داروی کلرید کلسیم

داروی کلرید کلسیم و نحوه استفاده آن

کلرید کلسیم، دی هیدرات USP از نظر شیمیایی CaCl2 • ۲H2O (دی هیدرات) تعیین می شود و به عنوان قطعات سفید، بی بو یا گرانول هایی که به راحتی در آب محلول هستند، دردسترس است.

کلسیم پنجمین عنصر فراوان در بدن است و بخش عمده آن در ساختار استخوانی است. کلسیم نقشهای مهم فیزیولوژیکی دارد، که بسیاری از آنها به خوبی درک نمی شوند. برای یکپارچگی عملکرد سیستم عصبی و عضلانی ضروری است. این برای عملکرد طبیعی قلب ضروری است و یکی از عواملی است که در مکانیسم های مربوط به انعقاد خون کار می کند.

کلرید کلسیم موجود در آب برای تأمین یونهای کلسیم (++ Ca) و کلرید (Cl−) جدا می شود. آنها سازنده های طبیعی مایعات بدن هستند و به مکانیسم های مختلف فیزیولوژیکی برای حفظ تعادل بین میزان مصرف و خروجی وابسته هستند. تقریباً ۸۰٪ کلسیم بدن از طریق مدفوع به عنوان نمکهای نامحلول دفع می شود.

۱۰٪ تزریق دارو کلرید کلسیم، USP برای درمان هیپوکلسمی در مواردی که نیاز به افزایش سریع سطح کلسیم پلاسما دارند، نشان داده شده است.

هشدار: این محصول حاوی آلومینیوم است که ممکن است سمی باشد. در صورت اختلال در عملکرد کلیه، ممکن است آلومینیوم با تجویز طولانی مدت تزریقی به سطح سمی برسد. نوزادان نارس به ویژه به دلیل نارس بودن کلیه آنها در معرض خطر هستند و به مقدار زیادی محلول کلسیم و فسفات که حاوی آلومینیوم است، نیاز دارند.

چگونه باید از این دارو استفاده کنم؟

این دارو برای تزریق ورید است. دارو کلرید کلسیم توسط پزشک در یک بیمارستان یا کلینیک تجویز می شود. در مورد استفاده از این دارو در کودکان با پزشک متخصص اطفال خود صحبت کنید.

داروی کلرید کلسیم

مصرف بیش از حد: اگر فکر می کنید مقدار زیادی از این دارو را مصرف کرده اید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

علائم درمانی دارو

تزریق کلرید کلسیم برای استفاده در احیای قلبی ریوی در مواردی که هایپرکلمی یا هیپوکلسمی یا مسمومیت بلوک کانال کلسیم وجود دارد، استفاده شده است.

این دارو همچنین برای درمان هیپوکلسمی و حالتهای کمبود کلسیم (کاهش غلظت کلسیم پلاسما در زیر حد طبیعی ۲٫۱۵-۲٫۶۰ mmol / L) به عنوان یک نتیجه از اختلال یا کاهش جذب از دستگاه گوارش، افزایش رسوب در استخوان، یا از دست دادن بیش از حد، به عنوان مثال در دوره شیردهی مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر این، ممکن است هیپوکلسمی در طی تزریق خون با استفاده از خون سیترات یا در طی مدت طولانی تغذیه تزریقی ایجاد شود مگر اینکه از مکمل های کلسیم پیشگیری کننده استفاده شود. از دیگر دلایل هیپوکلسمی می توان به کاهش فعالیت هورمون پاراتیروئید، کمبود ویتامین D و افت فشار خون اشاره کرد.

در بزرگسالان با بیماری هیپوکلسمی حاد، یک دوز معمول ۲۵/۲ تا ۴/۵ میلی مول (تقریباً ۳/۷ میلی لیتر از محلول ۱۰٪ وزنی / ولت) کلسیم است که با تزریق وریدی آهسته و در صورت لزوم تکرار می شود.

آیا کلرید کلسیم برای کودکان مناسب است؟

این دارو برای استفاده در کودکان توصیه نمی شود.

روش تجویز داروی کلرید کلسیم

فقط برای تزریق وریدی آهسته. برای استفاده عضلانی، یا زیر جلدی نیست.

موارد منع مصرف داروی کلسیم کلرید

در احیای قلب، استفاده از کلسیم منع مصرف دارد.

کلرید کلسیم در بیماران مبتلا به بیماری های مرتبط با هایپلسمی و پرکلسوریا (به عنوان مثال برخی از اشکال بیماری بدخیم) یا در افرادی که دارای شرایط مرتبط با افزایش سطح ویتامین D هستند (مانند سارکوئیدوز) یا افرادی که سابقه بیماری کلیه دارند، از مصرف کلسیم کلرید باید جلوگیری کنند.

