لسیتین آفتابگردان چیست؟

لسیتین آفتابگردان

تقریباً هر یک از مواد غذایی یا محصولات آرایشی مورد علاقه خود را که نگاه کنید و احتمال بسیار زیادی وجود دارد که لسیتین آفتابگردان، تخم مرغ یا سویا را روی برچسب مواد اولیه مشاهده کنید. لسیتین آفتابگردان که معمولاً به عنوان یک امولسیون کننده و نرم کننده در غذاهای فرآوری شده و مواد آرایشی به طور یکسان استفاده می شود، به لطف خواص قدرتمند تقویت کننده سلامتی، در جهان بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

فقط چند مورد از مزایای بالقوه لسیتین آفتابگردان شامل کاهش سطح کلسترول، بهبود سلامت گوارشی، عملکرد بهتر مغز، نرم تر شدن پوست و کاهش خطر عوارض شیردهی است. بعلاوه، لسیتین آفتابگردان همچنین گزینه بهتری نسبت به سایر منابع لسیتین است زیرا این گیاه بدون GMO، گیاهی است و با استفاده از روشهای ملایم استخراج تولید می شود.

لسیتین آفتابگردان چیست؟

بنابراین لسیتین چیست و بخصوص لسیتین آفتابگردان چیست؟ لسیتین یک ماده چربی است که در بدن شما و همچنین بسیاری از منابع گیاهی و حیوانی یافت می شود.

لسیتین آفتابگردان چیست

برخی از متداول ترین انواع لسیتین شامل سویا، زرده تخم مرغ و لسیتین آفتابگردان است. همچنین در غذاهایی مانند گوشت، غذاهای دریایی و محصولات لبنی یافت می شود.

آنچه که باید راجب لسیتین آفتابگردان ‌بدانید!

لسیتین به برخی از غذاها به عنوان یک امولسیون کننده نیز اضافه می شود، به ایجاد ثبات در مخلوط ها و جلوگیری از جدا شدن قسمت های مختلف کمک می کند. همچنین به عنوان مکمل در دسترس است و برای کمک به کاهش سطح کلسترول، کمک به شیردهی و پشتیبانی از عملکرد بهتر مغز استفاده می شود. این ماده را می توان به صورت کپسول، مایع یا گرانول برای یک روش ساده و راحت برای افزایش میزان مصرف روزانه یافت.

فواید سلامتی لسیتین آفتابگردان

• سطح کلسترول را کاهش می دهد

• سلامت گوارش را بهبود می بخشد

• کمک به شیردهی

• از سلامت پوست پشتیبانی می کند

• عملکرد مغز را تقویت می کند

• ایمن تر از سایر منابع لسیتین

۱٫ سطح کلسترول را کاهش می دهد

یکی از برجسته ترین مزایای لسیتین آفتابگردان برای زنان و مردان تأثیرات مثبت آن بر سلامت قلب و توانایی کمک به کاهش سطح کلسترول است. مطالعات نشان می دهد که مکمل لسیتین می تواند سطح کلسترول کل را تا ۴۲ درصد کاهش دهد و سطح کلسترول LDL “بد” را بیش از ۵۶ درصد پس از فقط دو ماه کاهش دهد.

بعلاوه، برخی تحقیقات نشان می دهد که لسیتین می تواند سطح کلسترول HDL را نیز از بین ببرد، که می تواند با از بین بردن تجمع پلاک های چربی از رگ ها، خون را تمیز نگه دارد.

۲٫ سلامت گوارش را بهبود می بخشد

لسیتین آفتابگردان به ویژه برای کسانی که بیماری هضم دارند مانند کولیت اولسراتیو، بیماری کرون یا سندرم روده تحریک پذیر مفید است. دلیل این امر این است که حدود ۷۰ درصد کل فسفولیپیدهای موجود در لایه مخاط روده از لسیتین تشکیل شده و به تشکیل یک لایه محافظ برای جلوگیری از حمله باکتری های مضر کمک می کند.

