گیاه گوار در ایران

گیاه گوار

گوارگام یک محصول شیمیایی جدید است که از اندوسپرم لوبیای خوشه ای فرآوری شده است. این ماده تا حد زیادی به صورت پودر صمغ گوار بعنوان ماده افزودنی در صنایع غذایی، دارویی، کاغذ، منسوجات، مواد منفجره، حفر چاه نفت و صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. کاربردهای صنعتی آدامس گوار به دلیل توانایی ایجاد پیوند هیدروژن با مولکول آب امکان پذیر است. بنابراین، عمدتا به عنوان غلیظ کننده و تثبیت کننده استفاده می شود. همچنین در کنترل بسیاری از مشکلات سلامتی مانند دیابت، حرکات روده، بیماری های قلبی و سرطان روده بزرگ مفید است. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با گیاه گوار در ایران و گوارگام آشنا کنیم.

گیاه گوار در ایران

گیاه گوار در ایران

گوارگام محصول گیاه گوار که عمدتا یک بوته (یک گیاه خانواده نخود) است به طور مؤثر در خاک های شنی رشد می کند و آبیاری این گیاه تنها در دو نوبت، یکی به هنگام جوانه زدن و دیگری به هنگام میوه دادن آن انجام می‌شود.

گیاه گوار گیاهی است که بومی منطقه هند است و اثر کاهندگی چربی خون و قند خون را دارد و در درمان سرگیجه، تعویق گرسنگی و تشنگی نیز موثر است. کشت گیاه گوار چندین سال است که در مطقه قلعه گنج ایران آغاز شده است. کشت گیاه گوار در ایران برای اولین بار از استان ایلام آغاز شد. دوره رشد این گیاه از موقع کشت تا برداشت به مدت یکصد روز است.

خرید و فروش گیاه گوار در ایران

پویا ویژن وارد کننده گیاه گوار در ایران می باشد. جهت استعلام قیمت گوار و خرید آن با کارشناسان فروش ما تماس حاصل بفرمایید.

کشت گیاه گوار

در گستره وسیعی از خاک ها و در آب و هوای خشک تا نیمه خشک می روید. کشت گوار در مناطقی با آب و هوای گرم و با تابستان نیمه گرمسیری و گرم به خوبی انجام می گیرد. ریشه گوار مانند سایر گیاهان خانواده بقولات دارای باکتری های تثبیت کننده نیتروژن می باشد که به غنی تر نمودن خاک از نیتروژن کمک می کند.

گیاه گوار دارای یک آندوسپرم بزرگ شامل صمغ گالاکتومانان است که در آب به شکل ژل در می آید. این ماده معمولا به عنوان صمغ گوار شناخته شده است و در محصولاتی مانند بستنی و یا به عنوان تثبیت کننده در پنیر و فرآوری سرد گوشت استفاده می شود.

حقایق جالب و مهم در مورد آدامس گوار

ترکیبات شیمیایی گیاه گوار

صمغ گوار یک پلی ساکارید با وزن مولکولی بالا است که شامل حداکثر ۸ میلیون واحد گالاکتومنان است و از دانه های گیاه گوار مشتق شده است. نام گیاهی آن Cyamopsis tetragonoloba نامیده می شود. پودر آدامس گوار کاربردهای زیادی به عنوان غلیظ کننده، تثبیت کننده و به عنوان امولسیون کننده دارد. این ماده برای استفاده در بسیاری از کشورهای جهان از جمله اتحادیه اروپا، ایالات متحده، ژاپن، ایران، استرالیا و کشورهای آفریقایی مورد استفاده قرار گرفته است.

صمغ پس از جدا شدن پوسته و جوانه دانه بدست می آید. عملیات حرارتی جداسازی بدنه از طریق فرسایش یا آسیاب ضربه را آسان می کند. سپس از آندوسپرم برای بدست آوردن صمغ گوار پودر شده استفاده می شود. با تصفیه بیشتر، “صمغ گوار شفاف” تولید می شود که با حذف ساختار سلول، محتوای گالاکتومنان بیشتری دارد.

این محصول پودری برای تثبیت، امولسیون و غلیظ شدن بافت برخی از غذاها و محصولات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. آدامس گوار را در محصولاتی از جمله: شیر نارگیل یا بادام، ماست، سوپ، مکمل های فیبری و لوسیون های بدن استفاده می شود.

گیاه گوار در صنایع غذایی

صنایع غذایی سالهاست که یک مصرف کننده فعال آدامس گوار است. آرد ۱۰۰٪ طبیعی گیاه گوار به بخشی جدایی ناپذیر از طیف گسترده ای از محصولات تبدیل شده است. آرد محبوبیت روزافزون خود را مدیون ویژگی های خاص آن است. صمغ گوار یک افزودنی غذایی گیاهی است که به عنوان ماده غلیظ کننده یا ژل کننده در تولید بسیاری از محصولات استفاده می شود، از جمله:

مربا

بستنی

محصولات لبنی و نوشیدنی های مبتنی بر شیر

سوپ

سس ها

کالاهای پخته شده

و خیلی های دیگر.

گیاه گوار بعنوان ماده تشکیل دهنده محصولات غذایی مورد تأیید قرار گرفته است. کربوهیدراتهای آن مقادیر زیادی آب را جذب می کند و محصولات زیادی را با قوام و ساختار مطلوب فراهم می کند. جای تعجب نیست که هر روز تعداد بیشتری از مردم از مزایای ارائه شده توسط آدامس گوار بهره مند می شوند. صمغ گوار یکی از مهم­ترین و مقرون به صرفه ترین مواد در دسترس، جهت فرموله کردن محصولات غذایی می ­باشد. از جمله علل پرکاربرد بودن گوار، محلول بودن در آب سرد، دارای غلظت بالا و ایجاد ظرفیت بالای اتصال آن می باشد.

نتیجه گیری

تولید آدامس گوار و استفاده های بعدی به معنای کاهش اعتماد به عوامل ژل کننده مصنوعی است. جدا از خصوصیات ژل زایی، این پودر از نظر تأمین فیبر غذایی، مدیریت قند خون و منبع سایر مواد مغذی مورد نیاز بدن دارای ارزش غذایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.