درمان یبوست نوزاد تازه متولد شده با ۶ روش خانگی و استفاده از پودر سوربیتول 

درمان یبوست نوزاد تازه متولد شده با ۶ روش خانگی و استفاده از پودر سوربیتول 

درمان یبوست نوزاد تازه متولد شده با ۶ روش مختلف 

یکی از مشکلاتی که ممکن است نوزادان تازه متولد شده دچار آن شوند، یبوست است که برای رفع آن راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد. یکی از روش‌های رفع این مشکل استفاده از پودر سوربیتول است. این پودر برای رفع یبوست و بی‌نظمی‌های سیستم گوارشی  استفاده می‌شود. به طور کلی یک ساعت بعد از مصرف سوربیتول روده‌ها تحریک می‌شوند. اما برای مصرف آن برای خودتان یا نوزادتان بهتر است با پزشک مشور کنید. 

درمان یبوست نوزاد تازه متولد شده با ۶ روش خانگی و استفاده از پودر سوربیتول 

مدفوع طبیعی نوزاد چگونه است؟ 

یبوست یک مشکل رایج برای نوزادان و کودکان است و دلیل تقریباً ۳ درصد از مراجعات به پزشک اطفال است. قوام (سختی یا نرمی) مدفوع کودک شما به تغذیه آن بستگی دارد. همچنین در طول زمان با وارد شدن مواد جامد به رژیم غذایی و با بالغ شدن سیستم گوارشی کودک شما تغییر می‌کند. برخی از والدین نگران این هستند که اگر نوزادشان هر روز مدفوع نکند، یبوست دارد. در برخی از نوزادان، ممکن است چند روز بین هر دفع مدفوع فاصله باشد و این مسئله اغلب مشکلی نیست. 

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، در ابتدا مدفوع کاملاً شل و زیادی دارند. مدفوع آن‌ها با گذشت زمان کمی سفت‌تر و کمتر می‌شود. همچنین می‌تواند تفاوت زیادی در میزان تهوع نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند وجود داشته باشد. برخی از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند چندین بار در روز و برخی ممکن است فقط یک یا دو بار در هفته مدفوع کنند. این مقدار یک محدوده طبیعی است. هرچند کودکانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند، مدفوع سفت‌تری نسبت به نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، دارند. 

درمان یبوست نوزاد تازه متولد شده با ۶ روش خانگی و استفاده از پودر سوربیتول 

یبوست نوزاد اغلب زمانی شروع می‌شود که کودک شروع به خوردن غذا‌های جامد می‌کند. اگر کودک شما یبوست دارد، تغییرات ساده‌ای را در رژیم غذایی نوزاد خود در نظر بگیرید: 

۱- آب یا آب میوه: علاوه بر تغذیه معمول، مقدار کمی آب یا یک وعده روزانه آب سیب یا آب گلابی به کودک خود بدهید. این آب میوه‌ها حاوی سوربیتول، شیرین‌کننده‌ای است که مانند یک ملین عمل می‌کند. با ۲ تا ۴ اونس (حدود ۶۰ تا ۱۲۰ میلی لیتر) شروع کنید و آزمایش کنید که آیا کودک شما به مقدار بیشتری یا کمتر نیاز دارد. 

۲- غذای بچه: اگر کودک شما غذا‌های جامد می‌خورد، نخود فرنگی یا آلو را که حاوی فیبر بیشتری نسبت به سایر میوه‌ها و سبزیجات هستند، امتحان کنید. گندم کامل، جو یا غلات چند دانه‌ای که حاوی فیبر بیشتری نسبت به غلات برنج هستند هم گزینه خوبی به شمار می‌آیند. 

۳- میوه‌های حاوی سوربیتول: از طرف دیگر، برای نرم کردن مدفوع، میوه‌هایی مانند سیب و آلو (خشک یا آبمیوه) که حاوی سوربیتول بالایی هستند را در برنامه غذایی کودک قرار دهید. 

درمان یبوست نوزاد تازه متولد شده با ۶ روش خانگی و استفاده از پودر سوربیتول 

۴- حمام گرم: حمام آب گرم برای نوزاد می‌تواند عضلات شکم او را شل و از درد هنگام دفع او جلوگیری کند. همچنین می‌تواند برخی از مشکلات مربوط به یبوست را تسکین دهد. 

۵- تغییرات رژیم غذایی مادر: برخی تغییرات رژیم غذایی ممکن است به یبوست کمک کند، اما این تغییرات بسته به سن و رژیم غذایی کودک متفاوت است. مادر در حین شیر دادن به نوزاد، می‌تواند برخی از مواد غذایی مانند لبنیات را از رژیم غذایی خود حذف کند. 

۶- ماساژ: روش‌های مختلفی برای ماساژ شکم نوزاد جهت رفع یبوست وجود دارد. برای مثال: 

• با استفاده از نوک انگشت، حرکات دایره‌ای روی شکم در جهت عقربه‌های ساعت انجام دهید. 

• زانو‌ها و پا‌های کودک را در کنار هم نگه دارید و به آرامی پا‌ها را به سمت شکم فشار دهید. 

• ماساژ از قفسه سینه به سمت پایین و کنار ناف با لبه انگشت. 

یبوست نوزاد و بیماری‌های دیگر 

یبوست نوزاد  به ندرت به دلیل یک بیماری زمینه‌ای مانند بیماری هیرشپرونگ، کم کاری تیروئید یا فیبروز کیستیک ایجاد می‌شود. اگر یبوست نوزاد علیرغم تغییرات رژیم غذایی ادامه یافت یا با علائم یا نشانه‌های دیگری مانند استفراغ یا ضعف همراه شد، به پزشک مراجعه کنید. 

نتیجه‌گیری 

یبوست می‌تواند منجر به ناراحتی و تحریک‌پذیری در نوزاد شود. خوشبختانه شما می‌توانید چندین روش خانگی را برای کمک به کاهش یبوست امتحان کنید. اگر بعد از انجام روش‌های بالا نوزاد شما بهتر نشد، به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید و از مشورت او کمک بگیرید. یکی از درمان‌های رایج برای یبوست، استفاده از پودر سوربیتول است که پویا ویژن از تولیدکنندگان آن به حساب می‌آید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.