هشدارها و احتیاط های ویژه برای استفاده داروی کلرید کلسیم

کلرید کلسیم باید از طریق وریدی به آرامی تجویز شود.

تزریق خیلی سریع وریدی ممکن است منجر به علائم هیپرکلسمی شود.

استفاده از کلرید کلسیم در بیماران مبتلا به اسیدوز تنفسی یا نارسایی تنفسی به دلیل خاصیت اسیدی شدن نمک، نامطلوب است.

در بیماران با رده سنی های مختلف، سفتریاکسون نباید به طور همزمان با هر محلول IV حاوی کلسیم مخلوط یا تجویز شود، حتی از طریق خطوط مختلف تزریق یا در مکان های مختلف تزریق. با این حال، در بیماران با سن بالاتر از ۲۸ روز، سفتریاکسون و محلول های حاوی کلسیم ممکن است به طور متوالی یکی پس از دیگری تجویز شود اگر از خطوط تزریق در مکان های مختلف استفاده شود.

محتاط باشید هنگام استفاده از داروی کلرید کلسیم

در بیمارانی که نیاز به تزریق مداوم با محلول های TPN حاوی کلسیم دارند، ممکن است متخصصین مراقبت های بهداشتی استفاده از درمان های ضد باکتری جایگزین را که خطر مشابه ندارند، در نظر بگیرند.

اگر استفاده از سفتریاکسون در بیمارانی که به تغذیه مداوم نیاز دارند، ضروری تلقی شود، می توان محلول های TPN و سفتریاکسون را به طور همزمان، البته از طریق خطوط تزریق مختلف در مکان های مختلف، تجویز کرد.

از آنجا که کلرید کلسیم یک نمک اسیدی است، در درمان هیپوکلسمی نارسایی کلیه معمولاً نامطلوب است. تزریق کلرید کلسیم برای رگها تحریک کننده است و نباید به بافت تزریق شود، زیرا ممکن است نکروز شدید و برافروختگی ایجاد شود.

مقادیر بیش از حد نمک کلسیم کلرید ممکن است باعث ایجاد هایپرکلسمی شود. نظارت دقیق بر غلظت های الکترولیت سرم در طول درمان ضروری است.

جلوگیری از رسیدن غلظت زیاد کلسیم به قلب

جلوگیری از رسیدن غلظت زیاد کلسیم به قلب به دلیل خطر سنکوپ قلب بسیار مهم است. در صورت تزریق به حفره بطن در احیای قلب باید مراقبت شود تا از تزریق در بافت میوکارد جلوگیری شود. باید مراقب بود که به دلیل نکروز احتمالی به بافت اطراف عروق نفوذ نکند.

محلول ها باید به اندازه دمای بدن گرم شوند. تزریق باید به آرامی از طریق یک سوزن کوچک در یک رگ بزرگ انجام شود تا تحریک وریدی به حداقل برسد و از واکنشهای نامطلوب جلوگیری شود. کلرید کلسیم به طور کلی بیشترین تحریک را در بین نمک های کلسیم مورد استفاده قرار می دهد.

دارو کلرید کلسیم در دوران بارداری و شیردهی

مطالعاتی در مورد تأثیر کلرید کلسیم بر روی زنان باردار انجام نشده است و مشکلات آن مستند نشده است. کلسیم از جفت عبور می کند. فواید آن باید بیش از هر خطرات باشد. کلسیم در شیر مادر دفع می شود اما هیچ اطلاعاتی در مورد اثرات آن بر نوزاد وجود ندارد.

در انگلیس افزایش مصرف کلسیم در دوران شیردهی توصیه می شود. علاوه بر این، جذب کلسیم در دوران بارداری و شیردهی افزایش می یابد.

اثرات نامطلوب کلرید کلسیم

تزریق سریع وریدی ممکن است باعث شکایت بیمار از احساس سوزن سوزن شدن، طعم کلسیم و احساس فشار یا “موج گرما” شود. تزریق کلرید کلسیم با گشاد شدن عروق محیطی و همچنین احساس سوزش موضعی همراه است.

مقادیر بیش از حد نمک کلسیم ممکن است منجر به هایپرکلسمی شود.

علائم هیپرکلسمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• بی اشتهایی

• حالت تهوع

• استفراغ

• یبوست

• درد شکم

• ضعف عضلانی

• اختلالات ذهنی

• درد استخوان

در این مقاله سعی کردیم شما را با آنچه که باید راجب دارو کلرید کلسیم بدانید، آشنا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.