لسیتین آفتابگردان

لسیتین آفتابگردان

لسیتین آفتابگردان

استفاده از لسیتین آفتابگردان در سال های اخیر بسیار محبوب بوده است، زیرا بیشتر در مورد تاثیرات بالقوه آن بر سالامت بسیار گفته شده است.

لسیتین آفتابگردان چیست؟

لسیتین آفتابگردان در واقع یک اصطلاح عمومی برای چربی های مختلفی است که می تواند از آفتابگردان استخراج شود. لسیتین می تواند از منابع مختلف بدست آید اما دانه های آفتابگردان یکی از محبوب ترین این منابع هستند. لسیتین آفتابگردان مجموعه ای از فسفولیپید های مختلف است و در حالی که بسیاری از مردم به چربی ها به عنوان چیزهای بد فکر می کنند، بسیاری از فسفولیپید ها برای سلامتی ما بسیار مهم هستند. به عنوان مثال در لسیتین آفتابگردان، انواع مختلف فسفولیپید و آنتی اکسیدان ها همراه با سایر ترکیبات فرار وجود دارد که مکمل سالم می باشد.

آنچه که بسیاری از مردم متوجه شده اند این است که برخی از انواع لسیتین در هر سلول بدن ما وجود دارد و به حفظ سلامت غشاهای سلولی ما کمک می کند. لسیتین آفتابگردان یک امولسیفایر طبیعی است که می تواند باعث کاهش حضور چربی های دیگر و همچنین حفاظت از گلبول های قرمز شما شود. برخی از مهمترین فسفولیپید های موجود در لسیتین آفتابگردان شامل کولین، فسفاتیدیل کولین، فسفاتیدیلینواستیل و فسفاتیدیلتانولامین می باشند. یکی از بهترین جنبه های لسیتین آفتابگردان، بر خلاف لسیتین سویا، این است که می توان آن را به طور طبیعی و بدون افزودن مواد شیمیایی استخراج کرد و آن را در یک چرخه سالم و بهداشتی مورد استفاده قرار داد در اینجا با کاربرد لسیتین بیشتر آشنا میشویم.

مزایای لسیتین آفتابگردان

لسیتین آفتابگردان تأثیر خوبی بر سلامت و التهاب کبد و قلب دارد. همچنین برای سلامت مغز، فشار خون، سیستم عصبی، و سلامت قلب و عروق نیز مفید است.

سلامت قلب

لسیتین آفتابگردان به عنوان یک امولسیفایر قادر به ایجاد تعادل در میزان چربی جریان خون است که می تواند به تقویت سلامت قلب کمک کند. این فرآیند می تواند خطر ابتلا به آترواسکلروز، حملات قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد و  از سلامت قلب شما در دراز مدت محافظت می کند.

حفاظت از مغز

برخی از فسفولیپید های کلیدی که لسیتین از آنها تشکیل شده اند، به سلامت مغز و فرایندهای بهبود که توسط سلول های عصبی مورد نیاز است، مرتبط هستند. مصرف منظم مکمل لسیتین می تواند روند بازسازی عصبی را بهبود دهد و از سیستم عصبی محافظت کند.

سلامت کبد

هنگامی که کبد از کار بیفتد یا مقدار زیادی چربی بیش از حد مورد نیاز را مصرف کند، می تواند بسیاری از مشکلات بهداشتی دیگر، از جمله دیابت و بیماری کبد را تشدید کند. با داشتن لسیتین کافی در رژیم غذایی خود، شانس این اتفاق بسیار کاهش می یابد، زیرا می تواند مقدار بیش از حد چربی موجود در جریان خون را کاهش دهد.

فشار خون

هنگامی که خون بیش از حد چربی در آن وجود دارد، احتمال دارد که شریان ها با رسوبات چربی بر روی دیواره ضخیم شوند. وقتی شریان ها سفت می شوند، فشار خون افزایش می یابد، فشار بیشتری بر سیستم قلبی عروقی وارد می شود. با استفاده از این لسیتین در رژیم غذایی، می توانید خطر ابتلا به این مشکلات قلب را کاهش دهید.

تقویت سیستم ایمنی

تحقیقات نشان داده است که این ماده فسفولیپید، به لطف فسفاتیدیلینواستات و فسفاتیدیلتانولامین، قادر به سرعت بخشیدن به روند بهبود و تحریک سیستم ایمنی بدن است که عمدتا به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی آن است.

آرتروز

یکی از اثرات دیگر لسیتین آفتابگردان، روانکاری مفاصل و کاهش التهاب در اطراف بدن است که می تواند باعث جوان ماندن شما و جلوگیری از ظهور علائم پیری زود هنگام در شما شود

تعادل هورمونی

جایگزین اصلی لسیتین آفتابگردان، لسیتین سویا است که می تواند سطح استروژن را افزایش دهد و باعث مسائل مختلف، به ویژه در مردان با استفاده از این ترکیب شود. با استفاده از لسیتین آفتابگردان، شما می توانید سطوح هورمونی خود را در جای مناسب نگه دارید و به یک تعادل هورمونی مناسب دست یابید ما در این مقاله با کاربرد های لسیتین اشنا شدیم.

چگونه از لسیتین آفتابگردان استفاده کنیم؟

لسیتین آفتابگردان عمدتا به عنوان یک مکمل غذایی در پودر پروتئین یافت می شود، زیرا کمبود لسیتین می تواند اثرات منفی زیادی بر سلامت انسان داشته باشد. با این حال، شما همچنین می توانید لسیتین آفتابگردان را در محصولات آرایشی و در برخی غذاها پیدا کنید. این نوع از لسیتین معمولا به شکل یک پودر خشک می‌باشد و به طور معمول در مواد غذایی و محصولات بهداشتی اضافه می شود. لسیتین آفتابگردان جایگزین خوبی برای کره یا روغن های دیگر در آشپزی می باشد.

تفاوت بین لسیتین آفتابگردان و لسیتین سویا

لسیتین آفتابگردان ترکیبی از فسفولیپید ها است که از دانه های آفتابگردان در یک فرایند مکانیکی و شیمیایی استخراج می شود و بسیار خالص است. همچنین لسیتین آفتابگردان کولین (فسفاتیدیل کولین) بالایی دارد، در حالی که لسیتین سویا این ترکیب را بصورت خیلی محدود دارد. از سوی دیگر، لسیتین سویا نیاز به مواد شیمیایی برای استخراج از سویا دارد و همچنین دارای سطوح بالاتر استروژن است که می تواند مشکلاتی در بدن ایجاد کند. این واقعیت که اغلب در مهندسی ژنتیک در مورد لسیتین سویا با نگرانی یاد می شود غیر قابل انکار است؛ به همین دلیل، انواع لسیتین آفتابگردان بسیار محبوبتر و قابل اعتمادتر هستند.

اثرات جانبی لسیتین آفتابگردان

علاوه بر مزایا، برخی از عوارض جانبی احتمالی مانند مسائل دستگاه گوارش، واکنش های آلرژیک و ملاحظات زنان باردار و شیرده وجود دارد. با اضافه کردن چنین منبع متمرکز فسفولیپیدها به رژیم غذایی، می تواند منجر به واکنش منفی در روده، از جمله اسهال، التهاب یا یبوست شود. کسانی که به آفتابگردان حساسیت دارند باید از این نوع مکمل جلوگیری کنند، همانطور که زنان باردار و شیرده نیز به دلیل سطح استروژن و اثرات لسیتین بر روی میزان هورمون آنها باید از آن دوری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *