ارزیابی خواص ویسکومتریک کربوکسی متیل سلولز و ژلان

ارزیابی خواص ویسکومتریک کربوکسی متیل سلولز و ژلان

بررسی فواید ویسکومتریک کربوکسی متیل سلولز( CMC ) و ژلان

در این مقاله قصد داریم به ارزیابی خواص ویسکومتریک کربوکسی متیل سلولز و ژلان بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

خواص ویسکومتریک کربوکسی متیل سلولز

ویسکومتری یک روش ارزان قیمت برای بدست آوردن اطلاعات مهم در مورد حجم هیدرودینامیکی و ترکیب پلیمرها در محلول های رقیق، در یک حلال مشخص و دمای خاص است. پارامترهای ویسکومتر را می توان از طریق ریاضی با برون یابی گرافیکی یا تعیین تک نقطه محاسبه کرد.

ارزیابی خواص ویسکومتریک کربوکسی متیل سلولز و ژلان

این مقاله گزارش یک مطالعه ویسکومتریک دو پلی ساکارید، کربوکسی متیل سلولز (CMC) (درجه جایگزینی = ۲۳/۲) و ژلان (GL) بررسی می‌کند. راه حل برای تجزیه و تحلیل CMC NaCl 0.2mol / L بود، و برای تعیین ژلان، حلال استفاده شده KCl 0.1mol / L بود. برای هر دو پلیمر، دمای آزمایش ۳۰ ± ۰٫۱ ۳۰ بود. میانگین جرم مولی نیز توسط تجزیه و تحلیل ویسکومتر تعیین شد.

مقادیر ویسکوزیته ذاتی برخی از تحقیقات نشان داد که حلالهای سیستن مورد استفاده برای CMC و برای ژلان، حلالهای مورد استفاده به عنوان یک سیستم خوب طبقه بندی می شوند (kh + kk <0.5). همچنین مشاهده شد که روش محاسبه با تعیین تک نقطه برای هر دو پلی الکترولیت تحلیل شده معتبر بود.

خواص ویسکومتریک کربوکسی متیل سلولز و ژلان

مواد و روش ها

سیستم های مخاطی با استفاده از ژلان همراه با سدیم کربوکسی متیل سلولز (NaCMC) یا سدیم آلژینات برای افزایش خواص چسبندگی زیستی تهیه شد. فرمولاسیون های تهیه شده از نظر ژل شدن، و رفتارهای رئولوژیکی، نیروی چسبندگی مخاط، آزاد سازی دارو در شرایط آزمایشگاهی و فعالیت ضد باکتری بررسی شد.

نتایج

تمام فرمولاسیون ها در شرایط غیر فیزیولوژیکی یا فیزیولوژیکی رفتارهای شبه پلاستیکی را نشان دادند. افزایش غلظت ماده چسبنده باعث افزایش چشم چسبندگی مخاطی می شود. در شرایط آزمایشگاهی انتشار گاتیفلوکساسین از سیستم مخاطی چسبنده در مایع اشک شبیه سازی شده (STF ، pH 7.4) به طور قابل توجهی تحت تأثیر خصوصیات و غلظت ژلان، سدیم کربوکسی متیل سلولز و سدیم آلژینات قرار گرفت. کاهش قابل توجهی در تعداد کل باکتریها بین محلول دارو (شاهد) و دسته های چسبنده مخاط بر علیه هر دو ارگانیسم آزمایش شده مشاهده شد.

کربوکسی متیل سلولز و ژلان

کربوکسی متیل سلولز  به عنوان صمغ سلولز شناخته می شود. کربوکسی متیل سلولز به صورت (-CH2-COOH) نشان داده می شود. این ماده اغلب به عنوان نمک سدیم خود معروف به سدیم کربوکسی متیل سلولز استفاده می شود. این مخفف CMC است و به طور گسترده ای در صنایع مختلف مانند مواد غذایی، شوینده، تولید کاغذ، مراقبت شخصی، حفاری روغن،۰ معدن و منسوجات کاربرد دارد.

ژلان چیست؟

ژلان یک افزودنی غذایی است که به طور معمول برای اتصال، تثبیت یا بافتن غذاهای فرآوری شده استفاده می شود. این شبیه سایر عوامل ژل زنی است، از جمله صمغ گوار. این گیاه به طور طبیعی روی نیلوفرهای آبی رشد می کند اما می تواند با تخمیر قند با یک سویه خاص باکتری به طور مصنوعی تولید شود. این یک جایگزین محبوب برای سایر عوامل ژل کننده است زیرا در مقادیر بسیار کمی موثر است و ژل شفافی را تولید می کند که به گرما حساس نیست. صمغ ژلان همچنین به عنوان یک جایگزین گیاهی برای ژلاتین که از پوست حیوانات، غضروف ها یا استخوان گرفته می شود، عمل می کند. خلاصه صمغ ژلان افزودنی است که برای اتصال، تثبیت یا ایجاد مواد غذایی مناسب در غذاها استفاده می شود. در حالی که به طور طبیعی وجود دارد، از طریق تخمیر باکتریایی نیز به صورت تجاری تولید می شود.

ژلان چگونه استفاده می شود؟ آدامس ژلان کاربردهای متنوعی دارد. این ماده به عنوان یک عامل ژل ساز، به دسرها بافتی خامه ای می بخشد، قوام ژله ای به مواد پخته شده می دهد و احتمال ذوب شدن برخی خوراکی های خاص را در اثر حرارت را کاهش می دهد. ژلان نیز معمولاً به آب میوه های غنی شده و شیرهای گیاهی اضافه می شود تا به تثبیت مواد مغذی مکمل مانند کلسیم کمک کند. این افزودنی به همین ترتیب کاربردهای پزشکی و دارویی برای بازسازی بافت، تسکین آلرژی، مراقبت از دندان، ترمیم استخوان و ساخت دارو دارد.

خلاصه ژلان دارای خواص ژل زایی، تثبیت کننده و تقویت کننده بافت و همچنین چندین کاربرد دارویی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *