملین برای مقابله با یبوست استفاده می شود. برای این منظور می توان آن را در بیشتر فروشگاه های مواد غذایی و دارویی و بدون نسخه پزشک خریداری کرد.

مانند سایر داروها، بهتر است با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد استفاده و دوز مناسب سوربیتول صحبت کنید، به خصوص اگر بیماری مزمن دارید.

انواع سوربیتول موجود

سوربیتول در نوشیدنی ها

سوربیتول می تواند به عنوان شیرین کننده، مرطوب کننده در نوشیدنی ها مانند آب میوه و نوشیدنی های گاز دار استفاده شود. سوربیتول می تواند از ایجاد آلودگی یون های فلزی که در نوشابه ها استفاده می شود، جلوگیری کند. همچنین می تواند به طور موثر از تبلور قند، نمک و اسید جلوگیری کند.

  1. سوربیتول در کشاورزی / خوراک دام

سوربیتول را می توان در کشاورزی / خوراک دام / خوراک طیور استفاده کرد.

  1. سوربیتول در صنایع شیمیایی روزانه

از سوربیتول می توان به عنوان مواد افزودنی، مرطوب کننده و ضد یخ در خمیردندان استفاده کرد، مقدار اضافه شده آن تا ۲۵ تا ۳۰ درصد است. این می تواند به حفظ روغن، رنگ و طعم خوب رب کمک کند. در زمینه های آرایشی و بهداشتی، از آن به عنوان یک ماده ضد خشک کننده (گلیسرول جایگزین) استفاده می شود که می تواند باعث افزایش کشش و چربی امولسیفایر شود، بنابراین برای ذخیره سازی طولانی مدت مناسب است.

موارد استفاده سوربیتول

سوربیتول به چند دلیل یک الکل قندی است که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

اول اینکه، الکل های قندی اغلب در غذاها و نوشیدنی ها به جای قند سنتی استفاده می شود تا میزان کالری آنها کاهش یابد. سوربیتول تقریباً دو سوم کالری شکر موجود در محصولات غذایی را شامل می شود و حدود ۶۰٪ شیرینی را تأمین می کند.

دوم، شیرین کننده ها اغلب به غذاهایی که به افراد دیابتی داده می شود، اضافه می شود. چراکه در مقایسه با غذاهایی که با شیرین کننده های سنتی مانند قند تهیه می شود، تأثیر بسیار کمی روی سطح قند خون دارد.

سوم، برخلاف قند های معمولی، الکلهای قندی مانند سوربیتول در تشکیل حفره ها کمک نمی کنند. این یکی از دلایلی است که اغلب از آنها برای شیرین سازی آدامس و داروهای مایع بدون قند استفاده می شود.

کاربردی ترین موارد استفاده از سوربیتول

۱- سوربیتول به طور گسترده ای برای ویتامین C، دارو، مواد غذایی، مواد آرایشی، خمیردندان و غیره استفاده شده است. به طور گسترده ای در ساخت محصولات منسوجات، تنباکو، پوشش ها، پلاستیک ها، رزین پلی اتر، شیشه، صنعت استفاده می شود.

۲ – سوربیتول به دلیل داشتن رطوبت، به عنوان یک مرطوب کننده خوب، می تواند از خشک شدن غذا، پیری زودرس جلوگیری کند، عطر و ماندگاری مواد غذایی را افزایش می دهد.

۳ – سوربیتول بهترین ماده برای تولید آب نبات کم شیرین و آب نبات بدون قند است، می توان از آن برای دیابت، بیماری کبد، بیماران چاق شیرین کننده های غذایی و عامل تغذیه، بدون انسولین برای کنترل فرآیندهای متابولیکی در بدن انسان استفاده کرد. همچنین می تواند انواع مواد ضد پوسیدگی را برای پردازش غذا و آدامس تهیه کند.

۴ – سوربیتول در پخت غذا (کیک، بیسکویت، نان، دسر)، همچنین در ماهی، به عنوان‌شیرین کننده در نوشیدنی ها، مرطوب کننده؛ غلیظ کننده شیر و خامه مورد استفاده قرار می گیرد. سوربیتول باعث حفظ رنگ و عطر و طعم طولانی مربا و میوه های شیرین می‌شود.

سوربیتول یک شیرین کننده مفید است. این ماده به عنوان سفت کننده صابون ها و لوسیون ها شناخته می شود، همچنین یک ماده مرطوب کننده است.

با وجود طعم شیرین، سوربیتول برای استفاده در دندان ایمن است زیرا توسط باکتری های مسئول پوسیدگی دندان متابولیزه نمی شود. این ماده به دندان نمی تواند صدمه ای وارد کند.

کاربرد های سوربیتول

کاربرد استفاده از سوربیتول در فوم سرد

سوربیتول و اپوکسی پروپان به عنوان مواد اولیه می توانند در تولید فوم سفت و سخت پلی اورتان و با درجه خاصی از خاصیت ضد شعله مورد استفاده قرار گیرند.

در این مقاله سعی شد تا بطور خلاصه به بررسی مهم ترین کاربردهای سوربیتول پرداخته شود.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، سوربیتول یک شیرین کننده طبیعی است که به طور مصنوعی از گلوکز استخراج می شود. به دلیل ارزش کم کالری، در محصولات دارویی، غذاهای فاقد شکر و محصولات مراقبت از دهان مانند خوشبو کننده های دهان و خمیر دندان استفاده می شود. این دارو برای بیماران دیابتی تجویز می شود زیرا تمایل کمتری به افزایش سطح قند در خون دارد.

سوربیتول حاوی هیچ آلدهید، به راحتی قابل اکسایش نیست.

در پخت غذا (کیک ، بیسکویت ، نان ، دسر) باعث پخت مخمر و تخمیر نمی شود.

سوربیتول می تواند ز ایجاد آلودگی یون های فلزی که در نوشابه ها استفاده می شود، جلوگیری کند.هم چنین می تواند به طور موثر از تبلور قند، نمک و اسید جلوگیری کند.

۷- محلول سوربیتول در محصولات گوشتی به تدریج افزوده می شود، می توانید در محصولات گوشت برای بهبود طعم، افزودن طعم، افزایش احتباس آب محصول و کاهش هزینه تولید استفاده کنید.

به دلیل دارا بودن سوربیتول در مواد شیمیایی روزانه می تواند به عنوان ماتریس در خمیر دندان، دهانشویه مورد استفاده قرار گیرد و به عنوان مواد تحریک کننده، ساینده، مواد شوینده، ضد عفونی کننده، قابض، استفاده شود. هم چنین می تواند از التهاب بافت دهان بعد از عمل جراحی دندان جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.