دوز مصرفی ویتامین C (اسید اسکوربیک)

مقدار مجاز استفاده اسکوربیک اسید یا ویتامین سی

ویتامین C یک ویتامین است. برخی از حیوانات می توانند ویتامین C خود را بسازند، اما افراد باید این ویتامین را از طریق غذا و منابع دیگر دریافت کنند.

منابع خوب ویتامین C میوه ها و سبزیجات تازه، به ویژه مرکبات است. ویتامین C را می توان در آزمایشگاه نیز تولید کرد. اکثر متخصصان توصیه می کنند دریافت ویتامین C را از رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات به جای استفاده از مکمل ها انجام دهند.

آب پرتقال فشرده شده تازه یا کنسانتره تازه یخ زده منابع خوبی هستند. از نظر تاریخی، از ویتامین C برای پیشگیری و درمان بیماری اسکوربوت استفاده می شد. این روزها بیشتر از ویتامین C برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی استفاده می شود.

ویروس کرونا و ویتامین C

ویروس کرونا ویروس ۲۰۱۹ (COVID-19): برخی از متخصصان پیشنهاد می کنند روزانه ۲۰۰ میلی گرم ویتامین C برای پیشگیری از COVID-19 یا ۱-۲ گرم در روز برای درمان COVID-19 مصرف کنید.

دوز مصرفی ویتامین C (اسید اسکوربیک)

اگرچه این دوزهای ویتامین C به احتمال زیاد بی خطر هستند، اما داده های خوبی برای حمایت از COVID-19 وجود ندارد. اگر تصمیم دارید ویتامین C را برای COVID-19 مصرف کنید، حتماً از شیوه های زندگی سالم و روش های پیشگیری اثبات شده نیز پیروی کنید.

میزان دوز ویتامین سی

مصرف ویتامین C برای…

• سطح پایین گلبول های قرمز در افراد مبتلا به یک بیماری طولانی مدت (کم خونی بیماری مزمن):

مصرف مکمل های ویتامین C ممکن است در کنترل کم خونی در افرادی که دیالیز می شوند، کمک کند.

• ضربان قلب نامنظم (فیبریلاسیون دهلیزی):

مصرف اسید اسکوربیک برای چند روز قبل و بعد از جراحی قلب به جلوگیری از ضربان نامنظم قلب پس از جراحی قلب کمک می کند.

• تخلیه روده بزرگ قبل از کولونوسکوپی:

قبل از اینکه فرد تحت کولونوسکوپی قرار گیر، فرد باید از خالی بودن روده بزرگ خود اطمینان حاصل کند. به این تخلیه آمادگی روده گفته می شود. برخی از آمادگی روده شامل نوشیدن ۴ لیتر مایعات دارویی است. اگر ویتامین C در مایعات دارویی موجود باشد، فرد فقط نیاز به نوشیدن ۲ لیتر دارد. این امر باعث می شود افراد بیشتر به دنبال روش تخلیه باشند. همچنین عوارض جانبی کمتری نیز رخ می دهد. یک مایع دارویی خاص حاوی ویتامین C برای آمادگی روده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تأیید شده است.

• سرماخوردگی:

در مورد اثر ویتامین C برای درمان سرماخوردگی اختلاف نظر وجود دارد. با این حال، بیشتر تحقیقات نشان می دهد که مصرف ۱-۳ گرم ویتامین C ممکن است دوره سرماخوردگی را ۱ تا ۱٫۵ روز کوتاه کند. مصرف اسید اسکوربیک به نظر نمی رسد از سرماخوردگی جلوگیری کند.

• قرمزی پوست ناشی از آسیب یا تحریک (اریتم):

استفاده از کرم پوستی حاوی ویتامین C ممکن است قرمزی پوست را در اثر استفاده مجدد از لیزر برای از بین بردن جای زخم و چروک کاهش دهد.

• عفونت های مجاری هوایی ناشی از ورزش:

استفاده از ویتامین C قبل از ورزش های سنگین، مانند ماراتن یا تمرین با ارتش، ممکن است از عفونت های مجاری هوایی فوقانی که ممکن است بعد از ورزش سنگین رخ دهد جلوگیری کند.

• کلسترول بالا:

مصرف ویتامین C ممکن است باعث کاهش لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL یا “بد”) در افراد مبتلا به کلسترول بالا شود.

• مسمومیت از سرب:

به نظر می رسد مصرف ویتامین C در رژیم غذایی سطح سرب خون را کاهش می دهد.

• درد بعد از جراحی:

مصرف ۲ گرم ویتامین C از طریق دهان یک ساعت قبل از جراحی ممکن است باعث کاهش درد شود. دریافت ۳ گرم ویتامین C توسط IV در ۳۰ دقیقه اول جراحی نیز ممکن است به کاهش درد کمک کند. همچنین به نظر می رسد مصرف دوزهای کمتری ویتامین C به مدت ۶ هفته پس از جراحی باعث کاهش درد و استفاده از مسکن های بدون نسخه می شود.

بی تاثیر بودن دوز های مصرفی ویتامین سی در…

• آسم:

در برخی از افراد مبتلا به آسم میزان ویتامین C در خون کم است. اما به نظر نمی رسد مصرف ویتامین C احتمال ابتلا به آسم را کاهش دهد یا علائم آسم را در افرادی که قبلاً آسم دارند بهبود بخشد.

• سرطان مثانه:

به نظر نمی رسد مصرف مکمل های ویتامین C مانع از سرطان مثانه یا مرگ های مرتبط با سرطان مثانه در مردان شود.

• بیماری قلبی:

تحقیقات در مورد استفاده از ویتامین C برای بیماری های قلبی بحث برانگیز است. با این حال، قوی ترین شواهد نشان می دهد که ویتامین C از بیماری قلبی جلوگیری نمی کند یا مرگ ناشی از بیماری قلبی را کاهش نمی دهد.

• مرگ نوزاد متولد نشده یا نارس:

مصرف ویتامین C، به تنهایی یا همراه با سایر مکمل ها، از مرگ نوزاد متولد نشده یا نارس جلوگیری نمی کند.

• سقط جنین:

مصرف ویتامین C، به تنهایی یا همراه با سایر مکمل ها، مانع سقط جنین نمی شود.

• عارضه بارداری که با فشار خون بالا و پروتئین در ادرار مشخص می شود (پره اکلامپسی):

بیشتر تحقیقات نشان می دهد که مصرف ویتامین C به همراه ویتامین E مانع از فشار خون و پروتئین در ادرار در دوران بارداری نمی شود.

• سرطان پروستات:

به نظر نمی رسد مصرف مکمل های ویتامین C مانع سرطان پروستات شود.

• آسیب پوستی ناشی از پرتودرمانی (درماتیت اشعه):

استفاده از محلول ویتامین C روی پوست از مشکلات پوستی ناشی از درمان های پرتوی جلوگیری نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.