طبق مطالعه ای که در بیماری های گوارشی منتشر شده است، محتوای مخاط این سد فسفولیپید در افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو حدود ۷۰ درصد کاهش می یابد، به طور بالقوه دریچه ای برای میکروب های خطرناک باز می شود و خطر التهاب روده را افزایش می دهد. اگرچه تحقیقات هنوز محدود است، این نشان می دهد که مکمل با لسیتین آفتابگردان ممکن است برای کسانی که از این شرایط رنج می برند اثر درمانی بر سلامت دستگاه گوارش داشته باشد.

۳٫ به شیردهی کمک می کند

گرفتگی مجاری شیر یک مشکل شایع و در عین حال ناامیدکننده برای زنانی است که شیر می دهند. مسدود شدن مجاری شیر که با علائمی مانند قرمزی، حساسیت و تورم مشخص می شود، می تواند دردناک و چالش برانگیز باشد. بدتر از همه، اگر اقدامات احتیاطی مناسب انجام نشود، کانال های مسدود شده به طور بالقوه می توانند منجر به ورم پستان شوند.

بسیاری از کارشناسان لسیتین آفتابگردان را برای زنانی که مجاری مسدود شده و عودکننده شیر دارند، توصیه می کنند. در حالی که مراقبت مناسب برای کمک به درمان مجرای گرفتگی فعلی کاملاً ضروری است، لسیتین می تواند به کاهش ویسکوزیته شیر مادر کمک کند و احتمال تکرار آن در آینده را کاهش دهد.

۴٫ از سلامت پوست پشتیبانی می کند

تقریباً هر یک از محصولات مراقبت از پوست مورد علاقه خود را نگاه کنید، ممکن است فقط نوعی لسیتین را در لیست مواد تشکیل دهنده آن مشاهده کنید. لسیتین به ویژه در تسکین پوست تحریک شده و خشک مثر است. همچنین دارای خواص نرم کنندگی است که می تواند احساس نرمی پوست را حفظ کند.

ثابت شده است که لسیتین هنگامی که با طیف وسیعی از دیگر مواد تسکین دهنده پوست ترکیب می شود، به درمان بیماری هایی مانند اگزما و درماتیت آتوپیک کمک می کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین چگونگی تأثیر لسیتین در فرم مکمل بر سلامت کلی پوست لازم است.

۵٫ عملکرد مغز را تقویت می کند

لسیتین آفتابگردان منبع بزرگی از کولین است، یک ماده مغذی ضروری که برای چندین جنبه مختلف سلامتی لازم است. کولین به ویژه هنگامی که به سلامت مغز می رسد بسیار مهم است زیرا پیش ماده کولین است، یک انتقال دهنده عصبی که در یادگیری و حافظه نقش دارد.

۶٫ ایمن تر از سایر منابع لسیتین

در مقایسه با سایر اشکال لسیتین حاصل از سویا یا ذرت، لسیتین آفتابگردان بهترین گزینه است. اگر می خواهید مصرف موادی را که از نظر ژنتیکی اصلاح شده اند به حداقل برسانید میتوانید از لسیتین آفتابگردان استفاده کنید. دلیل این امر این است که، برخلاف سایر منابع لسیتین، دانه های آفتابگردان هرگز از نظر ژنتیکی اصلاح نمی شوند. دانه های آفتابگردان همچنین ممکن است نسبت به انواع دیگر لسیتین ارجح باشد زیرا فرآیند استخراج، برخلاف لسیتین تولید شده از سویا یا زرده تخم مرغ، نیازی به استفاده از مواد شیمیایی مضر ندارد.

نتیجه گیری

لسیتین آفتابگردان یک ماده ای است که در بسیاری از محصولات غذایی و آرایشی بهداشتی وجود دارد. لسیتین آفتابگردان بسیار بهتر از لسیتین ذرت، سویا و تخم مرغ است. این ماده فواید بسیار زیادی برای سلامتی انسان دارد که در بالا به صورت کامل به آن اشاره کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.