اسید اسکوربیک در مکمل های غذایی

اسید اسکوربیک در مکمل های غذایی

اسکوربیک اسید در مکمل های غذایی

آیا اسید اسکوربیک موجود در مکمل های غذایی برای انسان مفید است؟

ویتامین C، همچنین به عنوان اسید اسکوربیک L شناخته می شود، این ماده ویتامین محلول در آب است که به طور طبیعی در برخی غذاها وجود دارد، به برخی دیگر اضافه می شود و به عنوان یک مکمل غذایی در دسترس است. انسان، برخلاف بیشتر حیوانات، قادر به تولید درون زا ویتامین C نیست.

ویتامین C برای بیوسنتز کلاژن، ال- کارنیتین و انتقال دهنده های عصبی خاص مورد نیاز است. ویتامین C نیز در متابولیسم پروتئین نقش دارد.

کلاژن یکی از اجزای اساسی بافت همبند است که نقش مهمی در ترمیم زخم دارد. ویتامین C همچنین یک آنتی اکسیدان مهم فیزیولوژیکی است، و نشان داده شده است که آنتی اکسیدان های دیگر بدن از جمله آلفا توکوفرول (ویتامین E) را بازسازی می کند.

جذب اسید اسکوربیک (ویتامین C)

ویتامین C خوراکی، غلظت بافت و پلاسما را تولید و بدن به شدت آن را کنترل می کند. تقریباً ۷۰ تا ۹۰ درصد ویتامین C در مصرف متوسط ​​۳۰ تا ۱۸۰ میلی گرم در روز جذب می شود.

اسید اسکوربیک در مکمل های غذایی

با این حال، در دوزهای بالاتر از ۱ گرم در روز، جذب به کمتر از ۵۰ درصد می رسد و اسید اسکوربیک غیر متابولیزه، از طریق ادرار دفع می شود.

وجود اسید اسکوربیک در مکمل های غذایی

میوه ها و سبزیجات بهترین منابع اسید اسکوربیک هستند. مرکبات، گوجه فرنگی و آب گوجه فرنگی و سیب زمینی از عوامل اصلی اسید اسکوربیک در رژیم غذایی آمریکایی هستند. اسید اسکوربیک به طور طبیعی در غلات وجود ندارد، اما به برخی از غلات صبحانه غنی شده اضافه می شود.

محتوای ویتامین C غذا ممکن است با ذخیره طولانی مدت و پخت و پز کاهش یابد زیرا اسید اسکوربیک محلول در آب است و در اثر حرارت از بین می رود. مصرف پنج وعده متنوع از میوه ها و سبزیجات در روز می تواند بیش از ۲۰۰ میلی گرم اسید اسکوربیک (ویتامین سی)  تأمین کند.

مکمل های غذایی

مکمل ها به طور معمول حاوی ویتامین C به شکل اسید اسکوربیک هستند که در برخی غذاها مانند آب پرتقال و کلم بروکلی وجود دارد. اشکال دیگر مکمل های ویتامین C شامل آسکوربات سدیم نیز می شود.

افراد با تنوع غذایی محدود

اگرچه میوه ها و سبزیجات بهترین منابع ویتامین C هستند، اما بسیاری از غذاهای دیگر مقدار کمی از این ماده مغذی را دارند. بنابراین، از طریق یک رژیم غذایی متنوع، اکثر افراد باید بتوانند ویتامین C را تأمین کنند یا حداقل مقدار کافی برای جلوگیری از اسکوربوت را بدست آورند.

بخصوص افرادی که تنوع غذایی محدودی دارند و الکل یا مواد مخدر استفاده می کنند. همچنین افراد مبتلا به بیماری روانی، گاهی اوقات، کودکان – ممکن است ویتامین C کافی دریافت نکنند.

اسید اسکوربیک موثر در کنترل عفونت

اسید اسکوربیک در کنترل عفونت ها و بهبود زخم ها نقش دارد و یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند رادیکال های آزاد مضر را خنثی کند.

برای ساخت کلاژن، یک پروتئین فیبری در بافت پیوندی که در سیستم های مختلف بدن بافت می شود: استخوان، غضروف، خون و سایر موارد لازم است. این ویتامین به ایجاد چندین هورمون و پیام رسان شیمیایی در مغز کمک می کند.

گرچه مصرف مقادیر زیاد این این ماده امری غیرمعمول نیست، اما مقدار بهینه برای حفظ سلامتی شما چقدر لازم است و مصرف زیاد آن می تواند نتیجه مثبتی داشته باشد؟

تاثیر مثبت و منفی اسید اسکوربیک در انسان

روده ها توانایی محدودی در جذب ویتامین C دارند. مطالعات نشان داده است که هنگام مصرف مقادیر بیش از ۱۰۰۰ میلی گرم، جذب ویتامین C به کمتر از ۵۰٪ کاهش می یابد.

در افراد سالم، مقادیر اسید اسکوربیک سمی نیست زیرا به محض اشباع بافت های بدن از ویتامین C، جذب آن کاهش یافته و مقدار اضافی آن از طریق ادرار دفع می شود.

تحت نظر پزشکی

در صورت به دست آوردن ویتامین از مواد غذایی یا مکمل ها، میزان جذب تفاوتی ندارد. ویتامین C گاهی به صورت تزریق داخل وریدی تجویز می شود بنابراین مقادیر بیشتری می تواند مستقیماً وارد جریان خون شود. این امر معمولاً فقط در محیط های تحت نظر پزشکی مانند بهبود کیفیت زندگی در افراد مبتلا به سرطان در مرحله پیشرفته یا در مطالعات بالینی کنترل شده مشاهده می شود.

اگرچه آزمایشات بالینی نشان نداده است که ویتامین C داخل وریدی با دوز بالا باعث ایجاد عوارض جانبی منفی می شود، اما باید فقط با نظارت دقیق تجویز شود و در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی و شرایط وراثتی مانند هموکروماتوز و کمبود گلوکز ۶-فسفات دهیدروژناز از آنها جلوگیری شود.

ویتامین C با واکنش های متابولیکی متعددی در بدن درگیر است و به دست آوردن RDA یا کمی بالاتر ممکن است از برخی بیماری های خاص محافظت کند.

با این حال، فواید مصرف مقادیر بیشتر در سلامتی در افرادی که به طور کلی سالم و دارای تغذیه مناسب هستند یافت نشده است.

رابطه بین اسید اسکوربیک و سلامتی انسان

علاقه به نقش آنتی اکسیدانی اسید اسکوربیک وجود دارد، زیرا تحقیقات نشان داده است که این ویتامین مولکول های رادیکال آزاد را خنثی می کند، که بیش از حد می تواند به سلول ها آسیب برساند.

ویتامین C همچنین با تحریک فعالیت گلبول های سفید در سیستم ایمنی بدن نقش دارد.

آیا این به معنای محافظت در برابر بیماری های خاص است؟

• بیماری های مزمن

• بیماری های بینایی مرتبط با سن

• سرماخوردگی

•منابع غذایی

• میوه ها و سبزیجات بهترین منابع این ویتامین هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *