اسید اسکوربیک (ویتامین C) چه نقشی روی پوست دارد؟

ویتامین C یک مولکول حیاتی برای سلامت پوست است. اسید اسکوربیک، رژیم غذایی و موضعی اثرات مفیدی بر سلول های پوستی دارند. ویتامین C به جلوگیری و درمان عکسبرداری ناشی از اشعه ماوراء بنفش (UV) کمک کند. یک ماده سازنده طبیعی پوست است که در درم و اپیدرم در سطح بالایی یافت می شود.

میزان ویتامین C اپیدرم بالاتر از درم است، اگرچه غلظت ویتامین C در هر دو لایه تقریباً برابر با سایر آنتی اکسیدان های محلول در آب، از جمله اسید اوریک و گلوتاتیون است. اما پیری باعث کاهش میزان ویتامین C در اپیدرم و درم می شود. قرار گرفتن در معرض نور زیاد در برابر اشعه ماوراء بنفش یا آلاینده ها ممکن است میزان ویتامین C را کاهش دهد. ویتامین C موجود در پوست به طور معمول از جریان خون منتقل می شود.

پروتئین های حمل و نقل ویژه برای اسید اسکوربیک بر روی سلول ها در تمام لایه های پوست یافت می شود. کراتینوسیت ها ظرفیت بالایی برای انتقال ویتامین C دارند، احتمالاً برای جبران عروق محدود اپیدرم مکمل خوراکی با ویتامین C به طور موثری سطح ویتامین C را در پوست افزایش می دهد. با این حال هنگامی که سطح ویتامین C پلاسما اشباع می شود، دیگر غلظت ویتامین C پوست افزایش نمی یابد. ویتامین C از طریق موضعی می تواند به پوست تأمین شود. جذب ویتامین C از راه پوست تا حد زیادی به pH بستگی دارد.

کاربرد موضعی اسید اسکوربیک باعث انتقال اپیدرم به لایه های زیرین پوستی می شود. ثبات ویتامین C در محلولهای موضعی یک نگرانی است، زیرا قرار گرفتن در معرض هوا، گرما یا نور ممکن است به آرامی ویتامین C را تخریب کند. اگرچه شکل طبیعی ویتامین  C، اسید اسکوربیک برای درمان موضعی مؤثر است. مشتقات مصنوعی پایدار مانند آسکوربات فسفات، در نظر گرفته می شوند که دارای نفوذپذیری محدود وعملکرد در پوست هستند.

علائم کمبود ویتامین C علائم اولیه در پوست لکه های خونریزی زیر پوستی کوچک است. با پیشرفت آن بهبود زخم به دلیل از بین رفتن کلاژن بالغ مختل می شود  که باعث می شود زخم ها باز بمانند. ضعف های پوستی ناشی از کمبود ویتامین C با مصرف کافی ویتامین C از بین می رود .ویتامین C آسیب های ناشی از قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش (UV) را محدود می کند.

ضد آفتاب نیست زیرا نور را در طیف UVA یا UVB جذب نمی کند. در عوض فعالیت آنتی اکسیدانی ویتامین C در برابر صدمات ناشی از اشعه ماوراء بنفش ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کند.  پروتئین های انتقال ویتامین C در پاسخ به نور ماوراء بنفش در کراتینوسیت ها افزایش می یابد، این نشان می دهد که نیاز به جذب ویتامین C برای محافظت کافی وجود دارد .نور UV میزان ویتامین C پوست را کاهش می دهد، اثری که به شدت و مدت زمان قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش بستگی دارد.

در کراتینوسیت های کشت شده، افزودن ویتامین C باعث کاهش آسیب DNA ناشی از اشعه ماوراء بنفش و پراکسیداسیون لیپیدها، محدود شدن انتشار سیتوکین های التهابی و محافظت در برابر آپوپتوز می شود.  ویتامین C همچنین سیگنالینگ سلول حساس به ردوکس را در سلولهای پوست کشت داده شده تعدیل می کند و در نتیجه میزان بقای سلول به دنبال قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش افزایش می یابد. افزودن اسید اسکوربیک به رژیم غذایی اندازه و تعداد نئوپلاسمهای پوستی و تومورهای پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض UV مزمن را کاهش می دهد.

مطالعات متعدد نشان داده اند که مکمل خوراکی با ترکیبی از ویتامین C و ویتامین E به طور موثری MED را افزایش می دهد و جریان خون ناشی از اریتم را به مناطق آسیب دیده پوست کاهش می دهد. بنابراین تعامل بین دو ویتامین آنتی اکسیدان ممکن است برای دستیابی به محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش از طریق رژیم های غذایی ضروری باشد.

استفاده موضعی از ویتامین C  به تنهایی یا همراه با ترکیبات دیگر به دلیل مسیر مستقیم تر مصرف، ممکن است منجر به محافظت بیشتر از مکمل خوراکی شود. ویتامین C علاوه بر عملکردهای آنتی اکسیدانی، سنتز کلاژن پروتئین ساختاری را تنظیم می کند. نقش ویتامین C در هیدروکسیلاسیون مولکول های کلاژن به خوبی مشخص می شود. هیدروکسیلاسیون کلاژن برای پایداری خارج سلول و حمایت از اپیدرم لازم است .مکمل ویتامین C اثرات مفیدی در مبارزه با عکسبرداری دارد. ویتامین C باعث تثبیت mRNA کلاژن می شود، بنابراین سنتز پروتئین کلاژن را برای ترمیم پوست آسیب دیده افزایش می دهد.

این اتفاق همزمان با کاهش تولید الاستین رخ می دهد. پروتئین الاستین اغلب در پاسخ به عکسبرداری بیش از حد تولید می شود. ویتامین C همچنین میزان تکثیر فیبروبلاست ها را افزایش می دهد، ظرفیتی که با افزایش سن کاهش می یابد. علاوه بر این ویتامین C ترمیم DNA را در فیبروبلاستهای کشت داده شده تحریک می کند.  دریافت بیشتر ویتامین C از رژیم غذایی باعث ظاهر بهتر پوست همراه با کاهش چشمگیر در چین و چروک پوست می شود. در کاربردهای موضعی حداقل ۱۲ هفته مصرف آن باعث کاهش چین و چروک، کاهش آسیب فیبر پروتئین، کاهش زبری ظاهری پوست و افزایش تولید کلاژن می شود.

ویتامین C باعث التیام زخم می شود. کمبود ویتامین C منجر به ترمیم زخم ضعیف می شود و مکمل ویتامین C در افراد کمبود مزایای قابل توجهی را نشان می دهد. ویتامین C در درمانهای خوراکی برای زخمهای فشار (زخم بستر) و سوختگی به همراه ویتامین E، روی و سایر فاکتورهای مغذی موثر است. مصرف بیشتر ویتامین C در رژیم غذایی با کاهش خطر خشکی پوست ارتباط دارد و نشان می دهد که اسید اسکوربیک ممکن است در کاهش آب ترانس اپیدرمال اثر داشته باشد. مصرف آن با کاهش زبری پوست ارتباط دارد. ویتامین C موضعی ممکن است در برابر آکنه برای کاهش ضایعات التهابی مفید باشد همچنین باعث روشن شدن خفیف پوست می شود.

اسید اسکوربیک (ویتامین C) چه نقشی روی پوست دارد؟

نقش اسید آسکوربیک در محصولات پوست و مو

(ویتامین C) اسید اسکوربیک ویتامینی است که بدن برای تشکیل رگ های خونی، غضروف، ماهیچه ها و کلاژن در استخوان ها نیاز دارد. ویتامین C برای روند بهبودی بدن نیز بسیار حیاتی است. اسید اسکوربیک، یک ویتامین و ماده مغذی اساسی که محلول در آب است و معمولاً در فرمولاسیون های آرایشی، مراقبت از پوست، مراقبت از مو و محصولات مراقبت شخصی استفاده می شود. ویتامین C به اشکال مختلفی موجود است که محبوب ترین آن اسید L-Ascorbic ، سدیم آسکوربیل فسفات، آسکوربیل پالمیتات و رتینیل آسکوربات است. ویتامین C NDA از اسید L-Ascorbic Acid است، فرم مهار نشده ای که به دلیل پایداری و قدرت بسیار بالای بهترین گزینه برای استفاده در محصولات مراقبت از پوست تبدیل کرده است. هنگامی که به مواد آرایشی و بهداشتی اضافه شده، پودر ویتامین C به تنظیم سطح pH محصول نهایی کمک می کند و به جلوگیری از فرسودگی فرسایش که در اثر قرار گرفتن در معرض هوا منجر می شود، کمک می کند. با خاصیت محافظتی و تقویت کننده، پودر ویتامین C برای محافظت از پوست در برابر صدمات ناشی از عوامل محیطی که باعث ایجاد استرس موضعی می شوند مانند قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه UVA و UVB مضر خورشید مفید است. یک محصول ضد آفتاب غنی از ویتامین C هنگام استفاده در ترکیب با کرم ضد آفتاب از قدرت بیشتری برخوردار است. پودر ویتامین C که به دلیل خاصیت سفت کننده، تسکین دهنده، روشن کننده، نرم کننده و متعادل کننده آن بر روی پوست شناخته شده است، به شما کمک می کند تا با برطرف کردن مشکلات بافت و تغییر رنگ و همچنین هرگونه تحریک، در تقویت پوست موثر واقع شود. این روش به طور سنتی در آماده سازی مواد آرایشی برای ترمیم و تقویت کلاژن، آرام کردن التهاب، تقویت درخشندگی طبیعی چهره، صاف کردن ظاهر چین و چروک و خطوط ریز و همچنین سایر علائم پیری کاربرد دارد. با محو شدن آنها، به کمترین میزان ممکن از ظاهر تغییر رنگ، به ویژه لکه های تیره و دایره های کم رنگ کمک می کند. با انجام این کار، به روشنایی طبیعی پوست برای ظاهری جوان تر کمک می کند. پودر ویتامین C با تسهیل در ترمیم و احیاء بافت و پوست، به تسریع بهبودی آکنه، زخم ها، سوختگی جزئی و زخم کمک می کند. خاصیت آنتی اکسیدانی آن به محافظت از پوست در برابر اثرات مضر رادیکالهای آزاد و باکتریهای عفونی کمک می کند. هنگامی که روی پوست های تحریک شده، سوزشده، التهاب یا خارش آور اعمال می شود، یک محصول طبیعی غنی از ویتامین C برای کاهش ناراحتی و قرمزی مشهور است. برای ترکیب پودر ویتامین C در فرمولاسیون ، می توان آن را با نسبت ۵٪ تا ۹۰٪ آب به فاز آب اضافه کرد.

ویتامین C به عنوان:

  • آنتی اکسیدان
  • عامل محافظت کننده
  • عامل ضد باکتریایی
  • تنظیم کننده pH

باعث:

  • تغذیه پوست و پوست سر می شود.
  • سوزش را تسکین داده و قرمزی را کاهش می دهد.
  • ظاهر و رنگ پوست و مو را برای ظاهر و بافت جوانسازی بهبود می بخشد.
  • پوست را روشن، صاف و متعادل می کند.
  • پیری پوست را به تاخیر می اندازد.
  •  باعث تقویت، ترمیم و بازسازی پوست و مو می شود.

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که به محافظت در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکالهای آزاد کمک می کند. بدن به ویتامین C برای ایجاد پروتئین معروف به کلاژن که بخش مهمی از ساختار مو است – نیاز دارد. ویتامین C همچنین به بدن در جذب آهن کمک می کند.( ماده معدنی لازم برای رشد مو). پوست اسید اسکوربیک را به خوبی جذب می کند، اما هنگام مخلوط کردن با محلول های خاص، همیشه خوب کار نمی کند. آسکوربیل پالمیتات هنگام مخلوط کردن با محلولهای دیگر از پایداری بیشتری برخوردار است اما پوست آن را کمتر جذب می کند. تولیدکنندگان مراقبت از پوست، ویتامین C را به سرمها اضافه می کنند زیرا به آنها امکان می دهد غلظت ویتامین C بالاتری را که پوست سریع جذب می کند، تحویل دهند.اکثر متخصصان پوست توصیه می کنند سرم را بعد از تمیز کردن پوست و قبل از استفاده از مرطوب کننده ها استفاده کنید. به پوست اجازه می دهد تا سرم را به طور مؤثر جذب کند. تولیدکنندگان ممکن است ویتامین C را با دیگر آنتی اکسیدانهای شناخته شده ترکیب کنند تا اثر بخشی سرم را افزایش دهند. مانند ویتامین E و اسید فریکلیک است. این ترکیبات ممکن است با هم بهتر عمل کنند تا به کاهش و معکوس کردن علائم پیری کمک کنند. توت فرنگی ، فلفل ، گواوا و مرکبات همه منابع خوب ویتامین C هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.