ساختار و خواص لسیتین چگونه است؟

ساختار و خواص لسیتین چگونه است؟

ساختار و خواص لسیتین چگونه است؟

لسیتین نقش ساختاری در غشای سلولی را ایفا می کند و در همه سلول ها یافت می شود. بدون لسیتین و دیگر فسفولیپید های غشایی ، سلول ها نمی توانند ساختار خود را حفظ کنند.  وجود لسیتین برای پستانداران حیاتی است (چرا که هیچ بیماری ارثی در بیوسنتز آن شناخته نشده است). لسیتین های تجاری، در واقع مخلوطی از لسیتین و دیگر فسفولیپید ها و روغن سویا هستند. اجزای اسید چرب در لسیتین می توانند بسته به تعداد اتم های کربن موجود در آنها و اینکه آیا آنها اشباع یا اشباع نشده اند، متفاوت باشد. ماهیت اجزای اسید چرب در مولکول لسیتین تا حد زیادی نقش آن را تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال، یک مولکول لسیتین که در آن هر دو اسیدهای چرب اشباع شده،  اکسیژن ریه ها را جذب می کند. ساختار و خواص لسیتین چگونه است؟ اصطلاح لسیتین برای مخلوطی از فسفو گلیسیرید حاوی لسیتین، سفالین (به ویژه فسفاتیدیل اتانولامین) و فسفاتیدیل  وینستیل استفاده می شود.  لسیتین تجاری، که بیشتر آن از روغن سویا می آید ، این مخلوط حدود ۳۵ درصد روغن خنثی است. به طور گسترده ای به عنوان عامل مرطوب کننده و امولسیون و برای مقاصد دیگر استفاده می شود.

ساختار لسیتین :

گلیسرول، که حاوی سه اتم کربن است، به عنوان ستون مولکولی لسیتین عمل می کند. دو اسید چرب با گلیسرول در اتمهای ۱ و ۲ کربن مرتبط هستند و گروه فسفات با اتم کربن ارتباط دارد. کولین به نوبه خود به گروه فسفات مرتبط است. به طور معمول، اسید چرب به کربن ۱ گلیسرول متصل است.

خواص لسیتین:

  1. شکل: به صورت مایع غلیظ یا پودر است.
  2. رنگ: زمانی که تازه ساخته شده است تقریبا سفید است، اما به سرعت به رنگ قهوه ای در ترکیب با هوا می شود.
  3. جرم موم آن حدود ۲۰ است.
  4. بو: بی بو یا دارای کمی بوی چرب ضعیف است.
  5. نقطه ذوب: ۲۳۶-۲۳۷ درجه سلسیوس است.
  6. حلالیت: نامحلول در آب، محلول درکلروفرم، اتر، پتروشیمی، روغن های معدنی و اسید های چرب است. نامحلول در استون ، در روغن های گیاهی سرد و حیوانی حل نمی شود.
  7. ثبات: پایدار در شرایط ذخیره سازی توصیه شده است.شرکت بازرگانی پویا ویژن وارد کننده و تامین کننده و فروش لسیتین. در صورت نیاز به راهنمایی با ما در تماس باشید همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.   شماره تماس: ۰۲۱۴۴۳۵۷۸۹۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *