فواید استفاده از اسید اسکوربیک در مواد دامی

فواید استفاده از اسید اسکوربیک در مواد دامی

اسکوربیک اسید در مواد دامی

اسید اسکوربیک در کبد اکثر حیوانات از جمله سگ و گربه سنتز می شود و به طور گسترده ای از طریق بافت های بدن پخش می شود. ویتامین C نقش فیزیولوژیکی مهمی در بسیاری از عملکردهای متابولیکی از جمله رشد و نگهداری بافت، بهبود استرس اکسیداتیو و تنظیم سیستم ایمنی بدن دارد.

همچنین یک عامل مشترک در تولید مواد مهمی مانند کاتکول آمین ها و وازوپرسین است. کاهش سطح اسید اسکوربیک در طیف گسترده ای از بیماری ها ثبت شده است، و در بیماران مبتلا به بیماری شدید ممکن است با افزایش شدت بیماری و کاهش بقا همراه باشد. مکمل وریدی با اسیداسکوربیک به عنوان یک درمان بالقوه برای نجات جان حیوانات در شرایطی مانند شوک سپتیک پیشنهاد شده است و نتایج برخی از آزمایشات انسانی امیدوار کننده است.

داده های همراه در حیوانات بسیار محدود است، اما مزایای احتمالی، اثرات سو پایین، و هزینه پایین این درمان، اسید اسکوربیک درمانی را به یک ماده امیدوار کننده برای تحقیقات آینده در سگ ها و گربه های بسیار بیمار تبدیل می کند.

ویتامین سی یا اسید اسکوربیک چه نقشی در مواد دامی دارد؟

در طول قرن آینده، آنچه اکنون به عنوان ویتامین C یا اسید اسکوربیک می شناسیم به یکی از محبوب ترین داروها در تاریخ بشر تبدیل شد.

فواید استفاده از اسید اسکوربیک در مواد دامی

چرا این مولکول بسیار شناخته شده است؟ ویتامین C جدا از کمبود آن باعث ایجاد اسکوربوت در انسان می شود، همچنین برای سایر گونه ها از اهمیت حیاتی برخوردار است.

نه حیوانات و نه گیاهان نمی توانند بدون ویتامین C (اسید اسکوربیک) زندگی کنند و بنابراین جای تعجب است که برخی از حیوانات و دام ها(برخی از ماهی ها و پرندگان و چند پستاندار از جمله خوکچه های دریایی و انسان) توانایی تولید آن را در طول تکامل از دست داده اند.

چگونه این اتفاق رخ می‌دهد؟ از دست دادن بیوسنتز ویتامین C در هر مرحله از یک مسیر بیوسنتز، یک بستر در واکنش کاتالیز شده توسط یک آنزیم به محصول تبدیل می شود.

محصول اولین واکنش به زیر لایه دوم تبدیل می شود و مراحل مسیر به ترتیب دنبال می شوند تا محصول نهایی تولید شود.

در سال ۱۹۵۷، آلبرت لهینگر، بیوشیمی دان مشهور، بیوسنتز اسید اسکوربیک را در دام ها مورد مطالعه قرار داد و دریافت که، برخلاف بسیاری از گونه ها، مانند گربه ها و سگ ها، که می توانند ذخیره ویتامین C خود را بیوسنتز کنند، انسان قادر به انجام این کار نیست.

سلول‌های انسانی نمی توانند آخرین مرحله حیاتی بیوسنتز ویتامین C، تبدیل L-gulono-g-lactone به اسید اسکوربیک، که توسط آنزیم گلونولاکتون اکسیداز کاتالیز می شود را انجام دهند.

قابل ذکر است که نه تنها همه انسان‌ها، بلکه گوریل ها  شامپانزه ها، اورانگوتان ها و برخی میمون ها نیز این نقص ژنتیکی ذاتی را دارند، به این معنی که از دست دادن بیوسنتز ویتامین C باید در ابتدا در یکی از اجداد پستانداران ما رخ داده باشد. برخی حیوانات که قادر به سنتز ویتامین C نیستند، همیشه می توانند منبع موجودی آن را در موجودات دیگر که خود به خود سنتز می کنند، یعنی گیاهان پیدا کنند.

انسانهایی که به طور منظم از میوه های تازه (یا قرص هایی که دارای اثربخشی کمتری هستند) استفاده می کنند، از عواقب تولید نکردن ویتامین C خود جلوگیری می کنند.

گنجاندن ویتامین C در رژیم غذایی انسان دلیل منقرض نشدن اجداد غیر سنتز کننده ما را توضیح می دهد، آن‌ها این را جبران موثری برای جهش های ژن گولونولاکتون اکسیداز یافتند.

نقش اسید اسکوربیک در بدن حیوانات

با این وجود سگ ها می توانند در بدن خود ویتامین C تولید کنند و به دلیل این توانایی، مدت هاست که متخصصان تغذیه افزودن C به رژیم غذایی سگ را غیرضروری می دانند.

تا همین اواخر، تعداد کمی از تولیدکنندگان غذای سگ، ویتامین C را به محصولات خود اضافه می کنند، چراکه اینکار باعث  نگهداری ویتامین می شود.

ویتامین C برای سگ های بیمار مفید است

این ممکن است در هنگام برخورد با حیوانات سالم و بدون استرس مناسب باشد، اما مشاهدات بالینی اخیر نشان می دهد که وقتی سگ ها بیمار هستند یا استرس دارند، می توانند به سرعت بدن خود را از ویتامین C تخلیه کنند. ویتامین C در خون آن ها وجود دارد.

محققان دیگر دریافتند که سطح سدیم ویتامین C در خون سگ ها با تب و سگ هایی که تا حد مجاز تحرک زیادی داشتند کم است – و حتی وجود ندارد – (سگ های سورتمه ای بعد از مسابقه، یا سگهای شکاری در وسط شکار)

استرس شناخته شده ترین دلیل کاهش ویتامین C در سگ ها است. استرس جسمی انواع مختلفی دارد: حاملگی، شیردهی، رشد، کار سخت (سگهایی که برای گله داری، شکار، ردیابی و غیره استفاده می شوند)، واکسیناسیون و … .

استرس عاطفی، چه ناشی از جابجایی، از شیر گرفتن یا آموزش شدید باشد، همچنین می تواند این ذخیره را تخلیه کند. در حقیقت، محققان می توانند میزان استرس سگ را با اندازه گیری میزان تخلیه ویتامین در خون سگ اندازه گیری کنند.

در آخر

نتیجه می‌گیریم که اسید اسکوربیک که ماده لازم و ضروری در بدن حیوانات و انسان ها است. پویا ویژن یکی از برترین شرکت های وارد کننده اسید اسکوربیک در ایران است. برای اطالاعات بیشتر می‌توانید به دیگر مقالات ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *